Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

müzik yapmak için nota bilmeye gerek var mı?

• Silvermage • 7 Nisan 2004 13:24 • #431828
    "Sürü" kelimesini topluluk olarak değiştirebiliriz o halde :)

Diğer taraftan, sizin son yazdığınızı okurken birkaç yıl öncesine gittim... Şöyle ki:

Eskiden ben de çok esnektim, yani "bitene kadar hiçbirşey bitmez, sonuna kadar kas" veya "imkansız dediğin tavsiyesizlikten ibarettir" modunda gezen bir tiptim. Sonra iş hayatı başladı, imkansızlık kavramı kendisine bahane olarak vakitsizliği bulmaya başladı. Görüyorum ki biraz da gelekçilik başlamış :) düzeltilmesi gereken bir konu daha :)

Aynı kafadayız aslında sizinle, sorun biraz benim kafa yapımın eskisinden azıcık farklı olması :)

Neyse, konuya geri dönelim.

Mutlak kulak yeteneği sonradan kazanılabiliyor ama bu tam da beklenen mutlak kulak olmuyor. Yani santimi santimine 440 Khz e değil de 435-445 gibi ufak bir aralıkta değişen değerlere akortluyorsun. Ama eğitim şart! :)

Diğer taraftan ben de öğrencilerime iki haftada bir armoni bilgisi verirdim. Çok sıkılırlardı ama "topluluktan" ayrı olacaklarını da bilirlerdi. Aslında bu biraz bizim yapımızda da var. İnsan genelde direkt sonuç almaya çalışır, ama destek bilgi olmadan yürümesi (sadece müzik değil) çok zordur. Yukarıda belirtilen kişiler de istisna sadece, doğuştan yetenekli denebilir. Bilmiyorum belki böyle bir bilimsel kavram vardır. :)

Nota bilgisi işi sadece kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda müzisyen sohbeti yaparken 3-5-5 yerine sol 5 li deyip, karşınızdaki gitar çalmayan adamın da dediğinizden birşeyler anlamasını sağlıyorsunuz :)

Kolay gelsin :)
  • aykuth • 7 Nisan 2004 15:26 • #431829
    sanırım/umarım gelekçilik: gelenekçilik olacak bayağı düşündüm de :).
    Çok da çeliştiğimiz bir yer yok aslında son geldiğimiz yerde. :))
  • kurt cobain • 7 Nisan 2004 18:10 • #431834
    kimse kurt gibi yapamaz..
  • nick mason • 7 Nisan 2004 18:38 • #431835
    kurt cobain abartılıyor.. eminim intihar etmeseidi bu kadr tanınmaz we bu kadr sewilmezdi tamm müzii kötü diil ama ondan daa iileri war piyasada
  • Silvermage • 8 Nisan 2004 18:58 • #431848
    Hmm...ewet gelenekçilik olacak.... :)

Neyse....anlaştık o halde..

Görüşmek üzere..
  • flecheiro • 11 Nisan 2004 10:19 • #431856
    abi ille bi başkasının mı parçasını çıkartmak lazım...bence kuralcılığa girior nota bilgisi.....ruhun nasıl hareket etmek isterse öyle hareket etmek mantıklı adam nota bilmeden yapıyosa ii bişi o adamın müziğine laf etme hakkımız olabilirmi? bence herşey nota bilgisinden kaynaklanmıyor..bilinmesinin gerekli olduğunuda düşünmüorum...
  • flecheiro • 11 Nisan 2004 10:23 • #431857
    abi sende kurt gibi müzik yap her parçan her dinlendiğinde bi çok kişie aynı hazzı vericek kadar içten olsun!....seni de abartalım!....
  • hellsbells • 11 Nisan 2004 13:02 • #431861
    ben iddia ediyorum o kadar arkama medya desteğini alsam ve tek telle ucuz ucuz şeyler yapsam sonra intihar etsem beni de çok sever insanlar
    konuya dönelim. resim yapmak için renkleri bilmeye gerek var mı? gibi bir soru bu. yada yazı yazmak için harfleri bilmeye gerek var mı? gibi. sen deneme usulü bir şeyler tuttursan ne olur tutturmasan sadece denersin fakat notalar araçlardır müziğin harfleridir. müzik matematik değildir ruhtur sadece diyen zihniyetin bir alt dalıdır bu nota öğrenmeden müzik yapmaya çalışmak. müziğin en önemli olayı yorumdur ifadedir fakat notalar doğada bulunan ses kaynaklarıdır bunları işleme teknikleri armoni dene şey de incelenmektedir sen kalk hayır müzik sadece yorum dersen ne olur sadece gericilik olur o kadar. kısacası müzik için nota bilmekten geçtim müziğin ne olduğunu anlamak armoniyi tanımak gerek tabi amacınız müzik yapmak ise. yok değil uğraşamam diyorsanız hepiniz birer kurt cobain olabilirsiniz merak etmeyin.
  • Lestat • 11 Nisan 2004 13:08 • #431862
    Türkiye'deki en büyük hastalıklardan biri de bu:
    Kedi ulaşamadığı ciğere mundar dermiş...
    Amerika'da ve dünyada yüzlerce benzer ve daha iyi grup varken neden nirvana bu kadar ünlü oldu?
    Buna deha denir.Saygı duymak gerekir.
    Ahkam kesmenin gereği yok !
  • hellsbells • 11 Nisan 2004 15:17 • #431863
    arkadaşım ben bir çok grubada tapıyor saygı duyuyor hayran oluyor taktir ediyorum bunlara ulaşıyorum mu demek oluyor? sence ben evde "tüh nirvana olamadım" diye üzülüyor muyum?
    amacım sizin kulak zevkinize müdahale etmek değil sadece bir örnek verdim evet ısrar ediyorum deha dediğiniz kurt cobain in yaptığı şey için nota bilmeye gerek yoktur hadi deha diyelim adam peki o zaman gerçek dehalara ne diyeceksiniz mozart mesela allah mı sizin için
    neyse ortamı germeyelim çocukça laflar atmayalım kedinin ciğeri gibi. ayrıca bilgi edinmeden fikir edinmeyelim her önümüze gelene deha demeyelim.