Performans

Bölümler
Yazan: wogon
Tarih: 9 Ocak 2007


Herkese Selamlar,

GaRaJ ilk dönem etkinlikleri sonuna doğru yaklaşırken geçtiğimiz cumartesi akşam üzeri Kendiköşk'teki GaRaJ Performans Merkezi'nde Volkan Öktem fırtınası esti. Ülkemizin hem stüdyolarda hem sahnelerde en çok faaliyet gösteren davulcularından birini sahnede bu kadar samimi izlemek gerçekten oldukça keyifliydi.

Sahnede, GaRaJ Stüdyoları Kırmızı Oda'da hizmet veren Yamaha Recording Custom kuruluydu. Volkan Öktem kendi zilleri ve Octopad'iyle geldi, sol ayağına da bir tane cowbell yerleştirdi. Performans boyunca oldukça fazla sayıda soru cevapladı, herkesle teker teker konuşmaya çalıştı. Bir soloyla başlayan etkinlik uzun bir soru cevap seansıyla sürdü. Daha çok Volkan Öktem'in yaşamı, davula bakış açısı, ve mesleğindeki ilerlemesini konu alan bu sohbetin ardından, bir Quartet Muartet play along'u için Öktem yeniden davulun başına oturdu.

Parça bittikten sonra davulla ilgili daha teknik soruların geldiği bir bölüm izledik. Mümkün olduğunca latin ritmleri, fırça teknikleri, paradidle'lar, single - double stroke'larla neler yapılabileceğine örnekler gösteren Volkan Öktem, performansı son bir play along'la bitirdi. İki saati aşan atölye çalışmasının sonunda imza, fotoğraf ve ikili sohbetler yer aldı.

Genel olarak Volkan Öktem'in kendine güvenli ve alçakgönüllü tavrı tüm çalışmada hakimdi. Paylaştığı tecrübeleri, anıları, müzik bilgisi, hepsi oldukça tatmin edici bir performans olmasını sağladı. Bunların yanında, GaRaJ Performans merkezi de her geçen gün gelişiyor gibi geldi bana. Alen Konakoğlu atölyesinde eksikliği hissedilen video kameralar tamamlanmıştı. Müzisyenin 3 farklı açıdan görüntüleri mekandaki plazmalara ve projeksiyona yansıtılmıştı. Böylece mekanın her iki bölümünden de performansın tüm detaylarını izlemek mümkün oluyordu. Volkan Öktem sahneye gelmeden önce de GaRaJ'da daha önce yapılan atölyelerin sitede izlediğimiz videoları gösterildi. Yetkililerden edindiğim bilgiye göre bu videoların tümünü içeren daha uzunca bir versiyonuyla ilgili bir çalışma yapılıyormuş. 19 Ocak'taki Richie Morales atölyesinden sonra da Performans Merkezi etkinlikleri sürecekmiş. Bir takım sürprizler olduğuyla ilgili duyumlar aldım, ama tek bir detay söylemediler.

Son olarak geçtiğimiz cumartesi'den aklımda kalan en önemli replik, Volkan Öktem'in "Ne zaman, ben artık oldum dediniz?" sorusuna verdiği cevaptı. Önce "Herhalde öldüğüm zaman olacak" dedi, ardından da "Müzisyen için mutlu son yoktur!" gibi bir süsleme yaptı fikrine...

Yorum yazın

Yorum yazmak için üye girişi yapmak gerekiyor.
Üyeyseniz giriş yapın, değilseniz üye olun.
 • Cok iyi caldigi konusunda herkesle hemfikir oldugumu dusunuyorum.
  AMA
  Asla ornek aldigim bi kisilik degildir. Ornek almayi pek sevmem ama sebebi bu degil. Dunya capinda Terry Bozzio, Mike Mangini, Chris Adler, Dave Lombardo, Romain Goulon, Mike Portnoy gibi isimler varken volkan oktemi sadece izlemekle yetinebilirim. Izlerken biseyler kaparsam oda benim karim olur. Lick a day.
  Üye
  GodModeDrums
  Tarih
  13 Şubat 2009 00:00
 • baba büyüksün:D
  Üye
  drummer_AhiRed
  Tarih
  29 Ağustos 2007 00:00
 • terry bozzio yuda izlemenizi tavsiye ederim....davulcu adayları izlemesin:) vazgeçebilirler...gerçi bizim ülkede iş yerine laf yapılıyor.....izler izler konuşuruz....volkan öktem yapması gereken şeyi yapıyor.....abartmak cahillerin pek sıklıkla yaptıkları şey.....veya ilah göstermek....terry bozzio dünyanın en iyi davulcusu değil belki fakat benim izlediğim en iyi davulcu :)..... türkiyede DEATH METAL yapmayı becerebilen davulcular olsa keşke....idealist,üretken,disiplinli.....nerdeeeeeee..... efendim selametle
  Üye
  nevronurtik
  Tarih
  8 Mayıs 2007 00:00
 • kaçırdım:(
  Üye
  warningxox
  Tarih
  19 Mart 2007 00:00
 • İtina ile takip edin geldiğinde mutlaka gitmenizi öneririm
  Üye
  treeton
  Tarih
  27 Şubat 2007 00:00
 • Etkinlikte olmamama rağmen Üstadı takdir ediyorum.
  Ve de bağzı ANORMAL İnsanlara gönderi yapmak istiyorum.(A)NORMALkerem arkadaşımız gibi.
  Arkadaş bilmiyosan öğren Sanatta ruh ve duygular olmadığı sürece sanatın anlamı yok.Lakin sizin gibi
  ANormal sanatçı olmayan insanlar türer.Ve bir sanat sever olarak diyorum ki "Ey ham yobaz Kaba softalar bizim olduğumuz yerde siz yoksunuz."
  Üye
  baterisst
  Tarih
  13 Ocak 2007 00:00
 • Arkadaşlar bu tip insanları garaj da izleyebilmek en az canlı izlemek kadar zevk verici...Lütfen abartmayalım o insanında kendıne ozgu tanımlamaları var muzıgı ıcın ve ensturmanı ıcın saygı duymak lazım sozum ona normalkerem arkadasım bıseyler yazmaya calısmıs...Şiddetle eleştiriyorum arkadaşım senı..Volkan Öktem bir daha gelmeyecektir değerini şimdi bilelim...
  Üye
  Gitaristkoray
  Tarih
  12 Ocak 2007 00:00
 • tıklım tıklımdı haberin olsun :):)
  Üye
  küçük_istasyon
  Tarih
  11 Ocak 2007 00:00
 • allah garajdan razı olsun.. istanbulda olmadığıma sırf şu etkinlikler yüzünden üzülüyorum. fakat videolarda mekan çok mu boş görünüyor? bana mı öyle geldi?

  ama eklemeden edemeyeceğim;
  kusursuz davul çalmak olmaz. müzikte kusursuzluk peşinde koşulmaz.
  bi de çok boş konuşmuş; yok kalbi, yok ruhu.. davul davuldur işte.. bayağı sözcüklerle ekstradan değerler atfetmen onun değerini ne artırır ne eksiltir. bu adamlar enstruman başına konuşmalı.
  Üye
  NORMALkerem
  Tarih
  11 Ocak 2007 00:00
 • yuhhh beee volkan öktem gelmıs....daha kım gelsın....bi de nurhat şensesli gelse :)
  Üye
  death-attack
  Tarih
  10 Ocak 2007 00:00
 • Onun "kusursuz" diye tabir ecebileceğimiz davul çalışını izlemek,dinlemek bir yana
  bu kadar yakın olmak karşılıklı soru cevaplarda bulunmak..Gerçekten unutulmaz bir gündü
  Garaja ve emeği geçen herkese çok teşekkürler
  Üye
  burak_
  Tarih
  9 Ocak 2007 00:00
 • izmirde böyle şeyler olmasa da Türkiyenin bence en iyi davulcusunu böyle organizasyonla müzik severlerin önüne çıkaran garaj ailesıne ve böyle bir teklife hayır demeyen Volkan Ökteme saygılarımı sunuyorum müzik ve davulla kalın:)
  Üye
  SlayeR18
  Tarih
  9 Ocak 2007 00:00
 • çok teşekkürler Garaj' a (: volkan öktem gerçekten çok çok başarılı bir usta (:
  Üye
  deepestpurple_
  Tarih
  9 Ocak 2007 00:00
 • Hep söylüyorum, GrJ bize çok güzel şeyler sunuyor. Senkop Müzik Yamaha olarak sponsorluğunun en güzel hediyelerini veriyor. Bahsettiğim insanları tanıdığım için çok mutluyum. Aldıklarını paylaşmayı biliyor ve bu imkanlara kolay ulaşamayan gençlere çok büyük hizmetler sunuyorlar.
  Türkiyenin en popüler davulcusunu biraz geç kalmama rağmen bu üçüncü izleyişim. Her zaman samimi ve olağanüstü alçak gönüllülüğüyle gösterisini yaptı ve sorulara gerçekçi cevaplarıyla havada uçuşan bazı şeyleri gençlerin algılayacağı seviyeye indirdi. Bu zamanın sanatçısına uyan beyefendi kişiliğini takdir etmemek mümkün değil.
  İskender Paydaş'la çalıştığı dönemi söylerken hatırladım kendisini ve 90'lı dönemi. O zamanlar tesadüfen bir konserlerinde bulunmuş ve yaptığı davul süslemeleri ve ataklarıyla hayran kalmıştım. Laço tayfa'daki parçalarını ise hala çözmeye uğraşıyorum. (Kendisi her ne kadar bunlar single-double ve biraz paradidle'dan oluşuyor dese de!)
  Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Umarım daha geniş çaplı ve ulaşılmayan yerlere de ulaşır bu tür performanslar...
  Garaj Bekçimizin bu güzelliklerini unutmayacağız...
  Üye
  yavuzküçükyıld
  Tarih
  9 Ocak 2007 00:00
 • cok mütiş bi müzisyen gerçekten yorum yazarken bile korkuyor insan istemeden yanlış şeyler yazıcak diye.
  Üye
  yücel
  Tarih
  9 Ocak 2007 00:00
 • O Gün ordaydım ve herzamanki gibi mest oldum! Volkan Öktem (ben hep volkan abi derim:)) bana göre tartışmasız türkiyenin benim gözümde en iyi davulcusu! bunu sadece davulla sınırlamıyorum kişilik olarakta süper bi insan tam müzisyen ruhu var. konuşması hali tavrı.. süper yaa sonuna kadar volkan öktem!!!
  Üye
  Gpod
  Tarih
  9 Ocak 2007 00:00
//www.garaj.org