Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Pedal vs. Prosesör

• Alassai • 20 Haziran 2005 02:16 • #561269
    Vallaha guzel yazmışsın ama mantık yanlış. Bizim gitara vurduğumuzda kulağımızla başka sadece hoparlörde ses oluşur. Bunun dışında sürecin hiç bir yerinden ses geçmez. Sadece elektrik akimi geçer. Bu elektrik akimi sadece frekansı ve dalga şekli itibariyle gitarin sesinin benzeridir.

Amfi yani Türkçesiyle "yükseltici" adindan anlaşılacağı üzre gitar manyetiklerinin oluşturduğu çok küçük akımı yükseltir ve en nihayetinde belli bir güçte speaker-hoparlöre iletir.

Yani lambadan hiç bir ses geçmez, sadece akım geçer.

Duyduğumuz akustik sesler ayrıca armonikler denilen alt sesleri de içerir. Lambalar (gavurcasi valve tube) bu armonikleri tekrar ürettiklerinden hoparlörden çıkan ses daha sahicidir. Ama buna karşılık transistörler de lambaya göre daha dayanıklı(teoride sonsuz ömürlü) ve sabittirler. Bir de ucuz tabii. İyi bir transistör herhalde 500.000 lira falandır ama 80-100 dolara bile lambalar var.

Açıkçası ben evde 15 Watt'lık transistörlü amfi kullanıyorum. Ama herhalde sahneye çıkacak olsak ne yapar eder Fender Twin Reverb, Blues DeVille ya da Vox AC30 gibi full lambalı bişeyi alırdım.
  • sdqantaris • 20 Haziran 2005 10:31 • #561271
    Hocam açıklamış geçmişim. Doğrusun. Düzeltilmesi faydalı ama benim kabızlığımdan kaynaklanmıyor, sadece belirtip geçmişim. :) Analog modülasyonla, dijital modülasyon arasında farkı anlatmanın ve ayrıca sesin mikrofon, manyetikte ne gibi oluşup da oluşan elektrik akımının ne şekilde taşınıp sonra nasıl yeniden sese dönüştüğünü, direnci, kullanılan malzemenin ve iletkenlerin kalitesini, sesin gürültüye oranını ve nasıl yükseltilebileceğini, lambanın mantığını vesaire vesaire uzun uzadıya anlatacak denli bir konu başlığı değildi. Kaldı ki bu konuda çok fazla da bilgili insan olmadığı için burada anlatmaya lüzum görmedim. Yine de aslını anlattığın için bilgi olmuş okumak isteyene. Sağolasın.

Saygılar, sevgiler.
  • Single_FACTOR • 20 Haziran 2005 13:20 • #561272
    Faydalı Olmuş. arkadaşım devam,
  • PredatorLite • 24 Haziran 2005 18:42 • #561284
    Peik abi sağolunda ben sanırsam gitarımı değiştirecem
    Elimde Cort x6 var...
    Bunu burda 300 ytl ye felan satabilirim..
    Satarsan acaba 300 ve civarında şöyle daha adam gibi, tel seviyesi felan iyi washburn x11-12 veya fender squier veya da ibanezin 300 ytl e seti var (amfi+gitar+pena+askı felan. gerçi ne kadar iş görür bilmem ama)...
    Ne dersiniz...
    Hangisini almalı...
    Veya hiç satmamalımı...
  • Ktulu • 24 Haziran 2005 21:31 • #561285
    Abi X6'yı satıp da Washburn alırsan OHA derim sadece... Satıcaksan daha iyisini almak için sat daha kötüsünü değil.
  • PredatorLite • 25 Haziran 2005 00:59 • #561290
    İyi de abi diğer forum alanına yazdım ya...
    Aletin ayarının içine ***tık bıraktık...
    Anlamayan birine verelim gitsin...
  • sdqantaris • 25 Haziran 2005 01:58 • #561291
    Aletin ayarının içine ***tık bıraktık...
    Anlamayan birine verelim gitsin...

Böyle bir mantalite içinde olma. Her işini dürüstlükle yap. Kaldı ki içine ettiğin ayarlar nedir tam olarak bilmesem de tahminen en fazla sap ayarı kaymıştır, entonasyonu bozulmuştur ve bazı. Yaptırırsın.
  • PredatorLite • 25 Haziran 2005 09:45 • #561293
    Usta altta tuş takımında ki telletin takıldığı küçük yuvalar varya(sanırsan tuş oluyor) tel değiştirirken onları aynı hizaya getirdim (niye yaptım bende bilmiyorum) tellerler klavye arasına elim giriyo...
    Hatta enstrüman bölümünde bunla ilgili bir konu açmıştım...
    Bana o tuşların dizilişi lazım...
    Ayarından memnun bir x6 sahibi bana oranın resmini gönderse çok iyi olur...