Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

ÖSS Mağdurlarına Geçmiş olsun :)

• metalikmanyak • 27 Haziran 2008 07:20 • #591672
    -Kimsenin kendini kandırdığı yok.-

Bir arkadaşım var, zar zor işletmeyi bitirdi, ortalıklarda sürünüyor... Başka bir arkadaşım var {hatta ablam}, burslu olarak Almanya'da okudu. Stajlarını Mercedes, Birleşmiş Milletler gibi yerlerde yaptı, 5 dil biliyor... Geçen sene okulunu 12. olarak bitirdi ve birkaç ay Mercedes'te 4.5 milyar maaş ile çalıştı. Daha sonra sıkılıp Birleşmiş Milletlere geçti ve yine yüklü bir miktarda para alarak sevdiği işi yapmaya devam ediyor...

Al sana canlı örnek. Kendinizi kandırmayın cart curt diyerek ordan ahkam keseceğine önce okulunu bir dereceyle bitir bakalım... Sonra nasıl havada kapıldığını gör...
  • nazmiyyeaah • 27 Haziran 2008 18:04 • #591675
    Ben üniversiteyi terkettim. Aramızdaki hiçbirşey "resmen" bitmedi ama hala da gitmeye niyetim yok. İş sahibiyim. Keyfim yerinde. Bir gün kanun çıkarsa illa diplomanız olmalı, diye (hiç sanmam ya bu ülkede...) gider alırım, sorun değil. Sadece zaman kaybetmek istemedim. Çünkü yapacak işlerim vardı :)))
  • metalik_facia • 27 Haziran 2008 18:35 • #591676
    benim ne babamın işyeri var ne de dedemden kalmış arsa
    mıçımı kurtarmak için çalışmak,çalışmakla kalmayıp derece yapmak zorundayım zaten
    çalışıp derece yapmakla kaybettiğim zamanı da yüklü maaşımı alıp tatile gittiğimde telafi edeceğim :))
  • TurkishMetal • 27 Haziran 2008 21:04 • #591677
    Başka bir arkadaşım var {hatta ablam}, burslu olarak Almanya'da okudu. Stajlarını Mercedes, Birleşmiş Milletler gibi yerlerde yaptı, 5 dil biliyor... Geçen sene okulunu 12. olarak bitirdi ve birkaç ay Mercedes'te 4.5 milyar maaş ile çalıştı. Daha sonra sıkılıp Birleşmiş Milletlere geçti ve yine yüklü bir miktarda para alarak sevdiği işi yapmaya devam ediyor

demişsin.bu eğitime sahip birinin işsiz kalması ya da az maaşla çalışması saçmalık olur.kötü dereceyle işletme bitiren arkadaşın içinse söylenecek birşey yok.işletmeyi ne dereceyle bitirirsen bitir işsiz kalıyosun zaten.bu nedenle herkes diploma sahibi olmak için açık öğretim işletmeyi seçiyor.üniversite okumak isteyen kişinin ilk tercihi bence mühendislik bölümleri olmalı ya da teknik herhangi bir bölüm.
  • CRNYLDZ • 27 Haziran 2008 22:10 • #591678
    o topic dönüyor
  • faLLen angeL • 28 Haziran 2008 01:24 • #591679
    ben de girdim.
  • Ktulu • 28 Haziran 2008 02:57 • #591680
    Kardeş, 15 yaşında benden daha fazla hayat tecrübesine sahip olabilirsin ya da etrafında benimkilerden daha canlı örnekler olabilir. Şöyle söyleyeyim sana o zaman, ben günümüzün en önemli meslek dalında 2 bölüm bitirdim, şimdi de 3. okulumu okuyorum, 4., hatta 5. de gelecek inşallah. Ama birilerinin kuçu kuçusu olmak için mi okuyorum? Birileri "aman da aman sne ne çok şey biliyosun öyle" demeleri için mi okuyorum? Hayır; sadece zaten "bildiğim" şeyleri insanlar benim o konuyu bildiğimi anlasınlar diye o etiketi alıyorum ben. Tabii ki her konuda bilgi sahibi olmak mümkün değil, eksiklerim de tamamlanmış oluyor böylece. Okula odun olarak girip mobilya olarak çıkacağınızı sanmayın sakın.

Bu arada mezun olduklarımın ikisinden de 2. olarak çıktım bölümümden. Ama şunu söyleyeyim, eski çalıştığım yerde benden 3 yaş büyük "müdürüm" statüsündeki insan o bahsettiğin rakamdan çok daha fazlasını alıyordu genç yaşına rağmen (İst. Ü. Bilg. Müh.). Bu yüzden de kendisini "hayatta başarılı" olarak nitelendiriyordu, yazık, benim haline acıdığımın bile farkında değildi. Ablam ise Marmara üniversitesinde 8. yılı, doktora yapıyor ve resmi olarak "açlık" sınırının altında kazancı var. Ama onun kadar mutlu değil o verdiğim örnekteki gariban.

Demek istediğim şey kendinizi "bilmemne okulunun bilmemne bölümünü" bitirince hayattan istediğinizi alacağınızı sanmayın; ha ne olur, anneniz komşularına biraz daha rahat hava atabilir, o da bir kazanç tabi. Sadece gözlerinizi "öğretmenlerinizin" ya da anne babanızın istediği yere değil, ülkeniz için dikmeniz gereken yere dikin. Bize sizin düşündüğünüz gibi düşündürüldü o yaşlarda, bizim düşürülmeye çalışıldığımız hataya düşmeyin diye söylüyoruz bunları. Yoksa bana ne sizin okuduğunuz okuldan. Size tavsiye vererek dolaylı yoldan kendime katkı sağlamış oluyorum, ülkemize katabileceğiniz şeyleri düşünerek. Kimse okul bitirdi diye kıskanacak değilim :) Hikayelere değil, kendinize inanın diyorum ben. Birileri sizi 3 kuruş parayla kandırıp bildiğin köle olarak kullanacak diye bir de bunun için çabalamayın bile. Bilgi saçlığınızı bastırın, gerisi zaten size dönecektir bir şekilde.
  • metalikmanyak • 28 Haziran 2008 07:35 • #591681
    Asıl amaç da o zaten, bilgi açlığını bastırmak. {Kesinlikle x bölümünü dereceyle bitirmek değil.}Ama birilerinin çıkıp da aman efendim şu okulu bitirdim de şöyle açım, böyle açım demesiyle sinirlerim hopluyor ve yukarıda yazdığım şeyi söylüyorum her zaman ; "Bitirmek var, bitirmek var"...

Bu tabii ki bir ön yargı. Ben, genel dolayısı ile bu tarz cümleler kuruyorum ve haklıyım da. Çünkü insanlar tembellik edip, zar zor okulu bitirip sonra da suçu sisteme atıyor. Bundan nefret ediyorum. İnsanın kendisini bilmesi gerek, benim derdim bunu yapmayanlarla... Bir an için seni de onlardan biri sandım, özür dilerim... Bir an için Türkiye gibi bir yerde yaşadığımızı ve üniversitelerin halini unuttum, tekrar özür dilerim.

Ayrıca
    Kardeş, 15 yaşında benden daha fazla hayat tecrübesine sahip olabilirsin
    Yazdıklarımdan o tarz bir şey çıkıyor olabilir -belki- ama kesinlikle böyle bir şey söylemedim ya da imâ etmek istemedim... Neden bu tarz bir cevap verdiğimi de yukarıda yazdım zaten.
  • deathvalley • 28 Haziran 2008 14:06 • #591683
    Ktulu aynen abim gibi konuşmuşsun:)) sana abi diyebilir miyim:):)))
  • narkozz • 2 Temmuz 2008 00:36 • #591709
    sanırım gerçekten mağdur oldum hayırlısı bakalım ne yapalım kısmet böyleymiş :) nasipten öte yol gitmeeeez