Performans

Bölümler
Yazan: wogon
Tarih: 11 Aralık 2006
Herkese selamlar,

GRJ Performans Merkezi'nin ilk davul performansı geçtiğimiz cumartesi günü yapıldı. Sahnede öncelikle Duman'dan tanıdığımız Alen Konakoğlu vardı, 6 parça Yamaha Oak Custom davulu ile mekandaki tüm davul meraklıları, Duman fanları ve müzisyenlere bir ritm ziyafeti çekti. Ülkemizdeki genç müzisyenlerin hızlı gelişimleri ve açık vizyonlarının tespiti açısından da oldukça yararlı bir akşamüstü oldu. Bunların yanında GaRaJ Performans merkezinin her türlü canlı performansı kaldırabilecek bir akustik yapıya sahip olduğu ortaya çıktı. Sahne ve izlenen mekanın yüksek volümlü müzikleri de (mikrofonlanmış bir akustik davul ve 500 W'lık bir bass amp) rahtça kaldırdığı gün gübü açık. Havalandırma yeterli görünüyor, ışıklandırma ve organizasyonel tecrübe üzerine biraz daha gidilirse, İstanbul bolca ihtiyacı olan sahnelerden birine daha kavuşmuş olacak, ama doğru yolda olduklarını düşünüyorum.

Gelelim performansın detaylarına. Bu cumartesi için Alen toplam üç tane altyapı hazırlamıştı. Üç farklı yansıtan, üç parça. Bunlardan birini yalnız başına play along yaptı, diğer ikisinde Bass Gitarist Cüneyt Karayalçın eşlik etti. Bu parçaların dışında bir davul & bass jam session bir tane de serbest solo dinledik Alen'den. Doğaçlama solo ve jam session oldukça tatmin ediciydi, farklı tuşelerde, farklı tarzlarda birçok partisyon çaldılar. Mekandaki projeksiyon sistemi oldukça efektif değerlendirilmiş ve pedalların arkasına yerleştirilmiş bir kameradan görüntü aktarmaktaydı. Görüntü, kamera kablosuz olduğundan, bazen bozuluyordu ama twin'ler ve double stroke tekniklerinin yakından görülebilmesi için oldukça yararlı bir düzenekti. Aldığımız bilgilere göre önümüzdeki diğer davul atölyelerinde konuya daha çok önem verilecek ve daha net bir görüntü mekandaki plazma ekranlara da yansıtılmaya çalışılacakmış.

Alen, çalmadığı zamanlarda samimi ve sempatik tarzıyla gelen soruların tümünü yanıtlamaya çalıştı, biri hariç: "Neden Davul? :)" Sohbet sırasında Alen'in özgeçmişi, davul setup'ı, dinledikleri, teknikleri ve müzik hayatı konuşuldu. Performanstan sonra imza ve baget dağıttı, GaRaJ.org için kırmızı odada bir röportaj verdi ve mekandan ayrıldı.

Atölye sırasında Performans Merkezi'nde tanıdık simalar da bulunuyordu. Duman Fan kulübünden temsilciler, Giriş Seviyesinde Davul Dersleri kolonisi komiseri Yavuz Küçükyıldırım, kardeşi Şenol Küçükyıldırım, 19 Ocak'ta bir davul performans sergilecek D-She üyeleri performansı izleyenler arasındaydı.

Önümüzdeki günlerde yeni performans izlenimleriyle birlikte olmak umuduyla.

Yorum yazın

Yorum yazmak için üye girişi yapmak gerekiyor.
Üyeyseniz giriş yapın, değilseniz üye olun.
 • Alen Konakoğlu türkiye standartlarının üstünde bir davulcudur,stüdyo davulcusudur aşmıştır..kimse bok atmasın..
  Üye
  erhan99
  Tarih
  12 Temmuz 2007 00:00
 • Bende Yavuz abim gibi emeği geçen herkese teşekkür ederim...Sonuçta ülke olarak bu tip organizasyonlara yabancı olduğumuz (özellikle de davul atölyelerine) bir gerçek...Gerek müzik fuarlarında gerekse dışardan gelen davulculara (Akira Jumbo,Dennis Chambers vs.)gösterdiğimiz katılım bunu gösteriyor..Herneyse Alen Konakoğlu hakkında bişeyler söylemek gerekirse ben yanlış hatırlamıyor ya da bilmiyorsam The Climb grubunda davul çalmıştı o zaman ki performansını beğenmiştim özellikle de Perfectly Nothing isimli şarkı hoştu bilenler bilir.Tabi bu arada gerçekten Alen Konakoğlu'ysa bu kişi.Lakin Pınar adında bir arkadaşım bi keresin de ders için Alen Konakoğluna gitmiş ders saatinin 100 ytl olduğunu söylemesi üzerine tepkileri değişmişti bu bahsettiğim rakam 2004 yılını rakamıdır.ilginç gelmişti bana.Bir akşamda kıvılcım müzikte görmüştüm kendisini Tama Starclassic alıyordu sunburst rengi olanı o akşam da benim trampetimi istemişti bende satmam demiştim :)))bütün bu geyikler bir yana aman aman modunda sevdiğim bir insan değildir kendisi aslında bana soracak olursanız Dumanın kayıtlarında Cengiz Baysal'ın çalması sonrasında konserlerde Alen Konakoğlunun çalması pek hoş olmuyor ben olsam çalmazdım şahsen...Duman için fazla bile çalıyor bence çok beğenmem kendisini ama adam emek vermiş gönül vermiş çalıyor yani bu gün Şebnem Ferah'ın davulcusunu tanımam sevmem ama ne diyebilirim ki...Sonuçta bu gün o adamı karalasam yarın aynı yorumlar burda davul çalan hatta bu işle uğraşan okulunu asan çalışıp parasından ayıran davul alan ders alan nice vatan evladı için de yapılacaktır aksini iddia eden varsa yazsın yaklaşık 2,5 yıl olmuştur sanırım garajda olalı forumlar yorumlar hep aynı "sevmiyorum beğenmiyorum adam değil bilmem nerem de sallarım ben onu" gibi yorumlar okudum durdum aynı haltı bende yaptım ama işin özü bu bende sevmiyorum adamı ama karalamayalım çünki adam işini yapıyor sen daha iyisini yap sen çık sahneye meydana.Neyse ne yani Dennis Chambers'de severim Güçlü ARSLAN'da severim olay bu bence. hatta Zuhal müzikte Tolga'yıda ne biliyim Pic Pocket'ta Emir'i kıvılcımda ki Ozan'ıda :) sevdiğim insanlar ve davulcular bunlar benim arkadaşlarım sonuçta.herkes kendine iyi baksın başarılar saadetler...
  Üye
  Trouble
  Tarih
  24 Ocak 2007 00:00
 • Orada davul olmadan müzik olmaz derken, ritim olmadan müzik olmaz denilimek istenmiş. Bir gitarsit olarak kesinlikle katılıyorum. Zaten müzik teori kitaplarına bakarsanız. Ritmi tanımlarken ritim müziğin temel taşıdır, ritimsiz müzik olmaz denilir. Kesinlikle doğru...
  Üye
  hiç
  Tarih
  3 Ocak 2007 00:00
 • davul olmadan müzik olmaz demeye getirmiş ben bir gitarist olarak buna katılmıyorum eskiden davulmu varmuş demek istiyorum sayın garajcılar (lokomatif kolu)
  14 Aralık 2006 Perşembe | Yazan: ts9ts9ts9


  sen bir gitarist olarak bunu anlamadın mı yani? lokomotif kolu kesinlikle doğru..
  Üye
  deepestpurple_
  Tarih
  19 Aralık 2006 00:00
 • ts9ts9ts9 arkadasım sololarını metronom almadan doru durust at o zaman.Davulcuların nasıl metronomları calistiklarini gormemissin sanırmım...Alen supersin...
  Üye
  shino
  Tarih
  17 Aralık 2006 00:00
 • Gerçekten iyi bir baterist...
  Üye
  Life_is_RoCK
  Tarih
  14 Aralık 2006 00:00
 • atmosfer iyiymş..
  Üye
  darkalone
  Tarih
  14 Aralık 2006 00:00
 • Bende orda olmalıydım
  Üye
  A_Pentatonic
  Tarih
  13 Aralık 2006 00:00
 • ya yaa hiç komik değil amaaa :(
  Üye
  gokcen86
  Tarih
  12 Aralık 2006 00:00
 • "ben müziğiin eşlik kısmındayım..tamamen yanii arka plandaysam arka plandayım..benim için no problem!! beni bozmazz = ) hatta arkada kalym ışığıda kısalım biraz..ben orda çalym : )"


  Alen davulcu değil!! adamm zaten davul olmuş davulun bi aksamı oolmuş bi aparatı olmuş clutch ı olmuş zil sehpasının keçe si olmuşş :S:S herzaman söyledim yine söylüyorum söylicemdee ; "Kim ne derse desinn Alen ayrı!! taparım abii o adamaa!!!"

  iyiki varsın Alen KONAKOĞLU!
  Üye
  ouz
  Tarih
  12 Aralık 2006 00:00
 • alen sıcak kişiliği ve güzel davuluyla öleden aksam saatlerine kadar guzel vakit geçirmemizi sağladı hem alene hem de organizasyona sonsuz teşekkürler!

  ışık ve sevgiyle..
  Üye
  snakesawar
  Tarih
  11 Aralık 2006 00:00
 • Bravo Alen Konakoğlu, bravo GaRaJ'cılar-Bekçi ve tüm emeği geçenler-bravo kendi köşk'çüler ve bravo Senkop Müzik-Yamaha grubuyla İstanbul Agop zilleri.
  Baştaki bravo, özellikle Alen Konakoğlu'nun sempatik ve samimi kişiliğine. Davulculuğuyla, merak eden gençlere, zaten istediği şeyleri vermesi de cabası.
  Garaj grubu, performans merkeziyle ve sponsor firmaların desteğini sağlayarak bu güzellikleri ücretsiz olarak meraklı gençlere sunmakla olağanüstü fayda sağlıyorlar. Gerçekten ciddi "teşekkür"ü hakediyorlar. Sponsor firmalar, bu sanatçıların meraklılara ulaşmasında en güzel kaynağı sağlıyorlar.
  Performans Merkezinin güzelliğini ilk kez gördüm ve bundan sonraki performanslara (çoğunlukla) abone olacağımı peşinen söyleyeyim... Hatta bu yaştan sonra beni müzik alemi içine yeniden sokan garaj.org sitesi ve üyeleri için elimden gelen tüm desteği olanaklarım ölçüsünde yapmam gerektiğini anladım. Gençlerin bu tür desteklere ne kadar ihtiyacı olduğunu kendi gençliğimizdeki imkansızlıkları aştığımız için gayet iyi biliyoruz. Bu nedenle tüm katkısı olanları can-ı gönülden kutluyorum.
  Sevgiler,
  yavuz Küçükyıldırım
  Üye
  yavuzküçükyıld
  Tarih
  11 Aralık 2006 00:00

Anket

Megadead sorar:
Yngwie J. Malmsteen'in en iyi parçası hangisidir ?
 • Far Beyond The Sun
 • Arpeggios From Hell
 • Black Star
 • Rising Force
 • Evil Eye
 • Yorumda belirteceğim.
//www.garaj.org