Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Eski mesaj arşivi

• Chloralhydrat • 25 Haziran 2008 21:02 • #395093
    tartışma bir noktada taraflı fikirleri savunup sonunda aynı fikir çatısı altında birleşip, bu şekilde bir doğrultu çiziyorsa o tartışma amacına ulaşmış demektir.
  • Chloralhydrat • 25 Haziran 2008 21:07 • #395098
    LİSAN

Güzel dil Türkçe bize,
    Başka dil gece bize.
    İstanbul konuşması
    En sâf, en ince bize.

Lisanda sayılır öz
    Herkesin bildiği söz;
    Ma'nâsı anlaşılan
    Lûgate atmadan göz.

Uydurma söz yapmayız,
    Yapma yola sapmayız,
    Türkçeleşmiş, Türkçedir;
    Eski köke tapmayız.

Açık sözle kalmalı,
    Fikre ışık salmalı;
    Müterâdif sözlerden
    Türkçesini almalı.

Yeni sözler gerekse,
    Bunda da uy herkese,
    Halkın söz yaratmada
    Yollarını benimse.

Yap yaşayan Türkçeden,
    Kimseyi incitmeden.
    İstanbul'un Türkçesi
    Zevkini olsun yeden.

Arapçaya meyletme,
    İran'a da hiç gitme;
    Tecvîdi halktan öğren,
    Fasîhlerden işitme.

Gayrılı sözler emmeyiz,
    Çocuk değil, memeyiz!
    Birkaç dil yok Tûran'da,
    Tek dilli bir kümeyiz.

Tûran'ın bir ili var
    Ve yalnız bir dili var.
    Başka dil var diyenin,
    Başka bir emeli var.

Türklüğün vicdânı bir,
    Dîni bir, vatanı bir;
    Fakat hepsi ayrılır
    Olmazsa lisânı bir.

Ziya Gökalp
  • insane_im • 25 Haziran 2008 21:08 • #395099
    Burada herkes kendi fikrini sunup tartıştığı için, fikirlerin taraflı olması doğal değil mi zaten?
  • öz türkçeci • 26 Haziran 2008 02:03 • #395118
    rendo arkadaşım hatırlarsan sen "istanbul türkçesi" literatürde yok demiştin lügatta değil. Lügat ile literatür kavramları arasındaki farkı da bilmediğin ortaya çıkıyor. Bakalım sözlükler iki sözcük arasındaki ayrımı nasıl yapmışlar:

Türk Dil Kurumu'nun 2005 yılında çıkan sözlüğü literatür için diyor ki:
    1.Edebiyat.
    2.Herhangi bir bilim dalında yazılmış olan yazı veya eserlerin bütünü, kaynak.

Lügat için ise (lugat değil "lügat" ):
    1.Kelime, söz, sözcük.
    2.Sözlük.

rendo arkadaşımız ne dediğini bilmiyor olacak ki,İstanbul Türkçe'siyle ilgili açıklamasında ilk önce böyle bir kavramın "literatürde" olmadığını, sonraki iletisinde ise "lügatta" böyle bir şey olmadığını söylediğini iddia ederek bizi Türkçe'yi bilmemekle suçluyor.
    Çelişkilerle dolu bu yazıların savunulacak bir tarafı kalmadı kanımca.
  • rendo85 • 26 Haziran 2008 18:34 • #395168
    Hayret ettim okurken, nerede o şapkalı harfler? :D

Beni anlamamak için gösterdiğin çabanın yarısını anlamak için kullansan.. Neyse..

Bir önceki sayfada yazdığım mesajı yineliyorum. Başka da bir şey demiyorum. İnsanların kıt düşüncelerini kırmaya çalışmak, gerçekten zormuş. Bunu bir kez daha anladım.

Acaba Berlin Almanca' sı diye bir şey var mıdır? Mesela onun da imlası, dil kuralları bildiğimiz Almanca' dan farlı mıdır? Yoksa şive değişikliği mi vardır? Merak ettim şimdi bak.. Tühh :P
  • rendo85 • 26 Haziran 2008 18:36 • #395169
    bu arada ek:

Türk dil kurumuna baktım, İstanbul Türkçesi diye bir şey yok. Azerice vardı, Azeri Türkçesi, o olur mu? :Ç
  • rendo85 • 26 Haziran 2008 18:39 • #395170
    peki bu olur mu?

Buldum buldum..İstanbul lalesi var, bak ne diyor:
    16-18. yüzyıllar arasında İstanbul'da birçok çeşidi elde edilmiş, çiçeği badem biçiminde, hançer biçimli yapraklarının ucu tığ gibi ince ve sivri olan lalelere verilen genel ad, Osmanlı lalesi.

hahahah

hala da anlaşılmadıysa.. :Ç
  • Ay Prensesi • 26 Haziran 2008 18:48 • #395173
    Amaç ne anlayamadım? Birbirinize b*k atmak mı, yermeye çalışmak mı, yoksa bilgilendirmek mi?

rendo85 kardeşim, bari sen yapma... :)
  • Chloralhydrat • 27 Haziran 2008 01:20 • #395197
    Almancana Sahip çık kolonisi berlin almancası var mı tartışmasını açmaktan kıvanç duyar.
  • öz türkçeci • 27 Haziran 2008 02:29 • #395200
    Literatürde varmış demekki beyefendi İstanbul Türkçesi diye bir şey. Literatürün ve lügatın anlamlarına bakmaya davet ediyorum seni tekrar. Geyik yapmak istiyorsan ona uygun koloniler var. Oralara yaz bence. İstanbul lalesiymiş...