Onu gönülden bilen'e

Bölümler
Yazan: düşyılmaz
Tarih: 6 Nisan 2005

1954 Ankara doğumludur Erkan Oğur. Kendi sözleriyle "kötü bir fizikçi olmaktansa,orta bir müzisyen olmayı" seçmiştir ve Almanya’da öğrenimine devam edip 1980 senesinde yurda dönerek İ.T.Ü. Türk Musıkisi Devlet Konservatuarında okumaya başlar, 5 sene içinde mezun olup askere gider ve dönüşünde konservatuarda Ud hocalığına başlar. İlk albümünü Almanya’da perdesiz gitarıyla "Arayışlar" adında çıkarır. Bu albümdeki parçalar Türkiye’de Çekirdek Sanat Evi’nde bir dinleti halinde sunulmuştur, ancak bandrollü halde yayınlanmamıştır, o gün o dinletide olanlara birer kayıt verilmiştir sadece, bu sebeple çok fazla kişi sahip değildir bu albüme. Çekirdek Sanat evi’nde dağıtılan albümlerin kapakları elle, çaylar ise Fikret Kızılok’un eşi tarafından yapılırdı.

Erkan Oğur’un Bülent Ortaçgil ve Fikret Kızılok’la bir araya gelmesi, Şenol Filiz’le çalışması da o günlere denk gelir. 1989’da "Sis" adlı bir film müziği, 1994’de "Fretless" adlı bir albüm çıkarır. Daha sonra, 1996’da bir Alman firması kendisine "Bir Ömürlük Misafir" albümünü yapar. Türkiye’de kabulu 5 yıl alan, "Türk müziği seslerine olan ihtiyacı"ndan dolayı yaptığı perdesiz gitarı tanıttığı bu albümleri sırasında Amerika’da blues sanatçılarıyla çalışarak perdesiz gitarını onlara da benimsetmeye çalıştı.

Elazığ’da geçen çocukluğunda merak saldığı bağlama ve keman da dahil olamakla beraber ud, tanbur,cümbüş gibi enstrümanları da başarıyla işlemektedir. Gençliğinde dinlediği Jimi Hendrix onu yeni deneyimlere sürükledi ve klasik gitarda olduğu gibi elektro gitarda da perde üzerinde kayarak çeyrek seslerin kullanılmasını sağladı. E-bow la çalışmak için tek telli bir enstrüman yapmayı bile düşündü.

1997’de "unutulmuş sazımız kopuz’un hatırlaması dileğiyle" diyerek "Eşkıya" film müziğini yapar. Albümler artık birer sene aralıklarla gelmektedir, ve sadece perdesiz gitarıyla değil kopuzuyla da o kadife ezgileri gönlümüze ekmektedir Erkan Oğur. 1998’de belki de en çok bilinen ve de beğenilen albüm "Gülün Kokusu Vardı" yayınlanır İsmail Hakkı Demircioğlu ile. Albümün ilk ezgisi "Pencereden Kar Geliyor" yalnızca dinleyenleri değil, onu söyleyen Erkan Oğur’u da hayli etkilemiştir, öyle ki konserlerinden birinde söylenmesi istendiğinde "yalnızca bir defa kayıt sırasında söyleme delaletinde bulundum, o da ağlamaktan söyleyemedim" diyerek söyleyemeyeceğini söyler bize.

Sonraki bölüm
Şimdilerde »

Yorum yazın

Yorum yazmak için üye girişi yapmak gerekiyor.
Üyeyseniz giriş yapın, değilseniz üye olun.
 • özetle mükemmel müzik dahisi.
  Üye
  tatankaiyotake
  Tarih
  19 Kasım 2010 01:18
 • ya ben bu adamı sevemedim bir türlü..Hakaret olmasın bir konserinde resmen horlama sesi geliyordu,ikinci bölümde düzelttiler..neyse.Gerçi kişisel olacak ama...cinsel tercihi ile ilgili bir sorun mu var?duydum da..
  19 Nisan 2006 Çarşamba | Yazan: •serdal_nayir•


  Zombilere dikkat...

  Hiç adetim olmadığı halde, şans eseri (ya da talihsizlik diyelim) rastladığım ve yukarıda alıntıladığım ifade yüzünden birşeyler yazmak zorunda kaldım.

  Öyle insanlar var ki, yaşıyor mu ölmüş mü bilemezsin. Ne yapar, ne işe yarar belli değil. Bu zombilerin sayısı hergün artıyor. Hergün yeni bir yerde karşına çıkıyor. Magazin dünyasından fırlamış bu zombiler, kendini bilmiyor, haddini bilmiyor, üslubunu, şeklini bilmiyor.

  Şahsen tanıyan-tanımayan herkesin Erkan Baba dediği, ailesi ve düzgün yaşamıyla tüm müzisyenlere örnek olan Erkan OĞUR için "cinsel tercihi ile ilgili bir sorun mu var?duydum da" demek, en yumuşak ifadesiyle "densizlik"tir. Densizlik, zombilerin genel davranış yapısıdır.

  Kimse tabu değildir tabi.. ama müzikal bir konuda birine bir eleştiride bulunacaksa "Sen müzik konusunda ne yaptın bugüne kadar?" diye ya sorarlarsa, diye korkar insan. Zombilerde ise bu korku duygusu gelişmemiştir.

  Adım Kutad Alptürkan. Hayatımdan müziğe adadığım 20 yıl sonunda hiçbirşey olamadıysam en azından iyi bir müzik dinleyicisi oldum ki, iyi müzik kavramı, genel post-modernist yargıların tersine, kişiden kişiye pek de o kadar değişen bir kavram değildir aslında. Samimi, emek harcanmış ve yaratıcılık barındıran müzik iyidir. Bu kriterlerin sayısı arttırılabilir tabi ama müzik üretenin cinsel tercihleri asla bunlardan biri değil. Erkan Oğur'un müziği pekçok açıdan samimi, emek harcanmış ve yaratıcılık barındıran müziğin virtüözite ile de birleşmiş bir halidir. Yukarıda alıntıladığım talihsiz yazının sahibi "serdal nayır"ın müziğini ise müzik dünyası merak, heyecan ve ilgi ile beklemektedir.
  Üye
  kutad
  Tarih
  11 Ekim 2006 00:00
 • Müzikte geldiğim en üst nokta Erkan Oğur ve O'nun tüyleri diken diken eden müziğidir. Gerçi kendisi müzik yapamadığını söylüyor. Aman yarabbi, üstadı tanıdığıma o kadar seviniyorum ki. Hakkında fikir sahibi olmadan albümleri alınacak tek insan!
  Üye
  chain sling
  Tarih
  7 Eylül 2006 00:00
 • http://www.youtube.com/watch?v=iiveJmeMrv8&mode=related&search=

  arkadaşlar belki aranızda bu siteyi keşfetmemişler olabilir...erkan oğur'un video ve klipleri mutlaka izlenmeli...
  Üye
  ÇİÇEK
  Tarih
  4 Eylül 2006 00:00
 • Türkiye'de "gerçek sanatçı" diyebileceğim birkaç kişiden biri..Kendini aşan bir müzik bilgisi ve yeteneği var. Kendi yolunda çok büyük adımlar atıyor. Ve işin daha ilginci kendi enstrümanını kendisi yapıyor. Herşeyin yanında kaliteli bir kişiliğe sahip.. Ve bence değeri biliniyor..Çünkü tarzını bu sitedeki biz gençler dahil birçok kişiye ulaştırdı ve sevdirdi..Yapacağı da çok şey var gibi görünüyor.
  Büyük üstadın önünde saygıyla eğiliyoruz..
  Üye
  rezidüel
  Tarih
  25 Haziran 2006 00:00
 • erkan oğur'la hiç tanışmadım ve bu yüzden çok üzülüyorum ben onun şarkılarıyla büyüdüm trt2'deydi gaiba bazen çıkardı o kadar kendinden geçerek çalardı ki bu adamın yıllarını hatta bütün hayatını müziğe verdiğini bir bakışta anlardınız
  Üye
  sebom
  Tarih
  9 Haziran 2006 00:00
 • Cinsel tercihiymiş,burnundan kıl aldırmamasıymış falan geçiniz arkadaşlar.Oldukça mütevazi bir insan olmakla birlikte bu ülkenin yetiştirdiği en kaliteli sanatçılardan birisi.Bu arada Yavuz Çetin ile yapmış olduğu Dünya adlı parçayı dinlemeye doyamadığımı belirtmek istiyorum.Tabi ki Yazı&Tura'da geçen Tekbir'de(bkz:İ.H.Demircioğlu) her dinlediğimde içimi ürpertmektedir.
  Üye
  sanctus
  Tarih
  10 Mayıs 2006 00:00
 • Erkan OĞUR müzisyen değil.Müziktir!Sessizliği ses,sesi sessizliktir...
  Normalde bu kadar alçak gönüllü de değilim.N'olur.Müzik dinleyin.Kulağınıza her gelen sesi müzik sanmayın.İçinde emek olur, ruh olur, dinlendiğinde birşeyler katar ya da götürür.Müzik budur.Burda Erkan OĞUR hakkında beğenmedim denebilir.Ama atıp tutmak çok ayıp.Bi insanın Türkiye'de ünlü olmaması o insan için şereftir.Yurt dışında bizim gösterdiğimizden çok daha fazla saygı gören biri Erkan OĞUR.İnanılmaz alçak gönüllü ve dünya tatlısı bir insandır.Ararslan ın söylediklerine gönülden katılıyorum.Aslında onu dinlemek bir ayrıcalıkken, onu herkesten kıskanıyorken bunları yazmak bile ağır geliyor bana...
  Üye
  orestes
  Tarih
  6 Mayıs 2006 00:00
 • Müzigi sever ;)
  Üye
  ararslan
  Tarih
  5 Mayıs 2006 00:00
 • gerçekten çok baba bir adam müzik yapanların kes,nlikle nasibini alması gereken biri
  Üye
  infernoburn
  Tarih
  4 Mayıs 2006 00:00
 • telvin bir kereye mahsus albümüne dair:

  gercekten caz demek biraz güç, fusion hatta dogaclama demek daha dogru olur. Türk müzigini gercekten barından bir müzik olarak da söyleye biliriz. ama böyle uzun bir acıklama yerine kısaca fusion diyelim. Fusion'ın jimi hendrix ve miles davis orijinli oldugu düsünürsek ayrıca üstadın
  "her gitaristin içinde bir jimi hendrix vardır " ve "miles davis'le gercekten beraber calmak cok isterdim" sözleri fusiona yakın bir müzik yaptıgına dair güzel ipuçları :D ama türk müzigini nereye koyacaz diyorsanız o da erkan ogurun güzelligi ve farkı derim :D.
  albüm bilindigi gibi 2 cd ama bende dahil cogunluk genelde 2. ci cdyi daha cok dinledigini itiraf ediyor. sanırım klasik gitar bas davul üçlemesi bizlere cok tanıdık gelmedigi için ya da cazda diger enstruman kombinasyonlarına göre daha az kullanıldıgı için tını olarak garip geldi en azından bende öyle oldu. Bir de erkan oguru genelde perdesiz gitarla özdeşleştirdigim için ve ilk cd de genelde perdeli gitar kullandıgı için 2.cdyi daha cok dinliyorum. cok derin bir müzik var bu albumde gercekten enerjisi cok yüksek cogu zaman beni aşıyor, kavrayamıyorum telvinin müzigini ama gercekten hissedilerek hissettirerek yapılmış bir albüm.
  Üye
  ararslan
  Tarih
  28 Nisan 2006 00:00
 • öncelikle cümleye "ya" ile baslaman neden erkan oguru sev(e)medigine dair önemli bir ipuçu veriyor...
  ikinci olarak tabii ki erkan oguru ve muzigini sevmek zorunda değilsin bu konuda bir sey diyemem.
  üçüncü olarak erkan ogur evli ve 9 yasında bir kız babası ve heteroseksüel ! sanırım seni keklemişler ama benim anlamadıgım şu: baska insanların cinsel tercihleriyle ilgilenmen!? ayrıca erkan ogur ne olursa olsun nasıl olursa olsun ben onu kişiligi, müzigi, bana kazandırdıkları ve ögrettikleri seyler için seviyorum.
  dördüncü olarak, sana söyle bir hikaye anlatiyim,
  1960 yılında londra da bir takım müzisyenler bir konser düzenliyorlar o zamanın ilk elektirik-tekno ya da bugunun dijital olarak adlandırabilecegimiz müzigin ilk denemelerini yapıyorlar. konserdeki butun sarkılar özel ekipmanlarla calınıyor bu konseri asıl önemli kılan sey sarkıların hepsi 20 khz nin altında calınmış olması. bilindigi gibi insan kulagı 20 kHz nin altındaki sesleri duyamıyor. konser bastan sona mutlak bir sessizlikte geciyor dogal olarak. ama oradaki müzikologlar, şaşırarak gözlemledikleri sey ise insanların o müzigi duyamamasına ragmen müzige cok net bir sekilde tempo tutmaları. hatta cılgınlar gibi dans etmeleri. müzigin bir enerji oldugunu ispatlayan ilk konser 1960 yılındaki bu ilginç deneme olarak kayıtlara geciyor.
  Daha duyamadıgımız o kadar cok ses varken o kadar cok müzik varken erkan ogurun ya da bir baskasının müzisyenligini tartısmak cok yersiz. Ama erkan oguru önemli kılan şu : sevmesen dahi saygı duymak Zorunda oldugun. cünkü müzigin bir enerji olarak görülmesi gerektigini türkiyede söyleyen acıklayan ve savunan ilk kişi kendisi. bununla da yetinmeyip yepyeni bir enstrumanı (klasik perdesiz gitar) dünyaya ve türk müzigine kazandıran da o. bunlarla da yetinmeyip giderek kaybolmakta olan bir müzik degerini (kopuz) yeniden müziğe kazandıran ve yaptıgı bir cok yeni ve degişik muzik aletiyle müzigin ve müzisyenin ufkunu genişleten de o. Bütün bunlar "cinsel tercihi ile ilgili bir sorun mu var?duydum da.. " gibi onu aşşagılayacagı bir cümle kurmanın senin adına ne kadar da buyuk bir talihsizlik oldugunu, bu mesajdan önceki ve muhtemelen bu mesajdan sonraki, (senin yorumuna karsı olan) mesajların ne kadar haklı olduklarını görecegini üzülerek belirtmek isterim. müzik nedir bilmiyoruz henüz ama adam gibi adam, gercekten iyi bir insan nasıl olunur gayet iyi biliniyor. Bir gün erkan oguru ve ezgilerini anlaman dilegiyle......
  Üye
  ararslan
  Tarih
  28 Nisan 2006 00:00
 • serdal nadir bey sanırım sen müzikten anlamıyorsun biraz kusurabakma ama
  Üye
  nocturne1
  Tarih
  20 Nisan 2006 00:00
 • Müzisyen
  Üye
  imphotep
  Tarih
  10 Nisan 2006 00:00
 • bence tam bi müzisyen. dört dörtlük birisi. ve bana türküyü sewdiren insan=)
  Üye
  densiz
  Tarih
  13 Mart 2006 00:00
 • iyi o zaman sen anlamışssın, yolun açık olsun, artık ölmezsin..

  arkadaşım anlayana diye bir şey yok. adam konserlerinde kendisi de söylüyor, bu müziği yapmak daha eğlenceli diye, anlatmaya çalıştığım bu.

  erkan oğur bunu hep söylüyor, işte sadece bu ''anlayana'', bunu hep söylüyor, ama bu hep öyle değil(di)
  telvin aynen böyle.
  fusion'a gelince, bu bir deneydir derken, eğer insanlara fusion dinleme alışkanlığı kazandırıyor,kazandıracak diyorsan, bilmem ben, erkan pğur dinleyen adam, kimbilir nerelerden geçip de erkan oğuru bulmuştur, muhakkak fusion dinlemişliği vardır heralde.


  neyse işte, ben dediğimi dedim, sen de onay verdin, sevip sevmemeye bir şey denmez.

  sevmedim.
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  26 Şubat 2006 00:00
 • Sevgili düşyılmaz, albümü beğenip beğenmemek kendi zevkinize aittir buna hiçbişey diyemem fakat albüm buz gibi caz değildir, bu albüm makamlarla modal muzik yapısının (ki tam olarak caz değil fusion cümleleriyle doludur) birleşim etkisinin insan üzerindeki deney aşamasıdır. Fusion müziğini dinleyenler ve icraa edenler iyi bilirler ki bu müzik tamamen bir ruhani yokoluş noktasıdır. Bu müziği Erkan Oğura çok yakıştırmakla birlikte makamlarında harmanlanması inanılmaz bi boyuttur. Ama ne diyeyim anlayabilene....

  Sevgiler...
  Üye
  utku_death
  Tarih
  25 Şubat 2006 00:00
 • derwiş gibi adam vallahi. duyduğum kadarıyla en sevdiği hobisi otobanda hızlı araba kulanmak.enteresan........
  Üye
  saroya
  Tarih
  20 Şubat 2006 00:00
 • türkiyede "müzisyen" olan tek insan...
  Üye
  MartyFriedman
  Tarih
  18 Şubat 2006 00:00
 • böyle insanların olması bu ülke için şans. perdesiz gitar ustası.toplaycam butun albumlerini
  dediğim insan.
  şimdiden değerini bilmek lazım. ama bilinmiyor.
  Üye
  nirvana09
  Tarih
  10 Şubat 2006 00:00
 • ben Erkan abinin enstruman yapım atölyesinde çalışıyorum..aslında telvin caz dan da çok,bir denemedir..zaten kendiside şunu söylüyor ' Çalan için keyifli ancak dinleyen için sıkıcı bir müzik '
  Üye
  velfecir
  Tarih
  8 Şubat 2006 00:00
 • erkanogur.net forumu tekrar aktıf..
  duyduk duynadık demeyin
  Üye
  crito_dreamer
  Tarih
  7 Şubat 2006 00:00
 • http://www.garaj.org/haber/10802/telvinin-iki-cdlik-ilk-albumu-cikti.htm

  erkan oğur makalesinde de belirttiğim gibi, müzik dinse, peygamberi erkan oğur.
  ama sevmedim ben bu albümü.
  buz gibi caz işte, nedir değişik olan ? ya da erkan oğuru dinlerken sıkılanlardan farkımızı neyle göstereceğiz bu albümde ?
  kervan ve dılore nenelerim dışında hangi şarkıyı dinlediğnizde bu erkan oğur, diyebilirsiniz?
  nefes'te perdesiz gitar seçiliyor baya, evet , bileden dinleseniz, erkan oğur bu dersiniz, ama.. yok , albüm 100 yıllık caz..
  oğur işi müzik değil, caz. bildiğimiz caz yahu..

  erkan oğur öyle şeyler yaptı ki, djivan gasparyan'la,janet esim'le,ismail hakkı'yla,yansımalarla.. bir ton insanla..
  ben onca şeyden sonra bu albümü sevemedim. yani mp3lerime kasetlerime cd lerime bakıyorum, bu albümü bir çoğuna benzetiyorum.
  buz gibi caz işte demem de bundan..
  kervan ve dılore nenelerim dışında hiç bir şarkıyı iki defa üst üste dinlem gereği duymadım.
  cdyi mp3 çevirdim, kervan ve dılore nenelerimden başkasını canım çekmiyor, cd yi pakedine koyup diğer cdlerin yanına koydum.
  telvin konsererinde bulunanlar bilirler, erkan oğur kendisi söylüyor 'biz birazdan biraz gürlicez' diye, ama bu albümde ne gürlemesi !?
  uyku cazı fon müziği bu !
  kötü değil bu tabi ki, caz severim,dinlerim..
  ama sıkıldım aynı caz'da.şimdi aklı evveller cazın nesini değiştirceksin? diyecek.
  yok kardeşim, değştirmesin ,amenna.
  ama sevmedim işte.
  ben gene volor molor dinlerim defalarca,açar ağırlama dinlerim,dağlar dinlerim.
  onları çalmakla geçiririm vaktimi..sıkılmam..
  ama aklıma telvin albümü gelmez bile..
  üzüldüm azcık.
  ama n'apim..

  sevelere lafım yok.kimse alınmasın,laf etmesin..


  kolay gelsin
  30 Ocak 2006 Pazartesi | Yazan: •düşyılmaz•
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  31 Ocak 2006 00:00
 • erkan oğur'un da yer aldığı 'telvin' 'bir kereye mahsus' bir alüm çıkarttı sonunda.
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  22 Ocak 2006 00:00
 • e-bow u bulan (en azından ben öyle okudum) saygıdeğer bir şahsiyet
  usta
  Üye
  the_rockula
  Tarih
  10 Ocak 2006 00:00
 • samdu ya tam anlamıyla katılıyorum emek varsa ve hakkını vericek olan bizlersek bunda bari kolaya kaçmayalım lütfen .böyle davranmamız yeni müzisyenlerin önünü keser .50 yıl sonra sadece yabancı müzik dinleyen bi toplum oluruz . bence.... saygılarr diz boyu
  Üye
  lifeishard
  Tarih
  7 Ocak 2006 00:00
 • ülkemiz bünyesinde alışılagelmiş kişiliklere benzemeyen,yetenekli,akıllı,mütevazı,gerçek bir müzik adamı..benim için yaşayan en iyi gitaristimiz..!!
  Üye
  hardrocker16
  Tarih
  6 Ocak 2006 00:00
 • Türkiyenin gelmiş geçmiş en iyi müzisyeni ve gitaristi.Teknik ile melodinin nasıl birarada kullanılıcağının örneklerini sergilemiştir.dünya çapında bir müzisyen Erkan Oğur.
  Üye
  ReigN13
  Tarih
  21 Aralık 2005 00:00
 • Erkan Ogur u kendine ornek almis tanidigim en iyi gitarist olan Ozgur Abbak tan DEM adli album cikti .Album de perdesiz gitar ve baslari calmistir .ilerde adini cok duyacagimiz bir insandir kendisi .
  Üye
  cugomaster
  Tarih
  2 Aralık 2005 00:00
 • üstadı ben de yakından tanımaktayım, bizzat görüşmüşlüğüm ve birlikte türkü söylemişliğim var :) benimle birlikte bir, iki türkü mırıldanacak kadar mütevazi bir insan, allah onu başımızdan eksik etmesin. herkes bir iki videosunu internetten indirmekte, kaçak konser kayıtlarını elde etmek istemekte , ancak ben bunlar hakkında bişeyler söylemek isterim, bence bu yapılanlar doğru değil, üstadın kendisi sanırım bunlara razı olmazdı, lütfen para verip albümünü alalım, konserine gidelim, çok kapitalist bir söylem oldu üzgünüm, ama şunu unutmayalım böyle bir insanın sanat hayatı 650 megabaytlık bir CD nin içine sığdırılamaz, o emek veriyorsa biz de karşılığını verelim. yukarıdaki bütün yazıları okudum, hiç bir olumsuz görüş yok , herkes büyük insan olduğunda hemfikir, o zaman bize kıymet bilmek lazım , yoksa çabuk tüketiriz. Ben de bu kötü şeyleri yapmıştım zamanında, çok pişmanım, bir daha yapmayı düşünmüyorum...
  Üye
  samedu
  Tarih
  22 Kasım 2005 00:00
 • Bu yazıyı okuyana kadar Erkan Oğur adlı kişi hakkında pek fazla bi bilgim yoktu. Şimdi anladım ki gerçekten iyi bir müzisyenden söz ediliyor; o zaman orda durup tebrik etmeli bu adamı...
  Ayrıca bu yazıyı yazan düşyılmaz arkadaşımıza da teşekkür etmeliyiz. Teşekkürler; böyle önemli bir insanı, bir kişiye daha tanıtmış oldun...
  Üye
  nufux-
  Tarih
  20 Kasım 2005 00:00
 • yerim ben öyle babayı :)
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  10 Kasım 2005 00:00
 • babama ne kadar teşekkür etsem azdır.bana erkan oğur'u ilk o dinletti, gitarda bana çaldırdığı ilk parça ise eşkıya idi. erkan oğur beni ağlatabilen tek müzisyendir.bu kadar..
  Üye
  pUnKeR
  Tarih
  12 Eylül 2005 00:00
 • Uğur Yücel:
  oyunculuk için ruh göçü derken ne anlatmak istiyorsam Erkan'ın müziğinde o var.
  Çalarken,sazlarının ruhuna göçüyor.
  Gençekirdek Sanat İşlerinin ikincisi Ankara'da yapılacak.
  Pazar günü toplanacağız.
  Arzu edene davetiyeyi yollayabilirim maille.
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  31 Mayıs 2005 00:00
 • Doğal insan Salt adam... müzik insanı....
  Cemal süreyanın Sunay akın için bir sözü vardı....
  "Ölü askerin miğferinden Güvercine serin su içirten bir mizah..
  daha ne diyebilirim zarı atıyorum"
  Üye
  ShawNodase
  Tarih
  28 Mayıs 2005 00:00
 • :)
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  28 Mayıs 2005 00:00
 • babamsın be erkan abi!!!
  Üye
  necroshine
  Tarih
  27 Mayıs 2005 00:00
 • böyle bir insan daha varmıdır??
  yok! yok! yok! yok! yok! yok! yok!
  Üye
  SkyLaRk85
  Tarih
  23 Mayıs 2005 00:00
 • ayrıca.
  link içinden geçişi olmayan, ama bağlantılı olan bir başka iş de var.

  www.erkanogur.net/gencekirdek

  te de, Çekirdek Sanat Evi severler,özenenleri,b,zlerin henüz ilkini gerçekleştirdiğimiz
  Gençekirdek Sanat İşler 1 le alakalı seyler bulabilrisiniz..


  Linkten Çekirdek Sanat Evi hakkında bilgi edinmenizi de şiddetle tavsiye ederim.
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  12 Mayıs 2005 00:00
 • tekrar merhaba:) düşyılmaz'ın da linklerine eklediği erkanoğur.net'i mutlaka ziyaret edin, aranızda videoları seyretmemiş olanlar bulunabilir,sakın bana izlemedim demeyin:))!!o zaman hemen açın.!!!...
  Üye
  ÇİÇEK
  Tarih
  11 Mayıs 2005 00:00
 • misilleme yapmadığının farkındayım, alınmak gibi bir huyum yoktur zaten! boşver:))
  aslında haklısın artık neye inanıp neye inanmayacağız şaşırır olduk,aslında ben duyduğumda inandım ,neden mi? çünkü böyle enteresan bir icad ancak ondan çıkabilirdi,hiç şaşaırmadım...
  Üye
  ÇİÇEK
  Tarih
  11 Mayıs 2005 00:00
 • yav yok, sana bişi demedim ben:)
  inanmadım o kadar ,hani kimi sözler vardır gezer ortalıkta,
  şaban hapiste 10kişiyi bıcaklamış,
  duydunmu 30kişiyi tek elle altetmiş gibi.


  sana bişi dediğim yok.
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  11 Mayıs 2005 00:00
 • düşyılmaz.
  inanıp inanmamak sana kalmış,bende çok güvendiğim bir müzik deryasından bizzat duydum. tereddütlerin varsa bir gün Erkan Hoca'ya sorarsın.ok.
  Üye
  ÇİÇEK
  Tarih
  11 Mayıs 2005 00:00
 • kemanı biliyordum ama o kartal mevzuunu ilk defa duyuyorum..
  inanmakta da güçlük çekiyorum..
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  10 Mayıs 2005 00:00
 • Bilmem duydunuz mu? Erkan Hoca'nın ilk müzik denemeleri küçük yaşlarda keman ile başlamış, Elazığ 'da bir fırsatını bulup dağlara çıkar orada dinlediği kartal seslerini kemanından çıkartmaya çalışırmış. Enstruman adına yapılabilecek tüm yenilikler zaten onun ruhunda gizli, herşey zamanı geldiğinde ortaya çıkacaktır...her damla kendini tamamlayınca damlar...
  Üye
  ÇİÇEK
  Tarih
  10 Mayıs 2005 00:00
 • hepsi bu işte.
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  10 Mayıs 2005 00:00
 • evet oturup düşünmek yerine belki bırakıp kendimizi onun müziğine uçup gitmeli bir yerlere....
  Üye
  amon saga
  Tarih
  10 Mayıs 2005 00:00
 • oturup düşünmekle olmuyor bu işler :)

  yani nasılki felsefe okuyanlar filozof olmuyor..  olan kendiliğinden oluyor,okumakla yazmakal, hesap kitap düş le,işle olmuyor.

  seviyoruz kendisini,erkan abeeeyy :p
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  9 Mayıs 2005 00:00
 • tanımıyorum ben erkan oğur gibi bi sanatçı. ağırbaşlı,sessiz, sakin, kendi halinde. ne doğru dürüst televizyonlarda görürüz onu(arada bi olsa da trt'ye çıkar) ne de magazin sayfalarında. gerçek ötesi biri o. perdesiz elektro, perdesiz klasik, hele o perdesiz basın sesi......söyleyecek kelime yok kardeşim işte.adam bi de bildiğim bütün enstrumanları çalıyor.yav yok be olmaz demeyin oluyo valla. onu ilk eşkiya filminde söylediği fırat ağıtı ile tanıdım. tanıyış o tanış. o gün bu gündür hastasıyım onun.'insan değilde ağaç olsam....' diyor erkan oğur. oturup düşünmek lazım........
  Üye
  amon saga
  Tarih
  9 Mayıs 2005 00:00
 • düsyılmaz'a...

  oğur sohbetleri bitmez.. gider öyle..

  tınazbektaş'ı bul. garajda..
  Üye
  gıligıliFIRAT
  Tarih
  8 Mayıs 2005 00:00
 • ya daha ne diyebilirim........ adam dünyaya kabul ettirmiş sayisiz ensturman calıyor ve yeni seyler yaratiyor bize dinlemek ve ona deger vermek duser
  Üye
  bluesrockjazz
  Tarih
  8 Mayıs 2005 00:00
 • klasik kemençeyle resital vermek istediğim sayılı insanlardan biri..eminim içimdeki isteği görse beni kırmazdı..onun ne mütevazı insan olduğunu biliyorum..konuşmuştuk..
  Üye
  Aristoteles
  Tarih
  29 Nisan 2005 00:00
 • konser dinletiden ziyade birliktelikten söz ediyorum,
  ,telvin olsun, ismail hakkıyla olsun,ortaçgil olsun konserlerinde de bulundum
  sohbetim de oldu enstrümanlar üzre..

  bukadar severken onun müziğini bu kadarı yetmiyor..
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  29 Nisan 2005 00:00
 • büyük insan, tapılası varlık...
  keşke şöyle yine bir bir ömürlük misafir tadında birşey yapsa...
  ne yapsa severim ama o albüm de bir tanedir...
  telvin adında yeni bir grubu var tamamiyle doğaçlama, ama dinleme fırsatımız olmadı bir türlü...
  Üye
  Layne_Staley
  Tarih
  29 Nisan 2005 00:00
 • 9 Mayıs'ta Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde konseri vardır, yakın temasta bulunmak, konuşmak isteyenler için bulunmaz bir fırsattır.
  Üye
  aleister
  Tarih
  29 Nisan 2005 00:00
 • pek fazla haşırlık neşirlik yanlısı değil gibi ama :(
  yani onla beraber gececek kısa bir müzik beraberliği için feda edebileceğimiz çok sey oldugunu eminim biliyordur,
  amam ya fırsatı yok, ya kalablıkğız,
  ya karamsar olan benim :)
  ya da ne bileyim işte.
  öyle birşeyler:)
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  28 Nisan 2005 00:00
 • tüylerimizi diken diken eden yüce zat...gerçekten büyüleyici bir atmosfer var erkan oğurun hislerinde..onunla çalma fırsat bulursak gözümüz açık gitmez....benim önerim genç müzisyenlerle buluşması ve engin deneyimlerini aktarmasıdır....kim var bu hayatta tecrübesinden faydalanabileceğimiz onun kadar...

  seni seviyoruz....poker grubu..
  Üye
  Pastorius
  Tarih
  28 Nisan 2005 00:00
 • erkan oğurun bir fiil çaldıgı albümleride, resminin altında adının yanında düzenlemelerin kendisine ait oldugu yazar..
  düzenlemesinde bulundugu şarkıları herkes bilir.
  onun düzenlemsi ve o okur soyadlı beyin düzenlemesi arasındaki farkı
  herhangi bir yazı olmadan da anlayabileceğimi biliyorum.
  bir harf mevzu değil sadece, duymadım erkan okur diye kimse ben,
  demem o ki, okur mu oğur mu oldugunu anlayabilirsin zaten değil mi dinlediğinde.
  ilgilenmez diye bir şey de olmaz.
  ondan şarkı düzenlemesini isteyeck insanlar çogunlukla, aciz müzikbilmezler olmuyor..
  beraber çalıştıgı insanlar oluyor..
  önüne getirildiğinde düzenlemeye kalkmayacağı şarkıların sahipleri(öyle şarkıların sahipleri)
  erkan oğurla ilgilenmezler genellikle.
  bir delalette bulunup da gelen olursa oğura,

  evet o zaman düzenlemiyordur..
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  28 Nisan 2005 00:00
 • sevgili düşyılmaz,
  Erkan Oğur'un önüne düzenlesin diye şarkı getirilse bile kendisi ilgilenmezdi. Senin bahsettiğin kişi Erkan OKUR adında bambaşka birisi.
  Üye
  aleister
  Tarih
  28 Nisan 2005 00:00
 • biryerde birisi daha yazmıştı zaten

  gitarın, o perdeli aletin,
  perdelerinden kurtarılması,
  onu perdelerinden kurtarması ..
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  27 Nisan 2005 00:00
 • Dinlemekten ve defalarca dinlemekten insan bu kadar mı feyz alır. Binlerce teşekkür.Bütün parçalarında farklı bi hava ve müthiş uyum, müziğin piri diyebilirim ve canlı dinleyebilme şansımız olduğu içinde çok şanslıyız,makale için ellerine sağlık çok güzel olmuş.

  Perdesiz gitara gelince, ben onu sınırsız bir Dünya gibi görüyorum müziğin evrenselliği gibi...
  Üye
  oktayevsen
  Tarih
  27 Nisan 2005 00:00
 • ruhumuza hitab eden bir yazı olmuş teşekkürler. erkan oğur yıldız teknik üniversitesini kırmayıp her sene bi bülent ortaçgille bir de kendisi gelen, beni müziğiyle başka yerlere götüren hayatımda önemli biri. bana türk müziğini birçok açıdan sevdirmiş, beni çoook geliştirmiştir. müziğin sadece teknikten, gitarın ise gürültüden ibaret olmadığını göstermiştir bence. perdesiz gitar kullanmasının sebebini türk müziğinin o acıklı nota geçişlerini daha iyi verebilmesi için kullanıyor bence. birçok açıdan yurtdışındaki taptığımız gitaristlerin bile bok gibi çaldığını düşünmemizi sağlıyor. onu bugüne kadar 3 ü canlı, 3 ü cansız olmak üzere 6 kere izledim. ve her seferinde büyülendim. bülent ortaçgilin şarkılarına da ruh vermiştir ki bu sene bülentt ortaçgil akın eldesle geldiğinde aynı tad kesinlikle olmadı(akın eldesi de severim). telvin çok başarılı hatta fırsat bulursanız basçısıyla ve davulcusuyla sohbet edin. çok şey öğrendim onlardan.
  Üye
  funky jumping
  Tarih
  26 Nisan 2005 00:00
 • ifadene bayıldım:) müzik dinse peygamberimiz oğur....
  Üye
  ÇİÇEK
  Tarih
  19 Nisan 2005 00:00
 • aynen öyle
  .. erkan oğur albümde çalmasa bile
  düenlesin diye önüne getirilne onlarca şarkı ile de meşgul.
  dinlediğimiz çok seyin düzenlemesi de ona ait.

  daha önce bir yerlerde yazdım yine, ve bir hocam söyledimde.

  müzik dinse.
  peygamberim oğur.
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  18 Nisan 2005 00:00
 • düşyılmaz.
  benim amacım sadece bilgilendirmek:) biliyorsun onlar ve daha ismini zikretmemiz gereken niceleri, takdire şayan sanatçılar, onların isimlerini duymayan o kadar çok insan var ki, keşvetsinler istiyorum, ben de bu vesileyle bir işe yaramış olurum:))
  Üye
  ÇİÇEK
  Tarih
  18 Nisan 2005 00:00
 • çiçek.

  janet jak esimi de biliyor olman ayrıca sevindirdi beni.
  janet jak esimi seveceksiniz,şayet erkan oğuru seviyorsanız..
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  18 Nisan 2005 00:00
 • Biliyorsunuz Erkan Oğur'un birçok albüme katkısı olmuştur,bunlardan biri de ''Janet-Jak ESİM'' Ermeni asıllı karı koca birbirinden güzel İbranice şarkılar söyleyerek gönüllerimizde yer eder.Erkan Oğur perdesiz gitar,ud, kopuz, e-bow gibi enstrumanlarla ve kendine has tarzıyla bu guruba senelerce emek vermiştir.Dinlemeyen arkadaşlara bu albumleri tavsiye ediyorum...
  Üye
  ÇİÇEK
  Tarih
  18 Nisan 2005 00:00
 • sen de öyle söylüyorsan öyledir.
  sağol mor ruhlu bayan arıza.
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  18 Nisan 2005 00:00
 • Ruhuna saglik. Ziyadesiyle güzel olmus.
  Üye
  Bayan Ariza
  Tarih
  18 Nisan 2005 00:00
 • telvin albümü de çıktı çıkacak bu arada.
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  17 Nisan 2005 00:00
 • insanlık + mütavazilik++yetenek=erkan uğur
  hocam(iyi bi caz müzisyenidir kendisi)
  biz çalınmış olanları çalıyoruz erkan uğur
  çalınacak olanları yaratıyor demişti ve tarzı kimsenin değil tarzı taaaa// kendisi demişti
  Üye
  tamerbas
  Tarih
  16 Nisan 2005 00:00
 • dengesiz ülke, dengeli ülke yoktur.
  ülke diye bir şey de yoktur sen ben olmasak.

  müziğin ve bir çok sanatın başına gelendir bu..
  iyi olmayan şeylerle mi yoksa iyi oldugu sanılan şeylerle mi yüzleşmek cesaret ister?
  ya da bırak cesareti, hangisi basit.
  tabi ki iyi olduğu sanılan şeylerin karşısına çıkmak.
  erkan oğur kopuzuyla insana geçmişin hatılratı
  perdesiz gitarıyla geçmiş anın gereklerini hatılratır.ya da tam tersi, nasıl istersen öyle.
  ya da hiç biri.

  ama enstrümanlarıyla bir şeyleri değiştirdiği,harekete geçirdiği,silkelediği,temizlediği,ferahlattığı aşikar..
  ben memnunum durumdan,büyük stadyumlarda izlemiyor olmaktan,konser çıkışları sohbet edebiliyor olmaktan..
  dahası onun müzik yolunda ilerliyor olmaktan..
  taklit kötüdür..
  kötü olmak umrumda değil,onun elinden çıkmış şeylere benzetiyorum bazen yaptıklarımı,
  seviniyorum
  ''hem kötü hem seviniyor '' :)) demeyin..

  sen biliyorsun onun varlığını.
  ben biliyorum.
  bilenler de var her yerde..
  az kalalım, hızla çoğalmayalım..
  anlaşıla anlaşıla, yedire yedire..

  kalabalıklaşmayalım.

  işte bizim dengesizliğimiz burda,kalabalıklarda düzen sağlayamayız,
  çiviyi yerinden çıkartırız..hep elimize yüzümüze bulaştırırız..
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  15 Nisan 2005 00:00
 • ülkemizde öyle pis bir gerçekle karşı karşıyayızki onlara gerçek derken bile miğdem bulanıyor!!! müzik yapıyoruz diye insanların maddi ve manevi duygularını sömüren zavvallı şahıslar tavşan gibi türüyor ve ülkenin müzik babasıyız biz diye yutturmaya çalışıyorlar!!! ya onlarada müzisyen sıfatı veriyorlar erkan baba ve onun yoldaşlarınada..ne kadar dengesiz bir ülkede yaşıyoruz biz anlayamadım...
  Üye
  necroshine
  Tarih
  15 Nisan 2005 00:00
 • ÜSTADIN benim için Vai ya da diğer gitar üstatlarından bir farkı yoktur...

  yadırgancak tarafı bana kalırsa onları bir tutmandır.
  o kim..
  bu kim..

  birbirine benzemiyorlarki,nasıl farkı yok diyorsun..


  teşekkürleriniz için teşekkür ederim :))
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  15 Nisan 2005 00:00
 • Erkan Oğur'u yazmak, onun hakkında konuşmak bu bile ciddi bir görev ve sanattır.onu tanımayan kayıtlarından bi haber arkadaşların kaybının çok büyük olduğunu söylemeliyim.gerçek müzik emekçisi. O'nun sesinin peşinden giden müziğinde O'nu(Tanrı) arayan insanoğlunun en güzel örneği...
  müzikte ulaşılabilecek en son noktanın sessizlik olduğunu söyleyecek kadar mütevazi, gitarı sonsuzluğuna kavuşturmak için onu perdelerinden kurtaracak kadar cesurdur o...fazla söze ne hacet pirimizdir vesselam...arkadaşımızın makalesi için ellerine sağlık diyorum:)
  Üye
  ÇİÇEK
  Tarih
  14 Nisan 2005 00:00
 • ulu yüce müthiş bir insan. bir nirvananın n sine giderken o dönüyormuş..
  Üye
  yavuzcetin
  Tarih
  10 Nisan 2005 00:00
 • Türkiye'de böyle bir müzisyenin olduğunu bilmek beni hem gururlandırıyor birazda üzüyor çünkü Erkan Oğur'un kıymeti daha çok bilinmeli her tarzın müzisyeni onu ayakta alkışlıyor ve seviyor.
  Yakın çevremde onu herkese öneriyorum günlük hayatımda.Bugüne kadar ilk seferde çok nadir kişi beni bir anda delip geçmişti,çoğu müzik gelip geçer ama oğur'unki delip geçiyor.Onun sayesinde samimiyetle söylüyorum,batı kültürünün müziğyle yaşarken kendi kültürümün değerini ve ne kadar büyük bir hazine olduğunu öğrendim;ülkemi daha bir çok sevdim,kendi müziğimi öğrendim.Onu dinleyen herkes ondan birşeyler öğrenebilir.Bir konserinden sonra yanında bulundum bakıştık ve selamlaştık umarım birgün sohbet edebilirim ve onunla tanışma imkanı sağlayabilirim.Eric Clapton,Mark Knopfler,David Gilmour,Jimi Hendrix hepimiz için birer büyük gitaristtir,ve ben bu gruba Onu rahatlıkla koyabilirim hatta ve hatta idda ederimkü bu saydığım gitaristleri ne kadar sevsemde bir gerçeği göz ardı edemem oda Erkan oğur'un tanıdığım en geniş vizyonlu müzisyen olmasıdır.Çoğu müzisyenimiz maalesef at gözlüklerini atamamıştır.Erkan oğur süper bir Rock,süper bir Blues,Süper bir Jazz gitaristidir tüm bu müzikleri bir virtüez gibi çalabilir.Gerçek Türkü sorusunun cevabı onun albümlerinde bulabilirsiniz ve bir türkünün ne kadar hüzünlü,duygulu,saf ve uçsuz bir müzik olduğunu onun müziğinde anlayabilirsiniz.
  ALLAH SANA UZUN ÖMÜRLER VERSİN ERKAN OĞUR VE BİR ARKADAŞIMA DEDİĞİN GİBİ HEP ÇAL...
  Üye
  create
  Tarih
  10 Nisan 2005 00:00
 • linkine denk gelmemiş olabilirsiniz diye yazıyorum arkadaşlar
  www.erkanogur.net
  de iyi şeyler konuşuyoruz,
  iyi şeyler yapacağız
  planlarımız projelerimiz var.

  oğur işi müziği anlayanlar davetlidir hep..
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  8 Nisan 2005 00:00
 • aşağıda yazdığıma ek olarak onu da kaybetmeden dünya gözüyle gördüğüm için kendimi şanslı hissettiğim abimiz.
  Üye
  critical
  Tarih
  8 Nisan 2005 00:00
 • bir insan değil bir melek, değeri şimdiden anlaşılsın istiyorum şahsen zira barış abi, cem karaca üstat veya melih kibar yavuz çetin gibi arkasından iyiydi demeyelim isterim ben. daha çok şeyler katacak üstadımız müziğe.

  "müzikte ulaşılacak son nokta sessizliktir."
  Erkan Oğur
  Üye
  critical
  Tarih
  8 Nisan 2005 00:00
 • türkiye'nin en iyi müzisyenlerinden birisi ve dinlemeyenlere tavsiye ederim ki pişman kalmazsınız
  Üye
  _black_
  Tarih
  8 Nisan 2005 00:00
 • yazmakla bitmez.
  bitmesine biter abartmaya gerek yok.

  bitse de bir, bitmese de.

  onunla göürşebilme imkanınız var.borç para alma imkanınız bile..

  değil yazmak, hele dinlemek değil,
  çalmak, anlamaya bitirmeye yetmiyor, yetmez..
  yetmesin de zaten.
  bitmesin.


  ben biteyim, o benim yerime de devam etsin..

  erkan oğur..

  hep olsun..

  teşekkürler.
  Üye
  düşyılmaz
  Tarih
  8 Nisan 2005 00:00
 • yüce bir insan...
  Üye
  Hetfield
  Tarih
  7 Nisan 2005 00:00
 • nokta atışı il rçk doğru seçimiş bir müzisyen anlatılmak için..türkiyede yaşıyor olmanın keyfini nadiren hissettiğimiz anlardan birçoğunda erkan oğur müziği var..onu ilk elden dinliyor hatta çalarken izleyebiliyor olmanın keyfini çıkarmalıyız..müzikte hız üzerine uğraşan vibratolardan at eşek sesi çıkaran şovmen gitarist tayfasına belki de tokat gibi verilmiş bir cevap..müzik duymak ve hissetmektir..erkan oğur işte bunu hakkıyla yapıyor..perdesiz gitarı da bence perdelerin engellediği duyum kaybından kurtulmak için seçti..çok da iyi yapmış şöyle arkaya dönüp yaptıklarına baktığımızda..daha uzun süre müziğini duymak dileğiyle..bu arada son olarak yavuz çetinin ilk albümünde dünya adli enstrumantal parçada yavuzla düetlerini bi dinleyin..pişman olmayacaksınız..
  Üye
  TANSELUS
  Tarih
  7 Nisan 2005 00:00

Anket

DVoceanus sorar:
Bring Me The Horizon\'un Sempiternal albümünden en çok hangi şarkıyı beğendiniz?
 • Can You Feel My Heart
 • The House of Wolves
 • Empire (Let Them Sing)
 • Sleepwalking
 • Shadow Moses
 • Go to Hell, for Heaven\'s Sake
 • And the Snakes Start to Sing
 • Antivist
//www.garaj.org