Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

KORG AX1500G GİTAR EFEKTÖRÜ

• stevevai • 2 Eylül 2005 15:41 • #561720
    arkadaşlar aranızda bu efektörü kullanan varmı varsa bi yorum alabilirmiyim nasıldır tonları internetten sipariş edecem deneme şansım yok korgun web sitesindeki demoları mükemmel ama gerçektede öylemidir kullananlar bi yardım ederlerse iyi olur. cevaplarınızı bekliyorum...
  • Single_FACTOR • 2 Eylül 2005 21:11 • #561721
    Bildiğim özelliklerini yazıyorum. Modifikasyonlarla ilgili ya da kafanıza takılan şeyler olursa gene yardımcı olurum.

şimdi teknik özellik ve efeck olarak aradığın herşeyi bu alette fazlasıyla bulabiliyorsun:

48 user + 48 preset bank yapabilirsin

1 bank içinde 8 efect, eğer INDIVIDUAL(analog) modda kullanacaksan da

10 effecti beraber kullanabilme imkanın var.

8 - 16 sn gitardan ya da aux kayıt yapıp yaptığın kayıdı yavaşlatıp hızlandırabilir, üzereine ritim solo gibi çalabilirsin.

1 bank içinde 2 farklı kabin ve drive kullanabiliyorsun yani

_______a)/ drive amp + kabin \
    bank=------------------------------+modilation + pedal + ambiance
    ________b)\ drive amfi + kabin /

11 drive
    11 kabin
    11 modilation
    11 ambiance
    seçebilirsin.

mesela
    DRİVE AMP:
    1-acustic - BOSS AC-2
    2-clasic comp - MXR DYNACOMP
    3-tube od - İBANEZ TS9 TUBESCREAMER
    4-clasic dist - MXR DISTORTION
    5-fat dist - PRO CO RAT
    6-metal dist - BOSS METAL ZONE
    7-seatele - DOD GRUNGE
    8-big fuzz - BIG MUFF
    9-top boost - VOX AC30 TOP BOOST 80s OD
    10-us hı-gain - '91 SALDANO
    11-brit stack - MARSHAL JCM9000

CABINET:
    1X8 TWEED - 50s FENDER CHAMP
    1X12 TWEED - 50s FENDER TWEED DELUXE
    1X12 BLACK PANEL - 60s FENDER DELUXE REVERB
    1X12 AC15 - 62 VOX AC15
    2X12 BLACK PANEL - EARLY 60s FENDER TWIN REVERB
    2X12 AC30 - VOX AC30
    2X12 CLASS A - MATCHLESS DC30
    4X10 TWEED - EARLY 60s FENDER BASSMAN
    4X12 CLASSIC - MARSHALL JMT45
    4X12 VINTAGE - MARSHALL JCM800
    4X12 MODERN MARSHALL JCM2000

MODULATION:
    CLASSIC CHORUS - MXR CHORUS
    STEREO CHORUS - BOSS CHORUS
    CLASSIC FLANGER - MXR FLANGER
    MOD DELAY -
    BLACK PHASER - T.C ELCTRONIC PHEASER
    ORANGE PHASER - MXR PHEASE 90
    TEXTREM - TREMODILO
    PITCH SHIFTER -
    FILTRON - MU TRON III
    AUTO WAH -
    OCTAVE - MXR BLUE BOX

PEDAL:
    VOLUME -
    VOX WAH - VOX V847
    TRAVELER - KORG TRAVELER
    TALK - TALKBOX
    CHORUS/FLANGER - ADA FLANGER
    U-VIBE - DUNLOP UNI-VIBE
    PITCH BEND -
    RING MOD -
    HOLD/DELAY -
    TAP/DELAY -
    SAMPLE/PLAY -

AMBIENCE:
    ECHO PLUS - ECHOPLEX
    MULTI HEAD ECHO - ROLAND SPACE ECHO
    STEREO DELAY - BOSS DIGITAL DELAY
    PING PONG DELAY -
    ROOM -
    HALL -
    PLATE -
    SPRING -
    ECHO+ROOM -
    ECHO+HALL -
    ECHO+PLATE
    NOISE REDUCTION

Parametreleri ve frekanslarına simule edilmiş.

üzerindeki pedalı 8 modda volüme wah,traveller,u-vibe,pith,ring,chourus/flanger de kullanabiliyorsun.
    internetten effect ayarlarıyla ilgili bolca patch bulabilirsin.

Fabrika çıkışlı olarak Pedalın bazı teknik sorunlar var;
    volüme pedalı %0,3 gibi alt seviyeye inebiliyor sesi %0 kesemiyor
    Wah pedal frekansı biraz düşük.
    Adaptör girişi biraz dandik yerinden çok kolay oynuyuyor. bu yüzden sabitlemek için yanındaki kancaya kabloyu tutturman gerekiyor,
    8-16sn kayıt imkanı sunsada Çok kullanışlı değil ama bank değiştirmedikce sorun yok öbür türlü siliniyor.

ancak yapacağın modifikasyonlarla;

Volüme pedalı seviyesini %0a indirebilirsin

frekansı Güçlendirmek için; pedal devresine 220 kohm lik bir direnc monte ederek daha smooth olmasını sağlayabiliyorsun.

yukarı presete geçmek için 1; aşağı geçmek için 2 pedala birden basman gerek bu da bazen yanlışlıkla aşağı yerine yukarı presete çıkmana sebep oluyor ama onun da çözümü kolay. :)
    gene devreye ekleyeceğin basit bir switch ile 1 pedal yukarı 1 pedal aşağı olmasını sağlayabilirsin.

Pedalda kullanılan REMS teknolojisi kabin ambiance ve modilationda gayet başarılı.
    Bu yüzden Profesyonel Analog SETUP yapmak isteyenler de Ayrı bir comp, Noise gate,Od, Wah pedalına ekleyip Ambiance-modilation-cabinet seceneklerinde başkabirşeye ihtiyacınız kalmaz.

Bu prosesörde olduğu bibi tüm prosessörlerde sound-seviye ton problemi yaşarsınız. bank değiştirdiğinizde sesler yükselip alçalır,parlar söner.
    Bunu engelleyebilmek için Çok ince ayarlar yapmak zorundasınız ya da benim yaptığım gibi;
    Kendi setupımda, prosesörü ayrı bir compresör/sustainer + (Modifiye ettiğim) İbanez TS7 Tubescreamer la kullanıyorum.
    Bu sayede sound seviye problemi yaşamıyorum.
  • stevevai • 4 Eylül 2005 01:11 • #561722
    abi çok sağol çok yardımcı oldun teşekkür ederim herşeyi ayrıntısıyla yazmışsın.
    presetler arası kolay geçiş için basit bi devre ayarlayabilirsin demişsin biraz açıklarmısın nasıl yapacam ?
    birde bu efektörün patch lerini hangi siteden bulabilirim
    birde talk box var demişsin benim bildiğim talk box kullanmak için bi mikrofona benzeyen bişeye ihtiyaç var o konuyu biraz açarmısın
    birde son olarak frekansı güçlendirmek için direnç ekle demişsin onu nasıl yapacaz biraz açıklarsan çok sevinirim...
  • AkKrock • 4 Eylül 2005 12:15 • #561723
    Pedalı sen mi yaptın?
    :) bravo ya...gerçekten.Süper anlatmışsın
  • slmmert • 4 Eylül 2005 20:45 • #561725
    dostum o alet süperdir, sesleri çok kalitelidir aradığın çoğu özelliği bulabilirsin ama biraz pahalı. eğer böyle konserlere ve kayda falan çok gitmiyorsan ve evde kullanıcaksan daha uygun processorler var onları al derim ben.
  • Serpent_King • 4 Eylül 2005 21:49 • #561726
    Zoom 606 mı satıyorum arkadaşın dediği gibi evde kullanabileceğin bi prosesör ben sahnede de kullandım bir kez gayet başarılıydı.

http://www.laylaylom.com.tr/Zoom/606.htm teknik özelliklere bakabilirsin , bence ev kullanımı için gayet başarılı.
  • stevevai • 4 Eylül 2005 22:47 • #561727
    zoom olmaz be abi çok konsere çıkıyorum seneyede demo falan yayınlıcaz onun için böyle bir processor almayı düşünüyorum
  • Serpent_King • 4 Eylül 2005 22:50 • #561728
    hmm o zaman tabi böyle bişey alman lazım haklısın
  • Single_FACTOR • 7 Eylül 2005 00:58 • #561742
    birde talk box var demişsin benim bildiğim talk box kullanmak için bi mikrofona benzeyen bişeye ihtiyaç var o konuyu biraz açarmısın
    Talkbox Steve vainin kullandığı ve meşhur ettiği effect. yani muse ya da bon jovi-it's my life taki olay değil
    3 parametrik tane kombinasyonu ayarlayıp pedalla yönlendirmesini yapabiliyorsun.
    örnek; Steve vai - "Kill The Guy With The Ball" ; "Yai Yai"
    presetler arası kolay geçiş için basit bi devre ayarlayabilirsin demişsin biraz açıklarmısın nasıl yapacam ?

Bir "pull on off" switch e ihtiyacın var.prosesörün arka kapağını açık devrelere lehim yapman gerek. resimli olarak şu adrese göz etabilirsin
    http://www.dominocs.com/ToneWorks/ashbassmod2.html
    http://www.dominocs.com/ToneWorks/ashbassmod.html

birde son olarak frekansı güçlendirmek için direnç ekle demişsin onu nasıl yapacaz biraz açıklarsan çok sevinirim...

o da burda,
    http://www.dominocs.com/ToneWorks/axsmoothswellmod.html
    birde bu efektörün patch lerini hangi siteden bulabilirim

google dan "ax1500g patches" diye aratırsan değişik sitelerde bir çok patch bulabilirsin.ayrıca ax1000g patchleri de kullanabilirsin.
  • AkKrock • 7 Eylül 2005 10:13 • #561743
    yaa bu processor u bu kadar övmüşsünüz de
    abi bu processor'ü kayıtta falan kullanmak...
    ne biliyim o kadar iyiyse Analog niye diziyoruz ki?