Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

EMG nın en sert en agresıf manyetıgı hangısı?

• fibonacci • 22 Ekim 2007 16:56 • #557547
    Bunun için manyetiğe ya da gitara gerek yok. Hızar makinası al, mikrofonla bitsin.
  • kkurt • 22 Ekim 2007 19:42 • #557548
    dünyanın en yüksek çıkışlı manyetiğinin olası en sert tonu vereceği de nereden çıktı o da ayrı bir konu tabi.
    şahsen ben aktif emg'lerin şu ana kadar duyduğum en yumuşak solo tonunu verdiğini düşünüyorum:) santana çalasım geldi:) ama bir de o 18V luk aleti deneyeyim belki o daha da yumuşacık, ipek gibi falandır:)

komedi yaa..
    distorsiyonun ne olduğu hakkında en ufak fikri olmayan adamlar yüksek voltajla ton sertliği arasındaki ilişkiyi nasıl kurabiliyorlar anlamıyorum.

papağanlarda da doğru dürüst beyin yok, ama konuşabiliyorlar.
    herhalde buna benzer birşey.
  • BurakFender • 23 Ekim 2007 20:18 • #557553
    bence yorumun çok sert ve küstahça olmuş daha yumuşak bir dille de demek istediğini anlatabliridin...
  • SlipknotSlave • 23 Ekim 2007 20:33 • #557554
    elektrik süpürgesi ve ağaç testeresi muhabbetine girince dahada bi koyuyo bu yüzden memnunum ben :P
  • kkurt • 23 Ekim 2007 20:54 • #557555
    öyle tabi de, amfide ya da distorsiyon pedalında olan olayın ne olduğu hakkında en ufak bir fikir sahibi bile olmadan nasıl yorum yapılabiliyor ben anlamış değilim.

hiç olmazsa biraz okuyun:

http://en.wikipedia.org/wiki/Clipping_%28audio%29

(malesef yeterince detaylı değil, ama başlangıç için yeter.)

evet belli bir noktaya kadar daha yüksek voltaj daha fazla sinyal bozulmasına sebep oluyor. metal/hard rock çalınan distorsiyon seviyesi ise o "belli" noktanın bile çok ötesinde, maksimum distorsiyon zaten çoktan aşılmış, kesme (clipping) sonucu oluşabilecek üst harmoniklerin hepsi zaten maksimum düzeyde oluşmuş, daha yüksek voltaj sadece sesin daha fazla uzamasına (sustain) sebep oluyor. nereye kadar uzayacağı da sinyalin temizliğine (sinyal/gürültü oranına) bağlı (tabi ki aynı zamanda gitar telinin titreşmeye devam etmesine bağlı.)

her halükarda en zayıf pasif manyetikler bile sıradan bir distorsiyon pedalı ile maksimum düzeyde kafa ütüleyen o eşik noktasını rahat rahat geçebiliyorlar.

bu durumda distorsiyonun sertliği bakımından önemli olan şey sinyalin voltajı değil, spektral içeriği oluyor. hal böyleyken gidip adı sanı duyulmamış bir manyetikten EMG-81 ya da SD-bilmemne'den duyduğun tondan daha sert distorsiyon elde edebilmen olası.

ama buradaki asıl sorun EMG81'den daha sert ton veren bir manyetiğin var olup olmadığı o değil. asıl mesele ne yaptığını bilmemek.

EMG'ye geri gelirsek... EMG'ye göre EMG'nin en "sert" (ingilizce "hottest" yazmışlar) manyetiği EMG81. Sebebi ise EMG81'in EMG'nin ürettiği en yüksek voltajlı manyetik olması değil, sinyal/gürültü oranı açısından en temiz manyetik olması. Gitarla amfi arasına 10m kablo koyacağın canlı bir konserde, önemli olan sinyalin temizliği, ve o temizliği 10m lik kabloya rağmen bozulmaması. o da düşük çıkış empedansı denen ne olduğunu şu anda açıklamaya hiç niyetimin olmadığı elektriksel parametre ile ilgili.

Tabi EMG en "sert" derken distorsiyonun ne olduğunu doğru dürüst bilmeyen ve anlamayan gitaristlerin dilinden konuşuyor. yoksa onlar da bilir sinyal/gürültü oranının yüksek olmasının distorsiyon tonunun sertliği ile bir alakasının olmadığını.
  • İntihar Süsü • 29 Ekim 2007 20:40 • #557632
    köprüde 89 işini görür heralde
  • SlipknotSlave • 30 Ekim 2007 02:25 • #557633
    dünyanın en yüksek çıkışlı manyetiği hangisidir ? 30 voltla çalışan falan var mıdır (bayağı attım ama) öğrenmek için soruyorum yani yanlış anlaşılmasın
  • deathisnothing • 31 Ekim 2007 15:49 • #557637
    ezbere konusmadan dedigim manyetigin nasil tonlar verdigini ogrenmek icin seymour duncan in sitesine girmek cok ta zor olmasa gerek...papagan bile girer o siteye bakar neyin ne olduguna..
  • kkurt • 31 Ekim 2007 19:20 • #557638
    valla kusura bakmayın, haklı bile olsan, bu sitede ahanda ben yeterince sert bir ton alamıyorum diyenlerin %99.9'u ne yaptığını bilmeyen adamlardır, ve bu tecrübeyle sabittir. yoksa bende bilirim X veya Y manyetiğinden daha kazma kamyon tonu çıkıyor demeyi, ve başka bir konu başlığı altında da aynen öyle dedim zaten. ayıca çıkış voltajı ile distorsiyonun algılanan sertliği arasında da herhangi bir ilişki yok.
  • deathisnothing • 1 Kasım 2007 11:13 • #557642
    dostum ben zaten bi ilgisi var demiyorum sadece manyetik hakkinda bilgi verdim 18volt.yazdigima bidaha bakarsan sevinirim yukarida