Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

müzik aletlerinin çıkardığı zorluklar

• drummergirl • 13 Temmuz 2004 12:11 • #538519
    selam
    yine ben hadi müzik aletlerimizden konuşalım örneğin yanflüt çok çaldığınızda ucundan tükürük damlamaya başlar bu çok iğrenç bişey aslında..
  • PhoenixRising • 13 Temmuz 2004 12:52 • #538521
    gitarida ozellikle elektro gitari temizligini aksatinca klavyesi kir tutyor bu da irenc birsey teller eskiyor hemen parmaklariniz klavyede kayamiyor vs...
  • aykuth • 13 Temmuz 2004 13:09 • #538522
    ben fazla terleyen biri olarak saatlerce klasik gitar çaldığımda sol el parmak uçlarımın yeşermesini ilginç bulurum.

Ya da bas gitarlar çokca esneme içeren gamları bir süre çaldığımda ellerimdeki ağrı bazen çekilmez olabilir (hele de sıkça yaptığım gibi adam gibi ısınmadan çalmaya başladıysam) . Birçok basçı gibi ben de basımın (4-5 kilo) omuzlarıma ve vücuduma bindirdiği yükler nedeniyle sıkıntılar yaşarım. Hele ki uzun süreli çalışmalar ve sahnelerden sonra. Son zamanlarda flatwoundlarla hızlı parçaları çalmakta da azıcık zorluk çektiğimi farkettim. Perdesiz basta entonasyonn da bazen ciddi bir sıkıntı yaratabiliyor. Henüz alkollü olarak perdesiz çalmadım ama eminim tonları net olarak duymak zor olacaktır.

Bir bas anfisini taşımanın nasıl bir iş olduğunu bilenler bunun da az bir işkence olmadığını bilirler. (100 watt ve üstü, 1x15 kolonlu komboyu tek elinize almak hiç keyifli değildir)

sonra birçok basçı gibi davul aksamını taşımada davulcuya yardım etmenin zorluğu vardır. (gerçi çoğu davulcu iyidir ve anfinizi taşırken size yardım ederek hayır duanızı alır :P)

basın ve davulun en büyük zorluklarından biri de, özellikle (ama sadece başlarda değil) başlarda pek de insanların sizi farketmiyor görüntüsü ve toplam övgüden size ayrılan payın sıklıkla daha az olması nedeniyle kendinizi motive etmekte güçlük çekebilmenizdir. Vokal ve lead çalan arkadaşlarınızın popülaritenin çoğuna sahip olmasına karşılık siz biraz ikinci planda kalabilirsiniz. İkinci planda olmanın bir tercih olması (ki benim için de bu böyledir birçok başka insan için de, frontmen olacağıma groover olmayı tercih ederim) dışarıdan pek de inandırıcı gelmez. Olmadık sorulara maruz kalabilirsiniz.

"Niye senin gitarın bu kadar büyük?" "Niye senin gitarının daha az teli var?" (istisnalar kaideyi bozmaz) "niye sen hiç solo atmıyorsun /çok az solo atıyorsun" "senin gitarından çıkan ses hiç duyulmuyor, neden?" vb. vb. Tai hayatın bir yerinde bunlardan kurtuluyor insan, ya etrafındakilere bas gitarı ve grup müziğindeki yerini kafalarına vura vura öğretiyorsun ya da onlar basçıların "biraz" "garip" olduğunu kabul ediyorlar.
  • petevenegondi • 13 Temmuz 2004 15:08 • #538523
    şu benim anfim bana bazen zorluklar çıkartır. ama istediği kadar kıllık yapsın büyüğümdür, benden yaşlıdır saygı duyarım. döver (çarpar) de, sever de.
    kendisi eski model ve de lambalı olduğu için topraklaması biraz gariptir. ilk önce kontrol etmeniz gerekir topraklama lambası yanıyo mu diye. eğer yanıyosa arkada bi anahtarı var onun konumunu değiştirmeniz gerekir. hele ki kontrol etmeden çalıyosanız, ayağınız çıplaksa veya terlediyseniz(ki bu bass'ta mutlaka olacaktır), vay halinize. inceden elinizden, ayak parmak uçlarınıza kadar elektrik akıtıverir inceden. neden? tedbirsizsiniz çünkü. hatta başka bir anfiye bağlı bir mikrofona dudağınız değdi miydi, kıskanır daha şiddetli çarpar. yaşlılık işte. nazı var, huyu var.. ama güzel, olgun da bir sesi var.

bi de terleyince gitarımın üstüne terim damlar uyuz olurum, temizlemek zor gelir. askı bile sırılsıklam olmuşken daral gelir, su içmek isterim, bira içmek isterim. ama yapamam, o parçanın bitmesi gerekir. düşünmemeye çalışırım. kendimi tutarım. tutarken kendimi, millet uzaylıymışım gibi bakar, ya da bana öyle gelir. inceden sırıtırım. aa bi de bakmışım 'unutmuşum' derken hatırlarım.. ve bu böyle devam eder gider..(nokta)
  • fibonacci • 14 Temmuz 2004 02:04 • #538526
    bir de flütünüz eskiyse, güderiler gidiciyse, tuhaf sesler çıkmaya başlar flütten. rezil eder adamı. ya da kopmak üzere olan bir tel ile "ulan koparsa suratımı mı parçalar yoksa elimi mi" diye tırsaraktan çalmak da berbattır.
  • Nem • 14 Temmuz 2004 12:04 • #538527
    Tam gerektiği anda bulunamayan penalar
    Kablo temassızlıkları
    Gitarı daha fazla taşımak istemeyen gitar askıları
    Aşınan wah potları ve cozurtuları
  • racer • 14 Temmuz 2004 20:57 • #538531
    allah bizi müzik aletlerinin gazabından korusun amiiinnn
  • andresson • 14 Temmuz 2004 23:39 • #538532
    hele hele floyd rose olan bir gitarda tel değiştirme birde konser sırasında tel koparsa düşünmek istemem.....
  • metaligirl • 17 Temmuz 2004 19:08 • #538559
    Her şeye rağmen GİTARIMI SEVİYORUUUUM!!!
  • ASPRYN • 18 Temmuz 2004 12:30 • #538563
    Kim ne derse desin gercekten de basçı ve davulcu olmak zor iş.Basın agır olması dısında pek bir zorluk cıkarttıgını dusunmuyorum ama sizi dinleyen(ve müzikten anlamayan)insanların "sen sanki çalmıyosun,senin gitarının sesi hiç duyulmuyor,sen niye hep aynı şeyi 5-6 kez tekrarlıyosun,ya en kolay da senin enstrumanmış dın dın vuruyosun ben de bas ogreniym bari"şeklinde ki yorumları adamı delirtmeye yetiyor!