Temmuz 2009 Konser Sonrası

Bölümler
Yazan: Pınar Tarhan
Tarih: 6 Temmuz 2009
Uzun zamandır bir rock konserinde gördüğüm en büyük kuyruktu; Maçka’dan itibaren rahat bir iki durak boyunca uzandığını söyleyebilirim. Ayrıca 18.00’de açılacak kapının 20.00’de daha açılmamış olması hayranları fazlasıyla sinir etti. Ama içeri girdikten sonra,kendimi evimde hissettim. Rock Fm’in kurduğu playstation guitar hero (o ünlü oyun gitarıyla beraber) beraber cümleten eğlendik.Ön grup Cynic iyi bir performans göstermekle beraber acaba konserdeki herkesi mutlu etti mi diye düşünüyorum. Death metal ve progresif metali harmanlayan,ara sıra brutal’e kayan vokalleriyle geceye başlangıç yaptıran ve de iki gitaristin “headless” gitarlarda döktürdüğü grup iyi bir ön hazırlık oldu diyebilirim. Ancak her ne kadar zaman zaman bizlerle iletişim kurdularsa da,racon gereği olsa gerek, kendi aralarında ve enstürmanlarıyla aşk yaşadı grup. Ne de olsa iyice coşturmak, “headliner”’ın işi...Dream Theater%95’in çeşitli Dream Theater T-shirtleri ile katıldığı,araya KISS ve AC-DC gibi progresif olmayan abilerimizin hayranlarının da karıştığı kalabalık grup geç de olsa muradına erdi. Solist James LaBrie bir iki şarkıdan sonra zaten çoktan aşka gelmiş topluluğu “Are you with us?” naralarıyla daha da coşturdu. Klasiklerin ve de son albüm Black Clouds and Silver Linings’den parçaların karışık çalındığı konser iyi bir rock/metal konserinde olması gerektiği gibi tek kelimeyle büyülüydü. Performans, sahne, ışıklar,ses iyiydi. Jordan Rudess’in döner standı sayesinde klavyesiyle kafasına göre takılıp sürekli yön değiştirmesi de ayrı bir eğlenceli durumdu. Sahnede bu kadar hareket eden tek klavyeci olsa gerek...Jordan Rudess’le yaptığımız röpartajda kendisi heavy metal ve progresif öğelerin Dream Theater müziğinde hep iç içe olduğunu söylemişti.Konser bu karışımın iyi bir örneğiydi. Ayrıca çalmaktan çok hoşlandıklarını belirttiği Hollow Years da unutulmadı.Geri gelmelerini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yorum yazın

Yorum yazmak için üye girişi yapmak gerekiyor.
Üyeyseniz giriş yapın, değilseniz üye olun.
 • Jordan Rudess’in döner standı sayesinde klavyesiyle kafasına göre takılıp sürekli yön değiştirmesi de ayrı bir eğlenceli durumdu. Sahnede bu kadar hareket eden tek klavyeci olsa gerek...

  Christian Lorenz'den sonra sanırım :D
  Üye
  sydr94
  Tarih
  3 Ağustos 2010 00:00
 • Cynic'e daha dün gitara tel takmayı bilmeyen adamlar da dendi ya bu sitede, daha ben bu vakitten sonra bir şey demiyorum. :)
  Üye
  heretixlave
  Tarih
  2 Ağustos 2010 00:00
 • Petrucci yeter de artar bile. Yok o bundan iyiymiş şu bundan kötüymüş. O kadar bu işin ilmini okumuş adam bunlar. Dün daha gitar tel takmayı bilmeyen adamlarla mukayese etmeyin Dream Theatre'yi. Burayı psikopat bir müzisyen okursa sizi de tanıyorsa dışarda yakaladığında sağlam bi sopa yersiniz :D Konser güzeldi, dünyanın en iyilerinden bir grup performansı izledik. Konser hakkında hi bir yorum yok neredeyse hep laf dalaşı. Sizin bu yaptığınız s.kilmiş g.tün davası gibi oluyo. Ayıp etmeyin yav...
  Üye
  deniz_johnson
  Tarih
  16 Ekim 2009 00:00
 • nerede istiyorsan orada bulun
  Üye
  metaldaima
  Tarih
  6 Eylül 2009 00:00
 • anlama kıtlığımı var nedir,isteyen cynici her şeyden fazla sevebilir ya da dt yi hiç sevmeyebilir bundan bana ne,bunun neyini kaldıramayacağım,ya da konsere kimin için isterse onun için gider de hiç gitmediği konser hakkında ,videodan seyrettim deyip atıp tutar mı
  Üye
  metaldaima
  Tarih
  6 Eylül 2009 00:00
 • 21. yy psikolojik rahatsızlıklarının en güzel örneklerini internet üzerinde gözlemlemek mümkün. Bir insanın Cynic'î, Dream Theater'dan daha çok sevebileceği ihtimalini kaldıramıyor insanlar ya ahah. Dream Theater'ı Allah bellemişsiniz anladık da, bari bellemeyenlere anlayış gösterin yahu. Tool'un yanında Mastodon gelmediğinde ben de üzüldüm mesela. 2008'deki bir Avrupa turnesinde Integrity, Converge'ün altında çıktı. O konsere Integrity için gidenler bulunulan ithamlara aynen muhatap mıdır? Metallica konserine Down'ı izlemek için giden insanlar tanıyorum, yaptıkları saçma mı? Komik olmayın yahu..
  Üye
  heretixlave
  Tarih
  6 Eylül 2009 00:00
 • ---
  Konserle ilgili yorum yapmam için orada bulunmam gerekmiyor. Acaba sonradan konseri video olarak çekilmiş halini izlemiş olabilir miyim? Teknoloji sence de bu kadar gelişmiş olabilir mi 21. yy.da?
  6 Eylül 2009 Pazar | Yazan: •insane_im•

  süper insan,süpersin.demek konserin videosu var ve sen ordan seyrettin aferin sana,bu konserin resmi bir videosu olduğunu bilmiyordum,ya da belki senin o müzikten çok iyi anlayan arkadaşların oraya gerekli tesisatı taşıyıp süper bir çekim yapmış olabilirler tabii.ya da bu telefonun ya da iyi ihtimalle bir el kamerasının çektiği görüntüler olabilirmi acaba,ama tabii sen süpersin ya hemen anladın ordan dt nin cynicten daha kötü olduğunu.senin konserde bulunman elbette gerekmiyor,hatta olmasan daha bile iyi cinsiyeti belirsiz insan.atıp tutmaya son ver bi zahmet
  Üye
  metaldaima
  Tarih
  6 Eylül 2009 00:00
 • Şu ülkeye yıllardır bi' Cynic gelsin , bi' tekrar toplanıp Atheist gelsin falan isterim , ama adamlar kalkıp da Dream Theater'ın alt grubu olarak gelirler , bilet fiyatları hiç yoktan 2 katına çıkar , para sorunundan dolayı gidemem. Gitseydim ben de Cynic için gidecektim sadece , Dream Theater'ı sevmek gibi bi' zorunluluk mu var? Ne kadar saçma tartışmalar dönüyor anlamıyorum ben yahu.

  Ha ayrıca , alt grup kavramını millet öğretmeye çalışıp da Cynic'e alt grup diyenlere de sözüm var; Afişlerde de, konser açıklamalarında da Cynic'in "alt grup" olarak değil "özel konuk" olarak çıktığı üstüne basa basa belirtildi. "Alt grup" kavramının sadece "önce çıkan grup" olmaktan ibaret olduğunu sanıyosanız ise , diyecek lafım yok , aferin , Cynic alt grup , evet.

  Ama tüm bunları bi' kenara bırakırsak, Cynic'i DT'den daha çok seven insanların olması niye batıyor millete? Harbi , size ne kardeşim? Arızalı mısınız? Kime ne sizin konsere kimin için gideceğinden?

  Olaya bak yahu.
  Üye
  Soulforger
  Tarih
  6 Eylül 2009 00:00
 • Aldığım duyumlara göre Cynic'in performansı Dream Theater'dan çok daha iyiymiş. Bunu kaçırdığıma çok üzülüyorum..
  16 Temmuz 2009 Perşembe | Yazan: •insane_im•
  Ha bir de performansları karşılaştırılırsa o gece içindeki, Cynic çok daha fazla izlemeye değer olduğunu ispatladı.
  5 Eylül 2009 Cumartesi | Yazan: •insane_im•

  aldığı duyumlarla konsere gitmeden bizi aydınlatan süper insan,en büyük cynic fanı.bir dediği bir dediğini tutmuyor,şimdi sen o konsere gittinmi gitmedinmi gitmediysen cynicin daha iyi olduğunu nerden biliyorsun
  Üye
  metaldaima
  Tarih
  6 Eylül 2009 00:00
 • tartışma kriterleri listesi yayınlada ona göre hareket edelim.şimdi hem dream theater ı çok seviyorum diyorsun hemde "ama o konsere gitmezdim bu grup için"diyorsun,eeee gitmen için adamlar sana özel davetiye mi çıkaracaklar,neyse herkesin keyfi bilir tabii. birde hem konsere gitmemişsin hemde "performansları karşılaştırılırsa o gece cynic daha fazla izlenmeye değer olduğunu ispatladı " diyorsun,müneccimmisin nerden biliyorsun. ama belkide haklısın ,o gün herkes oraya cynic için geldi zaten,sonra bir baktılarki dream theater da ordaymış hazır gelmişken bari seyredelim demiş olabilirler tabii. sıkma canını sen ,üzülme ,git bi cynic konserine rahatla ,kendine gel bay seviyeli tartışmacı.
  Üye
  metaldaima
  Tarih
  6 Eylül 2009 00:00
 • ha bu arada alt grup lafınıda ben icat etmedim,yani eğer bu konserde alt grup cynic değilse kimdi bi söylede bilelim
  Üye
  metaldaima
  Tarih
  4 Eylül 2009 00:00
 • "baba konser mükemmeldi ya gittik içtik eğlendik, ortam süperdi herkes giymiş tişörtleri, sahne şovları zaten inanılmazdı adamlar yıktılar ortalığı her şey mükemmeldi innaılmaz off deliriyorum şahane müthiş pörfekt"

  bu ne lan? yahu adamlar 7 senedir geliyor, hadi ilk geldiğinde yaparsın bu yorumu da, adamlar hala daha gelip gittiğinde yorumlara değerlendirmelre bakıyorum aynı. bir aklı selim yorum yok, şöyle çaldılar, sistem böyleydi, böyle böyle olsa daha iyiydi v.s. türk insanının artık şu yabancı gruplara tapınma kompleksini atması gerek. bu bir nevi şeye benziyor, "ulan o kadar para verdik gittik şahaneydi işte bitti nokta." neticede burası bir müzik sitesi.
  Üye
  Leviathan
  Tarih
  2 Eylül 2009 00:00
 • aferin size prograsif gençler ve dreamtheater fanları. Biliyorsunuz prograsifi DT yarattı, hatta onlar dışında prograsif grubu yok. Cynic kim daha dünkü çocuk onlar dimi? Hatta Rush var adını eminim çoğunuz bilmezsiniz adamlar 1970lerde dt elemanları kundakta iken DT den etkilenmiş..
  Üye
  masterofbass
  Tarih
  31 Ağustos 2009 00:00
 • yok arkadaş cynic'i yıllardır biliyorum demeye getiriyor.
  Üye
  cansadececan
  Tarih
  15 Ağustos 2009 00:00
 • her zaman böyle komik birileri çıkar,koskoca dt gelmiş adam alt grubu kaçırdığına üzülüyor,eminin cynictekiler bile bu saçma yoruma çok gülerdi
  Üye
  metaldaima
  Tarih
  12 Ağustos 2009 00:00
 • kesinlikle mükemmel bir konserdi.tamam herşeyiyle değil ama ne olursa olsun kalite kokuyordu
  Üye
  mastman13
  Tarih
  7 Ağustos 2009 00:00
 • 2002 Bostancı konseri ile karşılaştırırsam çok iyi bir performans olduğunu söyleyemem.Ayrıca ses sistemi D.T. gibi bir gruba yakışmadı.Konserden çok memnun kalmadım.Ama herşeye rağmen onları tekrar görmek güzeldi.
  Üye
  arpeggio
  Tarih
  5 Ağustos 2009 00:00
 • yemişler seni :)
  Üye
  koyunbaba
  Tarih
  21 Temmuz 2009 00:00

Anket

hail_and_glory sorar:
Bruce Dickinson'ın solo albümleri mi daha başarılı Iron Maiden olarak çıkarılan albümler mi?
 • Kesinlikle Iron Maiden daha başarılı
 • Bruce'un solo albümleri çok daha güzel
 • İkisi de gayet güzel
 • Çok kötü beğenmiyorum
 • Bilmiyorum, dinlemedim
 • O ikisinden herhangi biri ne acaba?
 • Diğer
//www.garaj.org