Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

müzik yapmak için nota bilmeye gerek var mı?

• Silvermage • 2 Nisan 2004 11:30 • #431779
    O halde bir soru:

Nota bilmeyen adamın yaptığı improvizasyon, eğer adam çok şanslı ve iyi bir gününde değilse dinlenebilir mi?

Kurt Cobain, Jimi Hendrix ve Beethoven gibi adamlar müziğin gelişmesinde katkıda bulunmuş kişilerdir ve istisnalardır. Ama şuraya katılıyorum ki, o adamlar da yetenek ve ruh varmış. Yoksa bu zamana kadar hiçbiri gelemezdi.

İş bununla da kalsa keşke, yani müziği öğrendin, peki yetenek? İkisi de bir arada olunca harika... ama birisi eksik olursa, ve sen de yeteri kadar şanslı bir istisna değilsen sürüden biri olmanı ne engeller?
  • aykuth • 2 Nisan 2004 13:10 • #431780
    son sorunuz biraz agresif olmamış mı?

Neyse benim düşüncem şu yeterince müzik dinlemiş ve bunu anlama kapasitesinde olan, buna müziğe olan yeteneğini ve enstrümanına hakimiyeti eklemiş çoğu insanın emprovizasyonu/doğaçlaması dinlenir. Çoğu yerde, önceden söylenmemişse, nota bilip bilmediğini anlamama olasılığınız da yüksektir. İyi ve eğitimli bir kulak çok şeyi değiştirebilir.
  • şizofrenkedi • 2 Nisan 2004 18:07 • #431784
    evet gerek vardır.
    illa nota bilmeyecekse bile deli bir yeteneğe ihtiyacı vardır. verdiğin isimler gibi
  • Radiohead • 2 Nisan 2004 18:23 • #431787
    bence ilerde profesyonel olarak müzik yapmak istiosa bi insan geç olmadan nota bilgisi almalı!
  • Silvermage • 2 Nisan 2004 18:34 • #431788
    Kesinlikle agresif düşünceler ile yazılmadı o soru.

Ama kulak eğitimi solfej ile yapılır. İyi kulak konusu ok, ama eğitimli kulak için solfej bilgisi gerekmez mi? Yoksa çalan sesi gitarda yakalayabilmek gibi bir metod ile kulak eğitilebilir mi? Kulak iyi ise belki. Diğer taraftan doğuştan mutlak kulak yeteneğine sahip insanlar var, beethoven ve blackmore da bunlardan birkaçı, ama bu yetenek sonradan da kazanılabilir. Earmaster mesela self-study tekniği için güzel bir program ama notayı geçtim gam bilgisi, aralık bilgisi gerekmez mi böyle bir program için?

Bunlar tamamen kendi düşüncelerimdir ve agresif algılanmamalıdır. Kişilik yapımla alakalı olabilir :)
  • speedoas • 2 Nisan 2004 19:15 • #431789
    tek başına kulaktan çarkıları eksiksiz çıkarabiliyorsan yok :)
  • Lestat • 3 Nisan 2004 14:36 • #431795
    burada bir parantez açmak istiyorum:
    Hendrix veya Cobain nota bilmiyor degillerdi
    Nota olmadan nota bilmeden şarkı çalınamaz
    (Ki Hendrix belli bir zaman tina turner ın arkasında da çalmıştır)
    Ama tabiiki ikiside akademik düzeyde nota bilmiyorlardı.
    Ve gene bence o düzeyde nota bilmek güzel müzik yapmakla birebir bağlantılı değildir.
  • Love_Metal • 5 Nisan 2004 19:23 • #431811
    nota bilmeden müziğin m si olmaz arkadaş nota bilmeyen yapsa yapsa uyduruk pop şarkıları yapar bi pop gitarcısına söyle bakalım herhangi bir metalica solosu çalsın biraz nota bilse bile çalamaz. önemli olan aslında tamamen nota bilmektir gerisi insanın gayretine bağlı , hadi kolay gelsin.
  • RABBAN • 6 Nisan 2004 02:03 • #431815
    sen takıl kafana gore be mesyhcigim..... yemisim notasını
  • aykuth • 6 Nisan 2004 08:47 • #431816
    "sürü" için söylemiştim agresif kısmını? aslında çok agresif düşüncelerle yazılmadığı belli olduğu için sormuştum soruyu da.

"Ama kulak eğitimi solfej ile yapılır."
    solfejin zorunlu olduğunu sanmıyorum kulak eğitimi konusunda. İyi kulağa sahip müzisyen aralıkları ve notaları bunların bilgisine gerek duymadan ayırabiliyor. (kendimde değil başka müzisyenlerde gördüğüm bir olgu)

"yi kulak konusu ok, ama eğitimli kulak için solfej bilgisi gerekmez mi? Yoksa çalan sesi gitarda yakalayabilmek gibi bir metod ile kulak eğitilebilir mi?"
    Bence solfej bilgisi gerekli değil (olması çok iyi, ama bu ayrı bir konu) İki,nci soruya ise yanıtım evet.

Kulak iyi ise belki. Diğer taraftan doğuştan mutlak kulak yeteneğine sahip insanlar var, beethoven ve blackmore da bunlardan birkaçı, ama bu yetenek sonradan da kazanılabilir.

Mutlak kulak pek de sonradan kazanılabilen bir özellik değil bildiğim kadarıyla. Göreceli kulak dediğimiz ise çalışma ile oluyor. Mutlak kulağa sahip birisi referans almadan gitarını 440 hz laya akortlayabilir örneğin.

Earmaster mesela self-study tekniği için güzel bir program ama notayı geçtim gam bilgisi, aralık bilgisi gerekmez mi böyle bir program için?

evet bildiğim kadarıyla bilgisayardaki programların çoğu dediğiniz gibi gam olmasa da nota/aralık bilgisi gerektiyor, ama burada zaten bir olasılığı tartışıyoruz ve benim fikrim müzik yapmak için nota bilmenin; müzik dinlemek, kulak ve enstrüman eğitimi ve yetenekten daha az önemli olduğu. Yine kişisel fikrim nota bilgisiinin tüm bunları ciddi biçimde kolaylaştıracağı bu yüzden kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiği. (kendim öğrencilerime cebren nota öğretiyorum zaten, klasik gitarı nota bilmeden öğrenmek iyice güç zaten)