Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

rg 2570 (harmonık sorunu)yardım

• WARSONG • 24 Ekim 2007 23:47 • #557569
    harmonık sorunu !!!!!!!

manyetigi degistirdim olay bitti.deli gibi harmonik yagıyor artık.di marzio evo set taktim olay bitti beyler..
  • kkurt • 25 Ekim 2007 00:01 • #557570
    harmonık sorunu !!!!!!!

anlaşıldı. şimdi de harmonikleri susturamıycaksın.
    halbuki normal bir manyetikle de onlar canın istediğin zaman çıkıyorlardı zaten.
  • Serpent_King • 25 Ekim 2007 01:17 • #557571
    harmonık sorunu !!!!!!!

adam daha güçlü manyetik takmış , güçsüz yetersiz yaptığı armonikleri orta kararda duyuyor güçten dolayı.yahu ben 100 dolarlık 3 single manyetikli aptal gitarda bile armonik yapılabileceğine inanıyorum...yok olmaz diyen varsa gelsin yapalım beraber.
  • JON_SCHAFFER • 25 Ekim 2007 16:53 • #557573
    harmonık sorunu !!!!!!!

en başından beri bu arkadaşın sorununa yanlış yaklaşıldı.bu arkadaş harmonic yapamıyorum demedi ki.istediği etkiyi alamadığını söyledi.bazı gitarlarda inanılmaz güçlü yapay harmonikler aldğınızı hissettiğiniz olmadı mı hiç.her gitardan aynı performansı mı alıyorsunuz güç ve sustain
    olarak?

gitarın performansına etkili birçok değişken var hepinizin bildiği gibi
    yukarıda teller yakın olursa yapılamaz demiş bir arkadaş,başka bir arkadaşımız da demediğini bırakmamış.tellerin fretlerden yüksekliği arttıkça daha temize ve güçlü ses verdiğini bilmiyor herhalde(halbuki biz kayıtlarda action'ı yüksek gitar tercih ederiz değil mi?)muhtemelen telleri nerdeyse frete değecek sekilde ayarlanmış bir ibanezden bahsediyoruz.neyse sonuç olarak arkadaş problemini daha güçlü bir manyetik ile çözmüş ama düzgün action,manyetik yüksekliği,sap ve entonasyon ayarıyla da istediği etkiye yaklaşabilirdi.
  • Serpent_King • 25 Ekim 2007 17:32 • #557574
    harmonık sorunu !!!!!!!

biz kayıtlarda action'ı yüksek gitar tercih ederiz diyebildiğine göre stüdyo müzisyeni olmalısın.

önder focan , bora uslusoy , serdar öztop gibi müzisyenleri tanıdım , kaydettim.bunların üçü de bilindiği üzere gitaristler.ve açıkçası üçü de hele hele serdar öztop oldukça alçak action lı gitarlarla kayıt yaptılar malesef.üstelik bora uslusoy bildiğiniz cort x-custom (stok manyetik) ile kayıt yapıyor güzel arkadaşlarım.kusura bakma ama , kendini telleri yükseltince temiz çalarım diyorsan yeterince progresif şeyler kaydetmediğini düşünmeden edemedim.

armonik yapamıyorsanız yapamıyorsunuzdur.bunu üstelemeyin yok action mış yok bilmemneymiş manyetikmiş.evet armonik yapmak biraz tecrübe ister el alışkanlığıdır vesairedir çalışınca oluyor ama inanın bana.

"tellerin fretlerden yüksekliği arttıkça daha temiz ve güçlü ses verdiğini bilmiyor herhalde"

evet ses temizleşir de daha rahat mı çalarsın zorlanır mısın bilemem.ama bir gitardan armonik alamıyorsan ya teller fretlere inanılmaz çarpıp gitardan ses çıkmıyordur ya da armonik yapmayı bilmiyordur.konumuz da armonik almak bu arada gitardan temiz ton çıkarmak değil.ayrıca bu bahsettiğin şey ritim gitar kayıtlarında (çalınması kolay partisyonlarda) kullanılıyor.bir de böyle bilmiyor etmiyor gibi laflarla gelmeyelim.
  • JON_SCHAFFER • 25 Ekim 2007 17:57 • #557575
    harmonık sorunu !!!!!!!

senin saydıklarının öyle çalması bana birşey ifade etmiyor ben rahat çalımdan bahsetmedim zaten.sen hala anlamamakta ısrar ediyorsun adama harmonic alabildiğini ancak etkisinin istediği gibi olmadğını söylüyor.benim neler çaldığımı biliyorsun bence ben de senin.ve evet action tercihim yüksek.
  • Serpent_King • 25 Ekim 2007 19:22 • #557576
    harmonık sorunu !!!!!!!

yok biz öyle yaparız demişsin de "biz" de öyle yapmıyoruz.bizim kim olduğumuzu da biliyosundur o halde sen de di mi ?

ben seni gayet iyi anlıyorum dert etmene gerek yok.ancak ben çok alcak action ayarlı gitarımla 22.perdeden dahi armonik alabiliyorum.24 biraz kasıyor ilk denemede olmuyor ama oluyor.etkisi de gayet maşallah seviyelerde.ben virtüöz de değilim sadece elim alıştı.çok mu zor yani yapamıyorum demek bunu anlayamıyorum.yapamayıp gidip manyetik değiştirmek de neyin nesi ayrıca yapmayın ya...100 dolarlık gitarlarla neler çalan insanlar var.lütfen....
  • JON_SCHAFFER • 25 Ekim 2007 19:44 • #557577
    harmonık sorunu !!!!!!!

evet gerçekten yapamıyorsa yerden göğe kadar haklısın.
  • kkurt • 25 Ekim 2007 20:44 • #557578
    harmonık sorunu !!!!!!!

körpü manyetiği ile rahatça duyulabilir biçimde harmonik yakalanamayan bir gitar yok.
  • kkurt • 25 Ekim 2007 20:54 • #557579
    harmonık sorunu !!!!!!!

klavye yüksekliğinin gitarı çalandan başka hiçkimseyi -kaydeden de dahil- ilgilendirdiğini zannetmiyorum.