Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

referans monitörü

• Serpent_King • 15 Şubat 2008 23:40 • #558115
    *Monitör için her insana göre iyi monitör değişir demişsin, yanlış gibi geldi çünkü sonuçta herkesin tarzı ayrı olabilir ama tek bir doğru yok mu dur?
    *Ya da önemli olan ref. monitörün çalan şarkının doğrularını ve hatalarını doğru göstermesiyse, neden farklı monitörler farklı kişilerin tercihi oluyor?
    Örneğin bazı tiz frekansları daha az duyan biri o frekansları daha yüksek veren bir monitör aldı. Yaptığı mix de yüksek olacak ve yanlış olmayacak mı ?

1- sence tüm insanların kulakları aynı mı duyar ? sadece bu sorunun cevabını araştır madem söylediklerim yanlış geldi.şunu söyleyeyim sana : aynı fabrikadan çıkmış insan yapımı makineden geçmiş iki mikrofon bile tamamen aynı frekans cevaplarını vermez.insan kulağı da böyle hatta a kişisi ile b kişisi arasında bazen öyle farklar oluyor ki inanamazsın.

2- monitör sana hata filan göstermez.monitör sana flat ses vermeye çalışır(veremez tam manasıyla) sen bu monitöre güvenirsin ve buna göre miks yaparsın.ama hiçbir teknisten dahi tek bir referans monitörüne güvenerek miksi bitirmez.bu ve yukarıda bahsettiğim nedenlerden ötürü genelde stüdyolarda birden fazla monitör olur.

3- evet insanlar böyle değişikler :) ve bu yüzden ahmetin miksini yaptığı şarkı ile mehmetinki alakasız hatta aralarında uçurumlar olabiliyor.eğer düşündüğün gibi olmayıp herkes aynı duysaydı sound denen şey olmazdı zaten.bir de bu işte kural yoktur.doğru veya yanlış miks olmaz yani.güzel çirkin var bu işte.kimine göre tizlerin yukarda olması daha iyidir bişey diyemezsin.

anlatmak istediğim de ahmete güzel gelen monitör sana kötü gelebilir demekti.ahmet basları çok duyuyodur o aralıktaki frekans cevabı daha az monitör seçmiştir sen dersin ki aa bunda bas yok ahmet ne biçim monitör bu.sonuçta sound kavramını dediğim gibi insanlar arasındaki bu çeşitlilik sağlıyor.sen "senin kulağına" göre en flat sesi verdiğini düşündüğün hoparlörü alıcaksın.öbür türlü körü körüne miks yapmış olursun.baslar çok gelir mesela anlayamazsın aslında yeteri kadar mı çok veya eksik mi..tizler için de aynı şey geçerli.verdiğin örnekteki adam da işi biliyorsa güzel miks yapar bu ona engel değil çünkü o kendi kulağına göre güzel bir miks yapıyor bu da işin tadı tuzu zaten.anlatabilmişimdir umarım.
  • kare-te • 16 Şubat 2008 01:29 • #558116
    senkoptan başka biryer vardır elbet koca google var biraz araştırmak lazım taksimde ve kadıköyde ses sistemi satan yerler var teker teker geze geze bak.
    stüdyo gibi yorucu bir ortamdan kastım uzun süre çalışma olmayacak yani evde kullanabilirsin.
    set şeklinde almak boşa para kaybettirir film ve animasyonlarda daha fazla ortam sesine ihtiyaç duyacaksın o yüzden setler ihtiyacı daha iyi karşılıyor.
    ns50 yi kullandım a7 yide kullandım uzun süreli montaj işlerinde ve ses temizleme işlerinde a7 bana daha üstün geldi(damak sesi şakırdama nefes alma verme gibi incelikleri daha iyi yakalayabiliyorsun) yani bunlar kişisel görüşlerim ismi geçen 3 monitörüde kullandım
    ayrıca ns 10 m alıcaksan eğer tanıdığın birisinden al ki kazık yemiyesin patlaktır çiziktir kafan şişmesin.
    ayrıca olay sadece monitörde bitmiyor mixerinde ortalama güzel birşey olması gerekmekte
  • uykusuzluk • 17 Şubat 2008 00:33 • #558122
    Cevaplar için teşekkürler;

kara-te
    Araştıracağımdan emin olabilirsin, senkop pahalı deyince kıyasladığın bir yer vardır isim verebilirsin diye sormuştum?
    Ne kadar sürede yeniliyorsun monitörleri?

Serpent_King
    Yanlış geldi derken anlam veremediğimi söylemeye çalıştım, hatalısın manasında söylemedim, şimdi anladım sanırım sağol;

Bir sorum daha var ;

Kulağına doğru geleni alacaksın demişsin,
    Kulağıma doğru gelen modeli bulmak için gittiğimde "herhangi bir şarkı, ses mi dinleyeceğim?"

Evetse, şarkı bas ağırlıklı mixlenmişse bu monitör çok bas veriyor diyeceğim. Monitörün flatlığını o şarkıya göre değerlendirmek yanlış olmayacak mı?
    Bunun bir yolu varsa anlatırmısın? Hatam varsa düzeltin lüften.
  • kare-te • 17 Şubat 2008 05:51 • #558127
    Şu an kullanmıyorum kullandığım zaman(1-2 hafta önce) sürekli çalışma ortamında 3 - 4 saati buluyor günde 8 saat çalışsa bilgisayar 1 kez bilemedin iki kez değişiyordum ama aynı marka ve modelle.. yorulduklarını ses değiştirdiklerini düşünerek.

ayrıca fiyat karşılaştırmasını genelde net üzerindeki türkiye sitelerinden yapıyorum mesela gedikgross.com daki hs50m ile senkoptaki fiyatı karşılaştırabilirsin.

bunlar benim kendi tecrübelerim belki daha tecrübeli biri vardır onuda dinlemende fayda var. ayrıca gittiğin yerde pek işine yarıyacak sesler dinleyemezsin dinlesende bişey anlamazsın çünki aldığın monitörler zaman içerisinde kendini belli eder ya da bütünleşirsiniz diyebilirim.

ses konusunda deneme imkanın varsa sci-fi gibi yani absynth programında bulunan sesleri deneyebilirsin ya da native instruments reactor programındaki seslerden birşeyler deniyebilirsin (ben olsam öyle yapardım ki deniyerek alma gibi bir şansım olmazdı)
    örnek alttaki parça
    http://www.melodik.net/link/git.asp?id=1133
  • Serpent_King • 17 Şubat 2008 10:45 • #558128
    evet bu konuda haklısın o yüzden kendine göre doğru monitörü bulman zor olucaktır emin olabilirsin.bu yüzden tek bir şarkı yerine birden fazla şarkı ile monitörü deneyip test etmek lazım ama yine de zor bir iş katılıyorum :)
  • uykusuzluk • 21 Şubat 2008 20:06 • #558140
    Bilgilerinizle aydınlattığınız için teşekkür ederim.
  • Serpent_King • 13 Mart 2008 19:27 • #558193
    rica ederim ayrıca aklında bulunsun www.kanalkayit.com bu iş için hazırlanmış ve üzerinde emek harcanan bir site.bu gibi konularda orada aklına takılanı sormanı tavsiye ederim.
  • Tuco • 13 Mart 2008 20:10 • #558194
    yamaha hs 80m tamamdır.
  • Single_FACTOR • 13 Mart 2008 23:32 • #558195
    linkin konuyla alakası nedir?
  • uykusuzluk • 14 Mart 2008 12:34 • #558196
    Hala almadım ama bugün alsam ben de Hs80 derdim, fiyatına göre iyi geldi... Hs80 için oda büyük olmalı diyorlar, küçük oda da nasıl duyulur benim odam 15 metre kare ? Alt frekansları daha iyi duymak için hs80 niyetindeyim ama,?