Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

GARAJ DA OLMASI GEREKEN YENİLİKLER-DÜZENLEMELER!!!!!!!!!!!!!

• thriller • 4 Ocak 2005 22:34 • #566611
    GARAJ DA OLMASI GEREKEN YENİLİKLER-DÜZENLEMELER!!!!!!!!!!!!!

bunlar öneridir.....

1.verilen ilanlar katogoriye ayrılmalı...(müzik,enstruman,ders verenler vs vs vs.)

2.anketler kesinlikle sınırlandırılmalı..HER ÜYENİNİN HAFTADA 1-2 TANE ANKET AÇMA HAKKI OLMALI ki anketlerinde bir değeri olsun..1000 rakamına ulaşılan anketler olsun.

3.bence üye profillerinde 250 karakter kısıtlaması olmamalı...

4.üyelere stüdyo ekleme şansı verilememli..bu tarz bir şeyde evininin bodrum katına 10 milyar liraya stüdyo kuran birisi reklamını yapar..bu sayı çok fazla artar ve profosyonel stüdyolar kaybolur gider..nerde çokluk orda .......... (kalite şart)

5.ayrıca son zamanlarda konuşulan avatar gibi vs şeyler server a yük bindirmekten ve garajı yavaşlatmaktan başka bir işe yaramaz..gereksizdir...100 online üye varsa zaten 90 tanesi kendi resmini koymaz oraya.

6.forumlarda( ARA ) SEÇENEĞİ OLMASI LAZIM..orneğin soundblaster ses kartı ile ilgili bir şey aradığımda ara ya basıp başlıkları görmeliyim.

7.bir müzik sitesinde eğer ben fl studio veya cubase hakkında en az 30 entry lik bir forum görmüyorsam kaliteden şüphe duyarım..BU SEBEPLE BENCE CIRCIR VIR VIR DAN SONRA 6. KATOGORİ OLARAK MÜZİK PROGRAMLARI VEYA MÜZİK TEKNOLOJİLERİ VEYA MÜZİK SİSTEM VE YAZILIMLARI ADI ALTINDA BİR BAŞLIK tA ÇOK İYİ OLUR.

bunlar oneridir..en azından bir kaçı gerçekleşir inşallah.
  • Ktulu • 5 Ocak 2005 01:19 • #566612
    1. Yorum yok.

2. Haftada 1-2 anket de çok bence. Ayda 1 olabilir anket oluşturma.

3. Mesaja cevap:

Şimdi karakter sınırlandırmasını istemeyen ve avatar isteyen arkadaşlara bir açıklama yapayım. Neden bunun yapılmadığını ya da yapılınca neler olacağını açıklayacak:

255 karakter olayı bir değişkenin alabileceği max. değer bu info olayında. Yani info.text dersek bu değişkene, buraya en fazla 255 karakterlik bilgi yazabiliosun. Bekçi bunu bir üst değerden bi değişkenle yapsaydı 32.000 karakter olucaktı max. Tabii veritabanı da senin 32000 karakter doldurup doldurmadığına bakmaksızın senin infonda boş olan yerlere "null" değerini doldurur. Yani veritabanında gereksiz yere onbinlerce bayt ziyan olur. Bekçinin amacı veritabanını gereksiz yere şişirmemek, böylece hem yerden kazanmak hem de sen birisinin nickinin üzerine tıkladığında yaptığın SQL sorgulamasının zamanını azaltmak. Sen adamın nickinin üzerine tıkladığında 100 MB'lık bir veritabanının taranması var bir de 1 GB'lık bir veritabanınn taranması var...

Avatar (yani resim) ekleme konusu da buna yakın bi mantıktan dolayı uygulanmıyor kanaatimce. Resimler veritabanında tutulmaz ama resimlerin kayıt yolları veritabanında tutulur. Bu da hard diskte bir yer işgalidir sonuçta. Ama resimlerin kapladığı yer daha da büyük olacaktır tabii ki.. Her kullanıcının 100 KB boyutunda bir resim ekleyebildiğini düşünürsen:

100 KB X 16.000 = 1.600.000 KB

yapar. Bu da yaklaşık 1.5 GB'lık resim arşivi demektir. Yani bekçinin hosting için 1.5 GB'lık daha ek ücret ödemesi :)))

Ayrıca bu resimlere de sürekli bakıldığından garajın zaten şu anki kullanıcılarına yetmeyen bandwith'i iyice yükü kaldıramaz olacaktır. Tabii bekçi bunun için de ekstra para ödemezse :)))

Yani her şey paraya bakıyor. :) Ayrıca her infoya tıkladığınızda resimlerin açılma süresini de hesaba katmak gerekir. Emin olun bundan da birçok kişi şikayet edecektir böyle kalabalık bir yerde. Hele ki forumlarda herkesin avatarı gösterilirse siteye aynı anda anda en fazla 20 kişi girebilecek kadar bir bandwidth'imiz kalır :))

4. Zaten kaç tane stüdyo var ki listede? Bence az bile... Ne kadar çok karşılaştırma şansımız olursa o kadar iyi stüdyolara gidebiliriz.

5. Zaten kendin cevaplamışsın.
  • thriller • 5 Ocak 2005 03:53 • #566613
    3. şık için şunu söylüyorum..evet anladım 255 ve bir üst değer 32,000..amaaa burası bir müzik sitesi..bir çok insan müzikal geçmişini çalışmalarını vs yazmalı....yoksa hiç bir anlamı kalmaz..o zaman 255 de olmasın.ne yazılabilirki 255 e..

ben bunun içinde bir çözüm önerdim zaten..dedimki ; benim mesaj kutumda 3000 tane mesaj birikmiş..e bu servera yük bindirmiyormu.bence bu kısıtlanıp infolar serbest bırakılmalı..

anket konusuna gelince evet esasında 1 ay normali..birde anketlerede kalite getirilebilir.yani biz niye garaja giriyoruz a... b... c.. tarzı anketlerde olmaması lazım gibi..
  • karete • 5 Ocak 2005 04:44 • #566614
    soran olursa yazar bi de ben bidaha laf koymak istiyorum

birileri ben 2 kelimede kendimi anlatamam filan yazmış sanırsın başkakan möhüm birisi iki kelimede açıklayamıycak eğer müzikal bilmem nesini açıklıcaksada grup siteleri bölümündeki siteye grubunu ve kendini şey ettirecek bişiler şey etirebilir

anketleri onaylayan kimse hoşlanıyor demektir .)
  • Ktulu • 5 Ocak 2005 11:47 • #566615
    :))

lem olm karete bugün az güldürmedin beni akşamdan beri :))))

• thriller • 11 Ocak 2005 02:38 • #566664
    bekçi bey..bir zahmet okuyunda olur- olmaz,yararlı olur -olmaz,iyi olur -olmaz; bişey soyleyin...!!! :((((
  • GaRaJ Bekçisi • 11 Ocak 2005 08:18 • #566665
    1. verilen ilanlar su anda aynen bahsettigin gibi kategorize zaten bunu anlayamadim

2. her uyenin acabilecegi anket sayisini sinirlamayi dusunmuyoruz boyle gayet iyi...

3. 255 karakter kisitlamasi uzerinde uzun uzadiya dusundugumuz bir konudur. boyle olmasi gerekiyor.

4. Üyelere verilen her hak bizim icin daha fazla is demek. Herkesi kendin gibi dusunme. Her gun o kadar cok sey silmek zorunda kalıyorum ki tüm sitede. Bir de stüdyolarla ugrasamayacagim. Ama studyo ekleme konusu uzun bir prosedur oldugundan suratlice yeni studyoları ben de ekleyemiyorum siteye. O yuzden bilgi biraz eksik oluyor. Bu isi kendi icimizde hizlandiracak bir cozum yakinda gelecek. Boylece daha fazla studyo goreceksiniz GRJ'da

5. Henüz bir şey söylemek icin erken

6. Forunlarda ARA kesinlikle olması gereken bir seydir. Cok fazla kez soylendi ama elimiz bir turlu degmedi. Degecek...

7. Forum bunların konusulması icin aslında cok iyi bir yer degil bence. Isten anlayan kaliteli bilgi sahibi insanların makaleleri ve onun altındaki yorumlar asıl istenen şey. Bu konularda guvenilebilecek yazarlar bulursak böyle makaleler de olacak sitede...
  • thriller • 11 Ocak 2005 21:31 • #566668
    1. verilen ilanlar su anda aynen bahsettigin gibi kategorize zaten bunu anlayamadim

ya şimdi ana sayfada son 10 ilan yazıyo..üzerine basınca da tüm ilanlar gözüküyo....ben şundan bahsediyorum...ornek alım satım-diğer-müzisyen arayanlar şeklinde ayrılması duurumu!!!

2. her uyenin acabilecegi anket sayisini sinirlamayi dusunmuyoruz boyle gayet iyi...

neden ki? bir anket açıyosun..kafanı çevirsen anket 5 .sayfaya düşüyor...yani bi değeri kalmıyor..oyuncak haline geliyor..şoyle anketler var

biz neden garaja giriyoruz..
    a. sanane
    b.banane
    c.ona ne
    d.hepsi
    e.hiçbirisi :))))

ayrıca oy sayısıda tabi ki bu kadar anket olunca düşüyo tabii!!!

kısıtlanması çok iyi olur..ayrıca

4. Üyelere verilen her hak bizim icin daha fazla is demek. Herkesi kendin gibi dusunme. Her gun o kadar cok sey silmek zorunda kalıyorum ki tüm sitede. Bir de stüdyolarla ugrasamayacagim. Ama studyo ekleme konusu uzun bir prosedur oldugundan suratlice yeni studyoları ben de ekleyemiyorum siteye. O yuzden bilgi biraz eksik oluyor. Bu isi kendi icimizde hizlandiracak bir cozum yakinda gelecek. Boylece daha fazla studyo goreceksiniz GRJ'da

burayla ilgili yazdığımı sanırım tam okumamışsın..aynı şeyleri soyledim!! studyo ozel bi konu..her aklına esenin studyo eklememesi lazım...bana oyle bir şey soylwmiştin..yakında üyelerinde studyo eklemesine izin verilecek diye..o yüzden yazdım..bence sadece bekçinin eklemesi lazım:)))

7. Forum bunların konusulması icin aslında cok iyi bir yer degil bence. Isten anlayan kaliteli bilgi sahibi insanların makaleleri ve onun altındaki yorumlar asıl istenen şey. Bu konularda guvenilebilecek yazarlar bulursak böyle makaleler de olacak sitede...

bo çok doğru..makaleler şeklinde olabilir..veya forumda sadece aranjeler,studyolar ilgili bir başlık açılabilir..AYRICA EMİN OL BURDA BU İŞLERDEN PROFOSYONELCE ANLAYAN YANİ ATIYORUM CUBASE HAKKINDA MAKALE YAYINLAYABİLECEK İNSANLAR ÇOK VAR...en azından ben 5-6 tane tanıyorum..istersen onlara soyleyebilirsin.mutlaka gerekli boyle bişey.yani bn sırf bunun için başka siteleri arıyorum maaleesef...
  • thriller • 11 Ocak 2005 21:53 • #566669
    pardon ilanlar katogorize edilmiş zaten..şu kadar zamandır şurdayız hala bazı şeyleri kaçırıyoruz..ama gerçekten farkedilmiyor..altta kalmış :))))))))))
  • Astronomer • 15 Ocak 2005 20:34 • #566732
    "Keşke.." diyerek sözlerime başlıyorum. GaRaJ' ın profil bölümüne ilgilendiğimiz müzik enstrumanlarını belirtiyoruz. Şimdi ben grubuma bir eleman aradığım zaman, örneğin, klavye ile ilgilenen aktif kullanıcıları ekranda görüntülese ve diğer üyeleri filtre etse. Hatta bir de "Şehir" belirtmemizi sağlayarak bunu yapsa çok iyi olur.

Bunun için ilan bölümü var diyeceksiniz ama her müzisyen arayan buraya ilan vermiyor. Ayrıca da grup arayanların ilan bölümünde gözlerinden kaçırdığı ilan olabiliyor.