Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

rg 2570 (harmonık sorunu)yardım

• SlipknotSlave • 20 Ekim 2007 03:30 • #557534
    ofof süper başlık olmuş devlerin kapışması >_< baya yararlı bilgiler var burda kaçırmayın derim :P şimdi bunlarda tartışma diye silinirse evlat acısı gibi olur :/
  • Axell • 23 Ekim 2007 15:57 • #557549
    harmonık sorunu !!!!!!!

1.Harmoniğin sap , entonasyon vs. ayarıyla tek ilişkisi harmoniğin yapıldığı yerin farklılığıdır ki onunda çok büyük sorunlara yol açacağını sanmıyorum.ör. elinde iki rg2570 varsa birinin entonasyon ayarı tam diğerininki bozuksa harmonik yapacağın yer en fazla 1 veya 2mm değişecektir.
    (bir gitarın sap ayarı kişinin çalacağı müziğe göre değişebilir ama harmonik olayının sap ile bir ilişkisi yok bence Eğer sapın biraz daha ilerde ise ama entonasyon ayarında bir sorun yoksa harmonik yaptığın nokta ; sapı daha geride ve entonasyon ayarı tam yapılmış bir gitarınki ile aynı noktada olmalıdır.

---Harmoniğin pickup la alakası vardır. Eğer pickupların tellere çok fazla manyetik kuvvet uygularsa tel belki de senin istediğin kadar titreşemez. Ayrıca her pickup ın kendine özgü karakteristiği vardır bazısı daha sert bazısı daha yumuşak ton verir ya da çıkışları zayıf olabilir.

İki gitarı da aynı efektlerle kullanıyorsan bunları dikkate al bence. Eğer iki gitarda farklı efektler kullandıysan:::

Kullandığın efeklerin etkisi var: Eğer distortion'un zayıf ise iyi harmonik alamazsın. Bi de compressor kullanmıyorsan doğal olarak gelen sinyal daha zayıf çıkacaktır.

(Yanlışım varsa düzeltin)!!!!!
  • SlipknotSlave • 23 Ekim 2007 17:38 • #557550
    harmonık sorunu !!!!!!!

Kullandığın efeklerin etkisi var: Eğer distortion'un zayıf ise iyi harmonik alamazsın.
    gitarı çalana göre değişir bu
  • Serpent_King • 23 Ekim 2007 19:43 • #557551
    harmonık sorunu !!!!!!!

compressor ile sinyalin zayıflığının giderilmesi mevzusunu anlamadım.

akustik gitarımda manyetik yok ama harmonik alabiliyorum üstelik duyuluyor , buna bir açıklık getirebilirsen memnun olurum.
  • kkurt • 23 Ekim 2007 20:10 • #557552
    harmonık sorunu !!!!!!!

"compressor ile sinyalin zayıflığının giderilmesi mevzusunu anlamadım."
    ---
    sinyal/gürültü oranını etkilemeyen bir alet. zayıf sinyalleri gürültü ile beraber güçlendiriyor. ben konuyla ilgisini anlamadım.

bu arada bütün bu konu başlığı boyunca umarım sorun neck manyetiği ile rahatça harmonik yakalayamamak gibi bir durum değildir. çünkü öyle bir çaba biraz saçma olur. çünkü alet her zaman temel frekansı diğer harmoniklerden çok daha güçlü algılıyor (distorsiyon en güçlü harmoniği belirginleştirir, temiz ton gibi hepsi duyulmaz). harmonik yakalamak isteyen adam köprü manyetiğini kullanmalı. o durumda şu veya bu manyetiğin olması pek birşeyi değiştirmez (köprü manyetiği olduğu sürece). ama neck manyetiğini kullanıp ta kolayca harmonik yakalayamayan biri varsa, eh normaldir, demek lazım.
  • Serpent_King • 23 Ekim 2007 21:32 • #557556
    harmonık sorunu !!!!!!!

yok compressor ün ne olduğunu gayet iyi biliyorum da ne yazıkki sinyal güçlendirici bir alet değil.daha önce burada yazmıştım ancak rahatsız insanlar ne gereği var bu bilgileri buraya yazıyorsun demişti.

compressor ultra hızlı bir faderdır o kadar.parametre ile ne kadar sesi kısacağını ayarlarsınız böylece en düşük tuşeli ses ile en yüksek tuşeli sesi birbirine yakın tutmaya daha stabil bir sinyal yaratmaya çalışırsınız.eğer compressorden çıkan sinyalin sesini açarsanız yarattığınız sinüs dalgasının ses yüksekliği (tepe ve çukur noktaları) her yerde birbirlerine yakınlık göstereceğinden sinyal güzel ve güçlü gibi gelir.oysa ki sinyal sizin kullandığınız sinyaldir.temel compressor bu.ha içerisinde farklı devreler olan compressor vardır bilemiyeceğim.bununla beraber sustain artırıcı (öyle hissettiren) bir alet olarak da kullanmak mümkün ama bu demek değil ki 10 saniye kadar bir sustain artışı sağlar.bir de maximizer diye bir şey var o da mevcut sesi yükseltmeye yarayan ve buna bağlı olarak farklı parametreleri olan bir compressor.

evet artık emin oldum.armonik yapmak zor geliyor , insanlar manyetik ve gitar ayarlarına suç atıyor.çalışın arkadalşar sadece çalışın.
  • kkurt • 23 Ekim 2007 21:54 • #557557
    harmonık sorunu !!!!!!!

ya aslında böyle şeylerin teknik detayını anlatmak oldukça zahmetli iş.
    compressor'ün ne olduğunun ve ne yaptığının burada yazdığını belirtip geçelim: http://en.wikipedia.org/wiki/Dynamic_range_compression
    söylediğin doğru, ancak teknik terimlerin anlamları bazen kafa kurcalıyor, o cümle öyle değil de şöyle olacaktı diyesin geliyor, o yüzden zaten aynı şeyi söylediğimizi belirtip kurcalamamak niyetindeyim.
  • Serpent_King • 23 Ekim 2007 22:45 • #557558
    harmonık sorunu !!!!!!!

linkte yazan şeyler ile benim söylediklerim arasında en ufak bir fark dahi yok.

"In simple terms, a compressor is an automatic volume control."
    "kompresör basit olarak otomatik ses kontrolüdür"

geriye kalan şeyler daha teknik detaylar.dünyanın her yerinde compressor böyle öğretilir teknisyen adaylarına , bana da böyle öğretildi zamanında.

uzun lafın kısası , compressor kullanınca armonik daha rahat yapılır diye bir olay yoktur.
  • WARSONG • 24 Ekim 2007 00:48 • #557559
    harmonık sorunu !!!!!!!

benim sorunumdan baska hertürlü sey tartısılıyor.ben sorunumu cozdum arkadaslar.hepinize tesekkurederım...
  • kkurt • 24 Ekim 2007 07:47 • #557562
    harmonık sorunu !!!!!!!

çözdüysen anlat öğrenelim.
    biz çözemedik çünkü.