Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Eski mesaj arşivi

• metalikmanyak • 20 Ocak 2008 10:32 • #376658
    Naz, Tuncay

Hoşgeldiniz efeniiimm, sefalar getirdinizzz.. :)
  • _A V C I_ • 21 Ocak 2008 21:26 • #376739
    Naz ve Tuncay abi hakikaten hoşgeldiniz ya :) nasılsınız epeydir görüşemiyorduk valla özledim radyo günlerini Tuncay abi :) senin sunuculuğunu falan yapılan sohbetler falan valla bayağı özledim be :) saygılar hürmetler paşam :) Osmanlıca'daki espiriyi de anladın sen, ben biliyorum netice de Osmanlıca da eski Türkçe değil mi :D =)
  • _A V C I_ • 22 Ocak 2008 19:52 • #376804
    Neden bu kadar tembeliz ki?

Son dönemlerde, özellikle sanal alemde içler acısı bir Türkçe´ye rastlıyorum. İşin garip yanı bazı yazılanları anlamıyorum bile...
    Hele bazıları öyle bir dil oluşturmuş ki okuyunca hayretler içinde kalıyorum. ´Shok Sherkersin.´ ´Shok sefiyorum´ vb.
    Geçenlerde şöyle cümlelere rastladım: ´Aşkim mee too´ ´Sen var ya the best!´ ´Ay cok coolsun shekerim.´
    Bir de sanki zincirleme isim tamlası gibi çok uzunmus da acayip kısaltılan kelimeler vardır :
    ´cnm, sni svyrm, hsckl , kdne i bk, ttlm, optm, eyvllh, sevglr vs.´
    Neden bu kadar tembeliz ki? Neden güzel bir Türkçe kullanmak varken böyle tuhaf cümleler kuruyoruz?
    Dilimizi bu şekilde mi koruyacağız? Çocuklarımıza nasıl bir dil bırakıyoruz?
    Noktalama işareti yok, paragraf yok...Bazı yazıları anlamakta güçlük çekiyorum. Bazıları sırf noktalama işaretleri yüzünden yanlış anlaşılıyor, bu yüzden tartışan insanlar biliyorum ben.
    Nedir bu özensizlik? Sizce de daha hassas olunması gerekilmiyor mu?
    http://www.dipsizkuyu.net/forum/8-edebiyat/2153-duzgun-turkce-konusmak-yazmak.html
    DEMİŞ BİRİSİ ARKADAŞLAR. NE DİYORSUNUZ? HADİ KONUŞUN :)
  • korn_big_fan • 23 Ocak 2008 00:33 • #376821
    çok güzel bir yazı teşekkürler.Arkadaşlar aslında Türkçeyi kısaltarak yazmak Türkçeyi doğru yazmaktan çok daha zor.
  • metalikmanyak • 23 Ocak 2008 10:15 • #376831
    Şu an içimden geçenleri bir anlatabilsem..
  • insane_im • 23 Ocak 2008 17:23 • #376848
    Gerçekten çok güzel bir yazı, paylaştığın için teşekkürler.
    Ben de uzun zamandır bunu sorguluyorum kendimce. Bu tarz konuşan ya da yazan insanlarla da fikirlerimi paylaşmaya özen gösteriyorum, ama dikkat ettim ki umurlarında bile değil. Hiçbir şekilde bu durumun önemini anlatamıyorum ya da anlamıyorlar. korn_big_fan' ın da söylediği gibi öyle yazmak çok daha zor. Neden bunu tercih ediyorlar? Sadece tembellikten kaynaklanmasa gerek.
  • metalikmanyak • 23 Ocak 2008 21:49 • #376864
    Sempatik olduklarını sanıyorlar, çevreye özeniyorlar vb..
  • _A V C I_ • 23 Ocak 2008 23:19 • #376873
    Okumayı inanılmaz sevmeye başladım :) (konuyla alakası yok ama neyse)
  • korn_big_fan • 24 Ocak 2008 01:00 • #376887
    belki de böyle yazmak yani Türkçeyi ingilizceye benzetmek onlar için önemli.Böyle yazarak farklı olduklarını düşünüyorlar.
  • metalikmanyak • 24 Ocak 2008 10:24 • #376896
    Evet farklı ve kültürlü göründüklerini sanıyorlar. İngilizce biliyorlar ya.. Hah!