Öykü

Bölümler
Yazan: Synthesizercı
Tarih: 25 Nisan 2005

Pink (Alecia Moore) 1979 yılında Philedelphia'da doğup büyüdü. Annesi bir sağlık kuruluşunda çalışmaktaydı. Babası ise sigortada çalışan bir Vietnam gazisiydi. Kavga etmeye daha Pink'in altı bezden çıkmamışken başlamışlardı ve boşandıklarında sanatçı yalnızca 9 yaşındaydı. Kendisi ergenlik öncesi aile hayatını "kişisel III. Dünya Savaşı" olarak betimler: "Nasıl bir savaştı anlamıştım; silahları olmayan bir savaş..."

Pink'in suç ortağı prodüktör ve müzisyen Scott Storch yeni bir şarkı için kasnak vuruşlu, piyano ve yaylılardan oluşan sade ve ciddi bir altyapı hazırlar. Pink bu altyapıyı dinleyene kadar, şarkıda ailesinin ayrılığını dile getireceğinden habersizdir. Daha sonra yapılacak bir iş olmasına rağmen, Moore ham kayıt için mikrofon başına geçer. İşte tam bu esnada beklenmedik birşey olur. Oldukça hiddetli ve R&B'de sık rastlanamayacak kabalıkta ve öfkeyle havada şu dizeler uçuşmaya başlar: "I hear glasses breakin' as I sit up in my bed/ I told Dad you didn't mean those nasty things you said/ I don't wanna have to split the holidays/ I don't want two addresses/ I don't want a step-brother anyways."

Yirmi dakika sonra, herşey bitmiştir. "Family Portrait" daha önce hiçbir şarkının yapamadığını başarır ve boşanmaya ait ne kadar pislik varsa söküp atar. "Ağlıyordum, çıplak ve hassas ve berbat ve harcanmış hissettim." diyerek daha sonra bir açıklama yapar. "Çocuklar her zaman kendi yanlışları olduğunu düşünür. Hiçbir zaman bunun hakkında gerçekten konuşmayız. Hiçbirimiz konuşmadık. Sadece olağanmış gibi davrandık ve devam ettik - Bu şarkıyı yazana kadar beni bu kadar etkilediğini
fark etmemiştim."

"M!ssundaztood" isimli ikinci albümündeki "Family Portrait" büyük yankı uyandırır, artık dünya çapında hit olmuştur. Başarısı bundan böyle İngiltere'nin Top 10 listelerini uzun süre sallayacaktır. Ancak diğer tarafta, sanatçı şarkının başarısının yanı sıra haklı tedirginlikleri de yaşamaktadır. Şarkının kendi ailesi içinde nasıl bir ses getireceğini kuşkusu Alecia'yı endişelendirir. Bir gün şarkıyı annesine dinletir. Annesinin verdiği tepkiyi bakın Pink nasıl anlatmakta: "Şarkıyı anneme dinlettiğimde; şöyle bir, dört gün ağladı."

Şarkının akıllara mermer gibi kazınmasını, Pink'in çatallı sesinin yarattığı buğulu atmosfere mi, Scott Storch'un sade ama ciddi altyapısına mı, yoksa dudaklardan spontane dökülmüş liriklere mi borçluyuzdur orası bilimez... Ama mutlak olan bir gerçek var ki; sahibinin gözyaşlarından milyonların kalbine doğru bir köprü gibi uzanan bu büyünün sırrı samimiyetinin altında yatmaktadır. İçtenliğiyle her dinlediğinde bizi 9 yaşındaki o küçük kızın dünyasına sürükleyen "Family Portrait" öyle görünüyor ki; hafızalarımızdan hiç silinmeyecek ve daima III.Dünya Savaşının hazin marşı olarak hatırlanacak.

Önceki bölüm
« Giriş

Yorum yazın

Yorum yazmak için üye girişi yapmak gerekiyor.
Üyeyseniz giriş yapın, değilseniz üye olun.
 • pink ya..bu kadar ya.. :D aşığım ben bu kadına bu kadını görünce dünyadaki kadınlar sanki içi boşaltılıp doldurulmuş kuklalar gibi geliyor :D
  Üye
  Siyah_Pelerin
  Tarih
  15 Ekim 2006 00:00
 • hehe ben dünyanın en büyük pink seveni olarak)belirtmeden geçemiycem(: pink ne yapsa iyidir
  Üye
  pıjık
  Tarih
  19 Şubat 2006 00:00
 • pink çok tatlı ya....
  ben ilk izlediğimde kopmuştum mısır gevreği reklamı sanmıştım pink'e de öh demiştim ama:D:D
  uyandık tabe...
  Üye
  lp_girl
  Tarih
  5 Şubat 2006 00:00
 • gercekten cok güzel...
  ailelerin ayrılışları olanları yok farzetmeleri sonra herseyin yükünü cocuklara yüklemeleri bu şarkı ailelerin içindeki çatışmaları cözmelerini sağlayabilir...
  Üye
  evremmm
  Tarih
  6 Aralık 2005 00:00
 • çok güzel bi yazı olmuş bence ama biraz abartıya kaçıldığı doğru. yine de beğendim, tebrikler...
  Üye
  nufux-
  Tarih
  20 Kasım 2005 00:00
 • bi bu kalmıştı yazılmamış şarkı sözü iyi halt ettin pink... bence insanlar artık nefreti sadece içlerinde değil dışlarında da yaşatacak...lanet dünyamıza hoş geldiniz diyen iblisler cirit atacak...tartışılması gereken bi konu....9 yaşındaki bi çocuğun bu şarkıyı dinlemesi ve bu şarkıyı kendi top10 listesine aldığını bi düşünsenize...1. eminem 2. pink vs vs....içimiz rahat olsun dünyada daha pislenecek çok hayat öyküsü var....ve yapılacak bir yığın şarkı sözü....kesin bu yıl ki MTV müzik ödülünü ben kazanırım diyen tipler... bunun adı sanat olamaz iç savaştır!!!..Yabancılaşmadır...!!!
  Üye
  anemi
  Tarih
  12 Temmuz 2005 00:00
 • ilk dinlediğimde uzak bi şehrin kız yurdunda gecenin bi vakti radyoyla boğuşuyodum. karanlık odada ağlamaya başladım.
  bu şarkı, eğer hakikaten böyle bi sıkıntınız varsa sizi ifade eder. yok eğer o mükemmel ailelerden birine sahipseniz, sıradan bi şarkı olmaktan öteye gidemez.
  benim gibi hissedenler anlamışlardır sanırım ne demek istediğimi.
  Üye
  elannun
  Tarih
  23 Haziran 2005 00:00
 • sadece boşanmak işlenmiyor bence bu şarkıda. 9 yaşındaki bir kız çocuğunun ailesine olan nefretini 9 yaşındayken değil de büyüdükten sonra dışavurumu. Pink in sayılı sevdiğim şarkılarındandır. ve sözlerinin tamamını ezberleyebildiğim sayılı şarkılardandır. her dinlediğimde tüylrtim diken diken olur. makale sayesinde şarkının hikayesini de öğrenmiş oldum. çok sağol.
  Üye
  mathilda5
  Tarih
  11 Haziran 2005 00:00
 • ebeveyn boşanmalarından etkilenilen çocukluk dönemleri eski çağlarda kaldı...günümüzde bu tip dialoglar daha ziyade şu şekilde gerçekleşmektedir:
  anne+baba=hır+gür+kıyamet+en yeni küfürler....
  çocuk:
  -yeterrr arrrtık dayanamıııyoğğğğrummm...snaf snuf...lanet olsuğğn boşanın da kurtuliiiim sizdeğğn...ciyak ciyakkk...
  anne:
  baba:
  -karışma lan sen her boka ..de get odana zıbar! (tabi duruma göre burdaki "lan" "gıyyz"olarak deişir)
  anne:
  -hayır yavrum boşanmam ben bu p....den..! hayatımı mahvetti ömür boyu yakasından düşmeyeceğğm!

  ......
  Ve kahramanımız yine annesini babasından boşatamamış;amacına nail olamadan ertesi akşamki kawgaya daha iyi hazırlanabilmek için zıbarmaya gitmiştir:)))
  budur...

  pink sen nerde yaşıyon gülüm beaaa:P
  Üye
  quetzalcaan
  Tarih
  31 Mayıs 2005 00:00
 • bu şarkı kesinlikle bnm hayatımın özeti..
  :(
  Üye
  DarkLady
  Tarih
  3 Mayıs 2005 00:00
 • ya.. insanın kendi makalesine yorum yazması terbiyesizliktir. başkası yazsa kendim ayıplardım ama dayanamayacağım arkadaşlar. ikidir bir dünyayı sallama geyiğidir gidiyo.. kim sallamış dünyayı ya?? ben öyle bişey yazmadım ki.. hayır, iki kişi dedi bunu.. kıllandım bi daha okudum, bilemden mi yazdım diye.. yok arkadaşlar.. orada sallamakla ilgili tek bir cümle var; o da ingiltere top10 listelerini sallaması.. bu veriyi de aynen bu kelimelerle newyork times'ın bir makalesinden makasladım.. sarsmayın beni arkadaşlar lütfen ;)
  Üye
  Synthesizercı
  Tarih
  30 Nisan 2005 00:00
 • Parçaların süzleri arasında biraz fark var aslında aşağıya ikisinin de GaRaJ söz nota arşivindeki linklerini ve birer alıntı ekliyorum:

  http://www.garaj.org/parca/1a/dyers-eve-metallica.htm
  http://www.garaj.org/parca/4EQ/family-portrait-turkce-ceviri-pink.htm

  Biri sevgi, diğeri nefret yaklaşımlı dışavurumlar.
  Biri aslında pek ayrı değil de birlikte çalışan anne babalarla ilgileniyor :)

  Dyers Eve
  Dear Mother
  Dear Father
  You've Clipped My Wings Before I Learnt to Fly
  Unspoiled
  Unspoken
  I've Outgrown That Fucking Lullaby
  Same Thing I've Always Heard from You
  Do as I Say Not as I Do


  Family Portrait
  Can we work it out
  Can we be a family
  I promise I'll be better
  Mommy I'll do anything
  Can we work it out
  Can we be a family
  Üye
  wogon
  Tarih
  27 Nisan 2005 00:00
 • ben size dyers eve i tavsiye edeyim o zaman illa aile problemleri zor manevi şartlar altında yetişmiş çocuk şarkıları falan istiyorsanız..james hetfield ın öfkesini dile getirir bu şarkı resmen nefret kusar james iliklerinize kadar hissedersiniz..
  Üye
  baranthalas
  Tarih
  27 Nisan 2005 00:00
 • güsel bi şarkı yalnızca yaşayanlar bilir... anne-baba ayrılıgı yaşamış çocuklar......bu azınlıgın içinde bnde varım....ve bu bni üzmüyo........
  Üye
  Narcoholic
  Tarih
  26 Nisan 2005 00:00
 • bazen kafamızı çevirip geçtiğimiz bir pop şarkısının aslında ne kadar anlamlı, ne kadar yoğun olabileceğinin kanıtıdır bu yazı. herşey ayrıntıda gizliymiş derler. Synthesizercı kardeşim böyle ilginç şeyleri nerden bulur hic bilemiyorum ama umarım bizlere şarkıların hikayelerini anlatmaya devam eder. tebrik ediyorum... çekiliyorum...... :)))
  Üye
  kutay__
  Tarih
  26 Nisan 2005 00:00

Anket

müzik95 sorar:
1965\'te Geminin 6\'nın astronotları tarafından çalınıp söylenerek uzaydan dünyaya dinletilen ilk şarkısı hangisidir?
 • imagine
 • rhapsody in blue
 • jingle bells
 • the sound of slince
//www.garaj.org