Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Gayrı Resmi İlmek: Bas Üzerine

• petevenegondi • 22 Nisan 2004 09:49 • #537905
    Gayrı Resmi İlmek: Bas Üzerine VCD

elimde Stuart Hamm'in VHS'den kayıt bir ders cdsi var. bir miktar ingilizce özürlü olduğum için ne dediğini anlamasam da çalış stiline ve şovlarına O-ha diyorum. Dedirttiriyor. zevkle oturur izlerim, kapmaya çalışırım hala.. elinizde bu tarz cd'ler varsa paylaşalım derim. ne kadar paylaşım o kadar bilgi ve coşku.. isteyen varsa çekebilirim cd'ye.
    benim aradığım da şu, orta ve ileri düzey için teknikler(özellikle tapping). vcd(ses kaseti de olur ama vcd en güzeli)+tab vs(türkçe olursa iyi olur tabi:))..
  • aykuth • 22 Nisan 2004 10:38 • #537906

Elimde böyle vcdler (3/4 tane) var aslında ama henüz çoğaltamadığım için ne sahibine geri verebildim aylardır ne de kendim için kopyalarını alabildim. Bir süre boş cd alıp kopyaladığımda istanbuldaki bir arkadaşa yollayabilirim. Oradan dağıtırsınız. Ama gerçekten çok ciddi vakit sıkıntısı çekiyorum (işte bulunmadığım zamanlarda) bu yüzden ne zaman yapabilirim bilmiyorum. Daha ankaradakilerle paylaşmayı bile başaramadım.

Buraya bir liste yerleştireceğim kısa süre sonra umarım. Elimdeki diğer dokümanların bir listesini ekleyeyeyim buraya.

Bu arada türkçe kaynak konusunda ne yazık ki pek şansın yok.
  • petevenegondi • 22 Nisan 2004 11:10 • #537907

aykut senden haber bekliyorum o zaman. olduğunda mailine adresimi atarım, kargoyla karşı ödemeli yollarsın felan...
    benim kopyalayıp dağıtma imkanım da var. İstanbul'daki arkadaşlar benimle iletişime geçebilirler. şu an için elimde stuart hamm'in vcdsi var.isteyen varsa kopyalayabilirim.
  • aykuth • 22 Nisan 2004 11:19 • #537910

Dediğim gibi elimden geleni yapacağım. Ama şu gün şu hafta diye söz veremiyorum ne yazık ki. Bİlgisayarı aynı zamanda ödevlerim ve araştırmalarım için de kullandığımdan başına oturduğum zamanlar oldukça yoğun oluyorum. sistem de bir taraftan cd yazarken bir taraftan çalışmaya yetmiyor ne yazık ki. Çoğalttığımda istanbula yollayacağım. Özellikle billy sheehan istediğin gibi tapping le faslasıyla uğraşan biri. Neyse çok anlatmayayım şimdilik. Çekip göndermeye çalışacağım.
  • donizzetti • 22 Nisan 2004 16:36 • #537914

Tapping ve Stu Hamm çok fazla ilgimi çekmiyor ama eğer usta tappingci arıyorsanız mutlaka Tony Levin'e de bir göz atın derim.
    Bende Victor Wooten-Live at Bass Day 98 ve Jaco Pastorius-Modern Electric Bass DVD'leri var ancak bunları kopyalayacak donanıma sahip değilim.
  • chutluck • 22 Nisan 2004 23:35 • #537917

Offff! Ben de artık ne dediğinizi anlamak istiyorum! :(
  • aykuth • 25 Nisan 2004 01:08 • #537934

anlamadığın her kelimeyi sorabileceğini söylemiştim. Böylece ufak bir sözlüğümüz de olur hem.
  • petevenegondi • 25 Nisan 2004 04:12 • #537936
    Gayrı Resmi İlmek: Bas Üzerine TERİMLER , ÖNYARGILAR

tapping bass için kullanılan bir terimdir. uygun tanımını yapamıycam, kafam güzel:) deniyeyim.. tapping: sağ ve sol el parmakların perde aralıkları üzerinde pena ya da başka bir araç olmaksızın vuruşlarla, melodi oluşturma tekniğinin adıdır. (bkz. saz'da şelpe diye geçer)

Bass'ta bir de böyle birşey var.. > bassı penayla çalanlar ve çalmayanlar diye bişey var.. bunu gruplamak kimin aklına gelmiş VE böyle bişey neyi etkiler..
    Kişisel fikrim sadece tonu ve çalış stilini etkler.. bass penayla da basstır bence..
    bazı insanlar "bass illa ki parmakla çalınır" der..
    bazısı ise "bass bass'tır önemli olan onu çalış ve yaratış sitlindir"der ben ikinci kısmı savunurum hep.. yeri gelir bass gitar virtüözlerin elinde bambaşka birşeye dönüşür. bir solo enstruman olur.. ve ben herzaman bunu savunurum.. BASS BİR ENSTRUMAN olarak kullanıldığında, ben o müzikten haz alırım(orgazm gibidir bazen). parmakla da penayla da çalınmış olabilir. TARZ ve yaratmaktır mühim olan..
  • aykuth • 26 Nisan 2004 09:38 • #537939
    Teller konusunda ayrıntılı bilgiler verecek donanımdan (ki bu para oluyor) yoksunum ne yazık ki. Yine de ufak bir bağlantı derlemesi ve yorum çevirisi düşünüyorum. Şu an Daddario slowounds takılı fenderimin üzerinde. Nickel wound olarak fena bir seçim sayılmayabilir ama kısa zamanda sesinde düşme (benim gibi az bas çalan biri için neredeyse bir buçuk ayı buldu) yaşanıyor. Ki nickel woundlar zaten biraz daha az iyi durumda kalır. Ama hem round wound istiyorsan hem de perdelerin daha az aşınması hoşuna gidiyorsa (bu bilgi yanlış olabilir, ama nikelin çelikten saha yumuşak olduğu varsayımıyla söylüyorum) slowoundlar veya başka bir nikel tel hoş olabilir.

Senin gitarınla flatwound bir tel de denenebilir aslında.

Ama her şeyden önemlisi tel seçimi müthiş öznel bir konu. Bİr başkasına sadece denemesi için öneride bulunabiliyor insan. Sonuçta ne yazık ki alıp denemek lazım. Takımı 25 dolardan başlayan telleri alıp denemek kimin harcı bilmem tabi. (mayıs 15ten sonra yeni bir veya iki takım tel hakkında yazabilirim yine)
  • donizzetti • 26 Nisan 2004 09:59 • #537941
    Musicman'i aldıktan sonra, Ernie Ball sitesinden online kayıt ettirmiştim. Geçen gün eve bir paket geldi, Ernie Ball'dan hediye olarak tam set tel yollamışlar, taa Amerika'dan. İşte hizmet diye buna denir, umarım bizim Tünel piyasası da birgün bu anlayışa sahip olur.

Bir de Elixir'in daha uzun ömürlü oldukları iddia edilen telleri var ama 4'lü set 45 dolar, bu nedenle alıp denemek nasip olmadı henüz :)