Hazırlıklar

Bölümler
Yazan: wogon
Tarih: 25 Ocak 2007


Herkese Selamlar,

Geçtiğimiz Cuma günü GaRaJ Performans Merkezi güne her zamankinden biraz erken başladı. Bekçi'nin ricası üzerine, çok da severek ve isteyerek Richie Morales'le ilgilenme görevini üstlendim. Sabahtan standart işlerimi hallettikten sonra, müzik tarihindeki çok önemli isimlerin kayıtlarında bulunmuş, birlikte turnelerde bulunmuş dünyaca ünlü bir davulcuyu otelinden aldım, ve KendiKöşk'teki GaRaJ stüdyolarına getirdim. Önce stüdyodaki yetkililerle birlikte etrafı gezdik, mekanı çok beğendiğini ve bir prova stüdyosundan beklenenin üstünde özelliklere sahip olduğunu duymak, hem de bunu New York'tan gelen uluslararası üne sahip bir müzisyenden duymak koltuklarımı kabarttı açıkçası. GaRaJ ve KendiKöşk ekibi adına gurur duyduğuu belirtmeliyim.

Mekana geldiğimizde kırmızı odadaki Yamaha Recording Custom sahnedeydi. Bir tane de vişne renginde Yamaha Oak Custom kuruluydu. Sahne D-She'nin setup'ına göre kurulmuş, davula mikrofonlar takılıyordu. Morales bir şeyler içip maillerini kontrol edene kadar D-She üyeleri Gökçe ve İlke de mekana geldiler. Birlikte çalıştıkları Okan Duman da yanlarındaydı. D-She'nin tüm enerjisi birlikte ilk performanslarını yaşayacak olmanın heyecanıyla da birleştiğinde soundcheck sırasında ortaya nasıl güzel bir şeyin çıkacak olduğunun ilk sinyallerini veriyordu. İki davulun tonlanması ve seviye ayarları bittikten sonra Richie Morales'in soundcheck'ine geçildi. GaRaJ'daki davulun ride ve bir crash'ini değiştirdi, ek olarak Hi-Hat'in soluna da bir crash daha ekledi. Biraz sesi duyduktan sonra sesin bu kadar yüksek olması mı gerekiyor diye sordu, "As you wish!" cevabını aldıktan sonra bütün mikrofonları sonuna kadar kıstırdı ve "Sadece dengeyi sağlamak için gerekenleri mümkün olduğu kadar az açın, bu davulun kendi tonu çok iyidir" şeklinde bir istekte bulundu. Tüm performansı boyunca da sadece kendi tuşesiyle çaldı.

Soundcheck'ten sonra KendiKöşk ekibiyle bir öğlen yemeği yenildi, Senkop Müzik'ten Ünsal Dinçer'in de katıldığı yemekte sohbet Türk müziği ve gelenkleri üzerineydi daha çok. Richie Morales İstanbul'a bundan 20 sene önce Spyro Gyro ile gelmiş. Harbiye Açıkhava Tiyatrosunda bir konser vermişler. O günden bu yana şehirdeki değişim de sohbetin önemli konukalarından biriydi.

Sonraki bölüm
Performans »

Yorum yazın

Yorum yazmak için üye girişi yapmak gerekiyor.
Üyeyseniz giriş yapın, değilseniz üye olun.
 • gözde müzik dükkanı senkop demek istemiş gökçe sen yanlış anladın:)
  Üye
  mislead
  Tarih
  4 Şubat 2008 00:00
 • hayır gözde müziğin kızı değilim :))
  Üye
  dilemma
  Tarih
  3 Şubat 2007 00:00
 • sanırım sarışın olanı gözde müzik dükkanı sahibinin kızı,yanlış hatırlamıyorsam.
  Üye
  maske_75
  Tarih
  30 Ocak 2007 00:00
 • Galiba öncelikle garaj performans merkezine teşekkür etmek lazım, Morales gibi kariyeri olan bir davulcu (Spyro Gyra'ya çalıyordu, ben öyle hatırlıyorum) ile amatör (anladığım kadarı ile) bir davul oluşumu arasında ayrım yapmadan program ayarlanması çok güzel, herhalde bu durum D-she'ye de dinleyici kazandırmıştır..Morales'in aklında da Türkiye'de kadın bir davul duosu dinlediği muhakak yer edecektir..(Bu arada D-she videosunun garajın en çok izlenecek videolarından biri olacağını tahmin ediyorum, nedense..:D..)
  Şaka bir yana, iki davul ile müzik yapmak çok zor ve iddialı bir iş, herhalde D-she'nin bunu ne kadar başaracağını zaman gösterecek.. Kendileri de davul enstrümanı ile özdeşleşen erkek kimliğinden dolayı şikayetçiler sanırım, ancak bu durumda "dişiliği" çağrıştıran bir isim yerine daha müzikal bir terim vs..seçilse daha iyi bir isim olurmuş.."Aaa hem kadın, hem de davul çalabiliyor.." izleniminden daha ötesini uyandırabilmek için bir hayli çaba sarfetmek gerekiyor, ama iyi bir başlangıç yapmış gözüküyorlar.. Kolay gelsin..
  Üye
  barrios
  Tarih
  29 Ocak 2007 00:00
 • o videodan izlediğin kadarıyla söyleme bence, ben oradaydım ve çalınanlar gayet güzel ritimlerdi, kulakta tırmalamadılar... özellikle play alongdaki performans çok güzeldi, zamanlama güzeldi (ki 2 kişi davul çalarken en önemli şey).

  richie morales ismini daha önce duymamıştım performans merkezine gelene kadar kendisi hakkında şüphem vardı ama oraya gidince cidden şüphe falan kalmadı bir çok farklı tarzdan eşşiz bir performans sundu. davul eğitmenliği tecrübesini konuşturdu ve kim soru soracak , ne zaman çalayım vs. hiç zaman kaybetmedi. ayrıca mikrofonları kıstırması cidden yine tecrübeyle alakalı bi şey bence. çünkü volkan öktem 'in performansında ses o kadar yüksektiki en arkada oturmamıza rağmen , her trampete vuruşunda , gözlerimiz kapanıyodu :) (bilmiyorum bu belki de benim zaafım ama , bence daha iyi oldu böyle yapması)

  nurhat şensesli ile beraber çalmaları da muhteşem bi andı. bass sevip de kaçıranlar kafasını duvarlara vursun :)

  son olarak da garaj'a teşekkür ediyorum , bu etkinliklerin devamını 4 gözle bekliyoruz... o gün senkoptan biriydi sanırım , "sizden tek beklentimiz bu etkinliklere gelmeniz demişti". siz kesinlikle merak etmeyin , böyle kaliteli insanlar oraya getirildikçe , biz hep geliriz ve artık mekan sıkıntısı çekersiniz :)
  Üye
  Garuda_tr
  Tarih
  26 Ocak 2007 00:00
 • Sanırım arkadaşlar "bayanlar davuldan ses çıkaramazlar" önyargısını yıkmak için biraz sert çalışmışlar (bu videodan izlediğim kadarıyla söylüyorum). Doğru tuşe, hızdan daha önemlidir.. Yine de cesaretlerinden ötürü tebrik etmek gerek..

  Richie Morales'i de söyledikleri (ve çalışı) için tebrik ederim, çok iyi gözlem:)
  Üye
  dupduptıs
  Tarih
  25 Ocak 2007 00:00

Anket

HOLYMUSTAINE sorar:
Dave Mustaine vs Zakk Wylde
 • Dave Mustaine
 • Zakk Wylde
//www.garaj.org