Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

GaRaJ'da sadece rock müzik mi dinlenir?

• sadecemüzik • 12 Ocak 2007 19:45 • #583306
    Bilet konusunda aylar önceden bilet kalmadığı doğru ama torpil olayı pek aklıma yatmadı benim. Ben gittiğimde asla bir tek temsile bilet alıp çıkmıyorum. Birkaç temsil için bilet alıyorum. Ama evet, erken davranmak lâzım.

"Klasik" adı altında yapılan her şey her kesime hitap eder. Bunun, insanların yaşam tarzlarıyla ve yetiştirilişleriyle alakası var diye düşünüyorum. Şunu da kabul etmek lâzım ki Türkiye'de yaşayan insanların çok ciddi bir kültür eksiklikleri var. Ben demiyorum ki herkes klasik müzik dinlesin. Ama kültür seviyemiz yerlerde sürünüyor, bu bir gerçek. Evet çok acı ama bu böyle. İsmail YK gibi bir adamın albümünün satış rekorları kırdığı bir ülkeyiz biz. İşin en kötü yanıysa insanlarımızın önyargılı olması ve öğrenmeye, keşfetmeye açık olmaması. Önüne ne koyulursa onu yiyen bir toplumuz. Dün başımdan geçen bir şeyi anlatayım size: Dershanede bir arkadaşımla şakalaşıyorduk. 50 Cent'ti sanırım dinlediği şey. Espri olsun diye, "Ne dinliyorsun ya sabah sabah." dedim. Güldük falan. O da, "Sorma, beyin hücrelerimi öldürüyorum ders öncesi." gibisinden espriler yaptı. Başka bir arkadaş (kendisi tiki kategorisine mensuptur), geldi ve "Ne dinleyecekti? Mozart mı?" dedi. Espri yaptığımı anlamadığı yetmezmiş gibi bir de Mozart'ı küçümsedi. Bugün de dersten çıkarken Türk sanat müziği dinlemeye gideceğimi ama klasiğin yerinin başka olduğunu söyledim yanımdaki arkadaşıma. Ama aynı tiki arkadaş bu kez saz ekibiyle birlikte konuşmaya başladı: "Iyy iğrençsin Başak! Hadi sen bir an önce terk et burayı!" Buyrun bakalım. Dalga geçilecek durumda olanın kendileri olduğunu bilmedikleri gibi bir de böyle yorumlar yaparak iyice küçüldüler aslında ama onlara sorsanız karizmaları yerindeydi. :)) Şimdi biz böyle insanlardan oluşan bir halka neyi nasıl öğreteceğiz?
  • Single_FACTOR • 12 Ocak 2007 20:00 • #583307
    bahsedilen halk her toplum kültürlerinde vardır. sanmayın ki klasik müziğin ana vatanları fransa da, almanya da, italya da avusturya da, ingiltere de, dinleyicciler çok bilinçli ve kaliteli jazz,klasik müzik, blues gibi tarzların dinleyicileri hep kısıtlı ve özel olmuşlardır.
  • sadecemüzik • 12 Ocak 2007 20:32 • #583308
    Çok haklısın. Ama bahsettiğim şey bu değil. Ben genel anlamda kültürden söz ediyorum. Türk insanının çok büyük bir kesiminin kültür seviyesi sıfırın altında. Elbette her ülkede bu tip insanlar vardır. Kaygı yaratan şey, çoğunluğu oluşturmaları. Sadece klasik müzikten söz etmiyorum. Hatta sadece müzikten de söz etmiyorum. Sorun, kültürel birikime katkıda bulunduğu öne sürülen her alana sırtlarını dönmüş olmaları ve önyargıları. Dediğin doğru, herkes klasik müzik, jazz vs dinleyemez. Bu zaten her şey için geçerli. Öznel olan hiçbir şeyi herkesin yapmasını bekleyemeyiz. Çılgınlık olur bu.

Bu arada asla ve asla her şeyin en iyisini bilen, herkesten üstün, başkalarını küçümseyen bir imaj çizmek istemem. Eğer böyle anlaşılıyorsam çok üzülürüm. Asla böyle bir düşüncem yok çünkü. Bildiğim her şeyi, isteyen herkesle paylaşmaya ve bilmediklerimi bilenlerden öğrenmeye sonuna kadar açığım. Benim de daha öğreneceğim çooook şey var. Öğrenmenin sonu yok çünkü.
  • Necrophilliac • 13 Ocak 2007 09:49 • #583315
    Valla üstü kapalı anlatmak istedim ama ters örnek verirsek anlaşılacak galiba;

Arkadaşlar takım elbisesyle rockbarlarda, konserlerde dolaşan adamlardan ne kadar hazzediyoruz?
  • violoncellist • 13 Ocak 2007 11:18 • #583316
    Arkadaşlar takım elbisesyle rockbarlarda, konserlerde dolaşan adamlardan ne kadar hazzediyoruz?

Türkiye'de her ne kadar bilmesek ve görmesek de çok fazla müzik öğrencisi var ve bunların belki%90'ı diyebileceğim bir çoğunluğu klasik müzik konserlerine, operalara vs. takım elbise ya da döpiyeslerle gitmiyorlar. Ben de buna dahilim, 5 yaşımdan beri klasik müziğin içindeyim ve bir defa 'ay bugün operaya gidiyorum, şık giyinmem lazım' diye düşündüğümü hatırlamıyorum. tabi ki üstün başın kir pas içinde gidemezsin, o şekilde hiçbir yere gidemezsin.. bu herşeyden önce kendine saygısızlıktı çünkü. ama operaya gidiyoruz diye oscar ödülleri törenine gidiyoruz gibi davranmamıza da gerek yok. sadece biraz özenle kimsenin dikkatini çekmeyecek bir biçime girebiliyoruz çünkü..
    belki yanlış, belki doğru ama bu kılık kıyafet meselesi bence biraz işin bahanesi.. çünkü sen oraya kendini sergilemeye değil, müzik dinlemeye gidiyorsun. rock bar'da takım elbiseyle dolaşan adamı da yargılamak ne kadar doğru, o kısım da epeyce tartışılır bana kalırsa..
    'ye kürküm ye' olayını hiç anlayamamışımdır, anlayamam da..

saygılar
  • Soulforger • 13 Ocak 2007 11:20 • #583317
    Konu daha önce tartışılmıştı ve hiç kimse küçümsemez demiştim ben garajdaşlarıma güvenip. Bunu test etmek için de "İbrahim Tatlıses ve Müzik" adı altında bir konu açmıştım. Konu kısa sayılmayacak bir süre tartışıldı (belli bir seviyede) ve dinleyen de , öven de dalga geçilmeden rahatça konuşabildi.

Yani aslında bunların tartışılmamasının sebebi dalga geçilme korkusu değil , daha önceden yukarıda da belirtildiği gibi bü günlerde popüler olan müziğin rock olması ve gençlerin de bunu konuşmak istemesidir. En azından ben böyle düşünüyorum...
  • Necrophilliac • 13 Ocak 2007 12:50 • #583318
    Bak takım elbise ve kir pas içinde kıyafet ekstrem örnekler.Bende Eskişehir'de takip ediyorum bu konserleri, kılık kıyafetim sırıtmıyor evet.Ama etrafımda kılık kıyafeti sırıtacak öğrenciler çoğunlukta.

Klasik müzik köken olarak belli bir kesimin dinlediği müzikti.Müziğe felsefesine zerre etkisi olmamıştır bu noktada haklısınız, ama nerede nasıl dinleneceğini belirlemiştir.
  • syarar • 13 Ocak 2007 19:07 • #583319
    Ben arabada müzik bile dinleyemiyorum..yani ayrı bir aktivite..ve paylaşılamıyor.. ne bileyim.. insanı alıp alıp götürüyor.. ve o insanları görmüyorsun bile o saf müziği duyabiliyorsun..onlar istisna değil azınlık geliyor artık bana..
  • syarar • 13 Ocak 2007 19:09 • #583320
    kral çıplak olayı bence.. herkes birbirine bakıyodur :D
  • elltu • 13 Ocak 2007 21:15 • #583323
    merak ediyorum çünkü bütün gençlik veya üye olan herkes genel açılardan sadece rock üzerine konuşuyo ve bu knu hakkında kavga ediyo

rock müzik agırlıklı bi site o yüzden böyle olması dogal ama..

acaba diğer müziklere saygı duyan dinleyen insan yokmudur yoksa kendini saklıyıomudur?

söylediğin seyin saygıyla ne ilgisi var anlayamadım agırlıklı rock müzik konularının bulunması diğer müziklere saygısızlık mı oluyo ya da insanlar utanıyorlar mı dinledikleri müzikten ne diye saklansınlar :S
    rock müzik sevenler fazla oldugu için göze carpıyor sadece hepsi bu!