Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Gayrı Resmi İlmek: Bas Üzerine

• aykuth • 16 Nisan 2004 13:29 • #537884
    Gayrı Resmi İlmek: Bas Üzerine/Bas gitara başlarken 1a

Sonrakileri sadece listeleyim. Vaktim bilgim olduğunca devam ederim daha sonra

2) Taşımak için Kılıf bir de askı (başlarda ikisi de en ucuzundan olabilir, ama pahalı bir gitarınızı varsa askı ve kılıf/hardcaseinde iyisinden olması hoş olur
    3) Bas gitar anfisi (kombo minumumu, kafa kabin, preanfi power anfi kabin de hoş alternatifler)
    4)kablolar (mümkün olduğunca iyisinden, ama kopukluğu yoksa kötüsü de kendi kendinize çalışırken hoş olur)
    5) Gitarımız aktifse 9 voltluk 1 veya iki pil
    6) tuner (işlerinizi çok kolaylaştıracaktır ama elzem değil, bilgisayarınız varsa bir dolu program çıktı bu işi yapan)
    7) Metronom (basçı için çokca gerekli bence)
    8) kullanacaksanız pena.
    9) en azından idare edecek teller
  • donizzetti • 19 Nisan 2004 10:22 • #537888

Selam, ya bu değerli bilgiler, forumun sağ köşesine sıkışıp gidiyorlar, acaba geocities gibi ücretsiz domain veren biryerlerden kendine bir site yapmayı düşünmez miydin?
  • aykuth • 19 Nisan 2004 11:21 • #537889

Bilgilerin değeri konusunda şüpheli olsam da (iltifat için teşekkürler yine de :)) siteyi yapmaya yavaş yavaş başladım. (gerçekten çok yavaş başladım. Site azıcık bir şeye benzeyince linki buraya atacağım zaten.

Forumun sağ köşesi konusunda haklısın. Kendim yazdıklarıma bakarken bile zorlanıyorum. Ama yine de sanırım yazılarımı ilk önce buraya daha sonra siteye eklerim. Burasının basçıular açısından aktif bir forum olması hepimize çok şey katar. Üstelik bilgili birilerinin gelip hataları düzeltmesi de hoş olur. Katılım biraz daha arttırmanın bir yolu olsa keşke.
    Bu arada aslında senin de ilmeğe katkın olabilir artık. Kısa kısa da olsa bas derslerinin nasıl geçtiğini ve gelişimini yazabilirsin buraya. Birçok insanın yararlanabileceğini düşünüyorum. Ki benim için bile hoş olur. Ellerim çok ağrımadığı sürece yazmaya devam edeceğim :) .
  • aykuth • 19 Nisan 2004 12:03 • #537890
    Dinleme listesi deyip altına hiçbir şey dememişiz. Bir iki isim sıralayayım şimdilik sadece. bu seferlik bası solo enstruman olarak kullananlardan seçtim. En iyi basçılar listesi değil elbette aşağıdaki. (ki böyle bir liste kan çıkmadan yapılabilir mi bilmiyorum :p)

Jaco Pastorius : ne edesem az kalacak açıklamak için. Üç J'den biri. (Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jaco Pastorius) dinlemek enstrumanınızda yapılacak ne çok şey olduğunu gösterecek. Basın sihrinin bir başka yüzü diyebilirim.

John Patitucci
    Victor Vooten
    Billy Sheenan: (sevmem basının (adını unuttum şimdi) sesini, ama çalış tekniği kesinlikle dikkate değer.
    Stuart Hamm
  • aykuth • 19 Nisan 2004 13:15 • #537891
    Gayrı Resmi İlmek: Bas Üzerine/ buradaki yazılar için basit web sayfaları

sanırım adres şu

www.geocities.com/dinganzih/bas.html

sadece buradan kopyalayıp yapıştırdım. Haberiniz olsun.
  • donizzetti • 19 Nisan 2004 16:58 • #537893
    Ders almaya başlayalı yaklaşık 2-3 ay oldu. Bu süre içerisinde öncelikle değişik sağ ve sol el alıştırmaları üzerinde çalıştık. Özellikle oldukça zayıf olan sol elimin 4 numaralı (serçe) parmağını geliştirmeye çabaladım (hala da uğraşıyorum). Bunun yanında hocamın değişik metod ve workshoplardan derlediği partisyonlar üzerinden muhtelif "groove"lara bakıyoruz (shuffle, walking, funk vs), son olarak jaco tarzı üzerinde çalışıyoruz. Tabi bunlara bakarken, hammer on, slide gibi değişik teknikleri de karşımıza çıktıkça öğreniyorum, ancak daha slap'e girmedik. Henüz teori ağırlıklı çalışma yapmadık (gamlar, modlar vs).
    Derslerden daha önemli olan, onları tekrar etmek. Ne kadar vakit ayırabilirsem o kadar hızlı ilerliyorum. Ancak çalışan birisi olarak bu her zaman kolay olmuyor.
    Biraz genel oldu ama detay bilgi istediğiniz bir konu olursa yazmaya çalışırım.

Not: Sanırım Billy Sheenan Yamaha çalıyor, adına çıkartılmış bir model vardı galiba, drop D'si olan birşey.
  • chutluck • 19 Nisan 2004 23:21 • #537894
    Bilgileri paylaştığımız (ben sadece sorup okuyorum ama neyse), "sağ taraf"ı genişletebiliriz donizetti. Sol alt köşede "okuma alanı" diyen bir ikon var. Onu kullanarak genişletebilrisin. Ama tabi bunu denedin mi daha önce bilmiyorum. Yine de söylemiş olayım ben.
  • donizzetti • 20 Nisan 2004 08:58 • #537896
    İyi ki de söylemişsin, bilgisayar özürlü olduğum için bunu farketmemişim :) Teşekkürler.

Gitar alabilidin mi?
  • chutluck • 20 Nisan 2004 23:54 • #537899
    Rica ederim.

Henüz gitar alamadım. Bir sürü ihtimal var çünkü. Ayrıca geçen hafta bir gruba vokal olarak girdim. İlerde bas gitraist olarak devam etmeyi planlıyorum tabii ki ama şu anda vokallik ban engel olur mu acaba? Ne dersiniz?
    Bu hafta bir iki gitara bakmaya gideceğim. Biri Slammer Hamer, diğeri standatr bir gitarmış ve 120 dolar sanırım (yani ben 130a indireceğim hehe), 3 aylıkmış. Bunun gibi bir sürü seçenek var.
    Sizin yardımlarınız, tavsiyeleriniz olmasa kazıklanabilirim. Teşekkür
  • donizzetti • 21 Nisan 2004 15:45 • #537901
    Bence bir grupta vokal yapman ileride bas gitar çalmana hiçbir engel teşkil etmez, aksine pozitif katkısı olur. Grubun basçısı senin için önemli bir bilgi kaynağı olabilir.

Çok fazla bas markası tanımıyorum ama Slammer Hammer markasını hiç duymadım, ayrıca "standart gitar" ne demek açıkçası ben pek anlamadım, bir de 120$ gitar nasıl 130'a iniyor kafam basmadı :) Daha önce de söylemiş olduğum gibi Cort Action4 bence başlangıç için iyi bir tercih, sıfırı 230-250$ civarı, kullanılmışını da 130-150 arasına bulursun mutlaka.

Aykut, biraz da teller üzerine bilgi verebilir misin? Cort'ta son olarak Ken Smith'in Slap Master'ı nı kullanıyordum, tonlar gayet iyiydi, ayrıca sanırım .35'lik almıştım, ince olması da çalmayı kolaylaştırıyordu.

Musicman hangi tellerle geldi bilemiyorum ama sanırım Ernie Ball'un Slinky setinden olmalı, teller .40 ya da .45, başta kalınlığı biraz yadırgadım ama alıştıkça daha keyifli oluyor.

Sizler tel olarak ne tercih ediyorsunuz? Fretleri en az aşındıran teller hangileridir?