Elektrik

Bölümler
Yazan: GaRaJ Bekçisi
Tarih: 25 Şubat 2009


Hendrix'e sormuşlar;"Bugünün blues gitaristleriyle geçmiş dönemdeki blues gitaristleri arasındaki fark nedir?" Yanıt kısa ve her şeyi anlatan tek bir kelime olmuş: "Elektrik". Kendi dönemine ve gelecek dönemlere damgasını vurmuş, rock gitar denildiğinde belki de sadece gitar denildiğinde bile ilk akla gelen, en bilinen, hatırlanan müzisyenin iki dönemi ayrıştıran kelimesi bu olmuştur: "Elektrik". Gerçekten de elektrik, günlük hayatımızı değiştirdiği kadar duygu dünyamızı da değiştirecek güçte bir buluştur. Teknoloji hayatın her alanını etkilediği, değiştirdiği gibi müziği de etkilemiş ve günden güne değişmesine yol açmıştır.Müzik ve gitar sound’unun değişim sürecinde aktif rol oynamış, hatta büyük keşiflere imza atmış olan Jimi Hendrix, gelecekte de birçok müzisyenin yolunu aydınlatmıştır.

Bu ayki yazımda, Jimi Hendrix'in soundunun bel kemiğini teşkil eden 3 pedalın klonu olan "Authentic Hendrix Series"i test edip sizlerle görüşlerimi paylaşacağım… Günümüzde müzik, 80'li ve 90'lı yıllardaki anlayıştan çok daha farklı noktalara gelmiştir. O zamanlar, şarkının melodisi kadar müziğin temeli olan armonik yapıya da çok önem veriliyordu. Şahsi fikrim, günümüz müziğinde armonik yapı sound'la yer değiştirmiştir. Günümüz rock müziğinde akılda kalıcı bir melodi bulunduktan sonra bunun vurucu bir ritim, enteresan analog synthesizer sesleri, lambalı amfi ve analog pedallara dayalı setup'lardan çıkan farklı gitar sound'larıyla desteklendiğini görüyoruz. Virtiözlüğe dayanan gitar sololarının yerini uzun seslerden oluşan ve belli belirsiz melodi içinde farklı sound'lara dayalı gitar soloları veya efektleri almıştır. Bu da bir zamanlar pek de revaçta olan gitar prosesör'lerinin artık gözden düşmesine, satılmasına ve 60-70'li yıllarda olduğu gibi lambalı amplifikatörlere ve analog pedallara dönülmesine yol açmıştır. Dolayısıyla yeni nesil gitaristler aslına rücu ederek amfi ve pedal arayışına girmişler, bunu kısa zamanda fark eden müzik firmaları da transistörlü amfiler yerine lambalı eski modellerin, prosesörler yerine analog pedalların üretimine ağırlık vermeye başlamışlardır. Takip ettiğim site ve forumlardan yaşı henüz çok genç sayılabilecek gitaristlerin amfi ve pedal konusundaki arayışlarını heyecan ve mutlulukla seyrediyorum. Hatta evinde kendi pedallarını yapanlar, butik pedallar bulup getirtenler olmasını da inanılmaz sevindirici buluyorum. Çünkü bir dönem bunlar unutulmuş, herkes koltuğunun altına birer efekt prosesör almış dolaşıyordu. Ayrıca herkesin sound'u birbirine benziyor, suni, yapmacık seslerle müzik boğuluyordu.Analog setup'ların yeniden gündeme gelmesini takiben eski gitaristler daha çok araştırılıp incelenmeye ve onların o gün yakaladıkları muhteşem ve etkileyici sound’a nasıl ulaşılabileceği araştırılmaya başlandı. Bu gelişmeden yola çıkılarak o zamanda kullanılan aletlerin klonlarının üretilmesi sonucuna varıldı.SRV hangi amfiyi, hangi lambayı, hangi marka hoparlörü kullanırdı? Drive pedalı neydi? Bunun içindeki elektronik devreler nasıl modifiye edilmişti? Jimi Hendrix bu dolgun clean tonları nasıl çıkartıyordu? Drive olarak ne kullanıyordu? Bu oktavlı tonları ve feedback'leri nasıl elde ediyordu? Wah pedalı nasıldı?

Nasıldı? İsterseniz birlikte göz atalım…

Sonraki bölüm
Fuz Face »

Yorum yazın

Yorum yazmak için üye girişi yapmak gerekiyor.
Üyeyseniz giriş yapın, değilseniz üye olun.
 • pardon.. fuzz'dan sonra olacaktı =) özür diliyorum...
  Üye
  guitarssuck
  Tarih
  27 Nisan 2010 00:00
 • wah'ı fuzz'dan önce bağladığınızda v847 vox nerdeyse aynı sonucu veriyor
  Üye
  guitarssuck
  Tarih
  27 Nisan 2010 00:00
 • Herkes bana soruyo hendrix'in nesi var ben bile daha iyi çalıyorum: Ben hayır diyorum sen onun çaldıklarını çalıyosun o çaldıklarının çoğunu sıfırdandan yaratıyor. Teknik olarak çok iyi olmayabilir ama Jimmi Hendrix olmasaydı rock ve metal müzik şu anki konumunda olmazdı. Kısacık hayatında neleri değiştirdi. Şu an Hendrixten ilham almayan gitarist yoktur. Bazıları ben almadım sevmemde der bende senin sevdiğin gitarist ondan ilham almıştır derim.
  Önemli olan virtüöz olmak değil yaratıcı olmak. Soloyu hissetmek bi little wing solosu, comfortably numb solosu bunlar usta işidir. Mükemmele yakındır.
  Son dönemde çıkan daha doğrusu kullanımı artan değişik efekleri yersiz buluyorum. Şunu söylemeliyim ki çok az bir pedaldan amfi didtorjını kadar net temiz ve tatmin edici bir distorjın tonunu alabilirsiniz. Setup konusunda hiç teferruat sevmem çünkü rock müziği giderek teknoya kaydırtıyor. Reverblü bir mesa booggie kafa marshall kabin morley wah. Bunlar yeterlidir
  Üye
  cglrnbl
  Tarih
  15 Eylül 2009 00:00
 • Fuzz pedallarından iyi sound almak isteyenlerin kesinlikle alkaline yerine normal carbon pil kullanmasını tavsiye ederim.. bu şekilde genel ton daha net oluyor ve tiz frekanslardaki detay çok daha iyi elde edilebiliyor..
  Üye
  chriss
  Tarih
  2 Haziran 2009 00:00
 • Ellerinize sağlık çok bilgilendirici çok güzel bir yazı olmuş
  Üye
  alkandros
  Tarih
  21 Mayıs 2009 00:00
 • özellikle ilk kısımda solo gitarın bugünkü halini anlatan tespite sonuna kadar katılıyorum.. birkaç yıldır benim de çevremde rahatsızlığımı belirttiğim bir konudur, özellikle gripin vs tarzı gruplarda..
  Üye
  antiochian
  Tarih
  11 Nisan 2009 00:00
 • fuzz pedalı konusunda kararsızdım, bu yazıdan sonra kesin kendime bir fuzz face pedalı edinicem
  Üye
  rayaz87
  Tarih
  1 Nisan 2009 00:00
 • ellerine sağılk,çok güzel ve fikir verici olmuş yazılar.Türkçe'mizi incitmeden kullanabildiğin için ayrıca teşekkür etmek lazım.Bugün Hendrix e burun kıvıranlar onun neleri yarattığını görmekten aciz insanlar,bu yazı,tam onların gözlerine sokarcasına ibretlik bir yazı olmuş.Tebrik ederim
  Üye
  stratomaster
  Tarih
  14 Mart 2009 00:00
//www.garaj.org