Albümler Üzerinden Sohbet

Bölümler
Yazan: Pınar Tarhan
Tarih: 2 Temmuz 2009

Dream Theater'ın Avrupa Turnesi oldukça renkli. Turne 6 Haziran’da İsveç, Sölversborg’daki rock festivaliyle başladı. Turnenin 4 Temmuz’daki ayağı ise İstanbul, Maçka Küçükçiftlik park. Bu, grubun Türkiye’deki 3. konserleri. Yeni albümleri, müzik altyapıları ve de hayranlarının diğer merak ettiklerini grubun 1999’dan beri klavyecisi olan Jordan Rudess cevapladı.

GaRaJ: Hayranlarınızın bazıları Octavarium albümünden itibaren heavy metal’e doğru kaydığınızı ve de özellikle son albümünüzle beraber progresif öğelerin giderek azaldığını düşünüyor. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? (Ve eğer böyle bir geçiş varsa nedeni nedir? )J.R.: Bence bütün albümleri fazlasıyla heavy metal içeriyor, Octavarium bile heavy metal sound’uyla yüklü. Aynı zamanda BC&SL’ in de bolca progresif öğe içerdiğini düşünüyorum. Grubun karışık tarzını değiştirmek için verilmiş bilinçli bir karar yok.GaRaJ: “Scenes from a memory” albümü kimileri tarafından en kişisel albümünüz olarak görülüyor. Birbiriyle bağlantılı olan bu şarkıların yaratım süreci grup arkadaşlarınızı da oldukça etkilemiş olmalı. Bu şarkılara ilham veren ne oldu?J.R.: Bu şarkıların bir kısmı ben gruba katılmadan önce ortaya çıkmıştı. Bir kısmının bestelenmesine ben de yardımcı oldum. Grup için büyülü bir dönemdi. Ben yeni katılmıştım, onlar da yeni bir üyenin varlığından dolayı heyecanlıydılar. Sanırım büyünün bir kısmı buradan kaynaklanıyordu!GaRaJ: Hollow Years gibi şarkılar size progresif türün dışından da hayranlar kazandırdı. Diğer yaratımlarınıza kıyasla sizin gözünüzdeki yeri nedir?J.R.: Onu çalmaya bayılıyoruz! Adeta akan, melodik şarkıları hepimiz çok seviyoruz!

Yorum yazın

Yorum yazmak için üye girişi yapmak gerekiyor.
Üyeyseniz giriş yapın, değilseniz üye olun.
 • ya biraz çıkıntılık olacak ama söylemeden edemedim 4 Temmuz'daki konser grubun İstanbul'daki 3. değil 4. konseriydi
  Üye
  steveharris
  Tarih
  10 Temmuz 2009 00:00
 • hayat bunlara güzel yemin ediyorum ya.. en çok etkileyen seyirci türk seyirci de işte tamam bitirdin olayı, fethettin kalpleri.. özüyle kevin moore gibi delikanlı değil. kevin moore istanbulu seviyorum dedi istanbula yerleşti.
  Üye
  Leviathan
  Tarih
  5 Temmuz 2009 00:00
 • biraz kısa bir röpartaj olmuş ama güzeldi. keşke jordan biraz daha uzun bir söyleşi yapsaymış da tadı damağımızda kalmasaymış. Umarım ilerde pınarın daha çok röportajlarını görürüz garaj ailesinde... sabırsızlıkla bekliyoruz...
  Üye
  sulakcı
  Tarih
  5 Temmuz 2009 00:00
 • Ciddi bir hayranları olarak bu konseri 'bazı nedenlerden' dolayı kaçırdığıma inanamıyorum =( Benim için de dinle ve hisset Pınar'cım!! Spirit carries on'a çakmağınla eşlik et benim için..
  Üye
  de1512
  Tarih
  4 Temmuz 2009 00:00

Anket

CRNYLDZ sorar:
garaj mı? facebook mu? twitter mı?
 • twitter
 • garaj
 • facebook
//www.garaj.org