Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

garajda siyaset içeren koloni vs..

• simulacrum • 6 Şubat 2008 03:42 • #590226
    Buna hak veriyorum, biliyorsun, yanlış değil. Ne var ki herkesin bir hastalığı vardır. Gerçek bir hastalık, dip akıntısı gibi, bir nevi nevroz. Bende de sarkazm şeklinde tezahür etti, yapabilecek bir şey yok, doğam huzursuz.
  • kare-te • 6 Şubat 2008 04:26 • #590227
    Siyaset olmayan yer bulunmaz

siyasetin açık seçik konuşulması için taraflı bir kolonide olmaması gerekmez mi ?
  • kare-te • 6 Şubat 2008 04:32 • #590228

benim baştan beri söylemek istediğim şeyi idrak edememen çok doğal..
    Taraflı (sağcı,solcu,komunist,faşist,dehapçı,tkpci)siyasi partilerin propogandası yapılarak bir siyasi koloni açılması hoş değil.
    şimdi marullar sulandımı ?
  • kare-te • 6 Şubat 2008 04:44 • #590229
    kare-te
    6 Şubat 2008 Çarşamba / 04:32
    benim baştan beri söylemek istediğim şeyi idrak edememen çok doğal..
    Taraflı (sağcı,solcu,komunist,faşist,dehapçı,tkpci)siyasi partilerin propogandası yapılarak bir siyasi koloni açılması hoş değil.
    şimdi marullar sulandımı ?

simulacrum
    Son düzeltme: 6 Şubat 2008 Çarşamba / 02:136 Şubat 2008 Çarşamba / 02:12
    Çünkü tüm kolonilerin müzikle alakalı olmadığı ve olmasının da beklenemeyeceği açık.

zaten yasak olmayan kısımları değil yasak olan kısımlarına nadiren bu isteği dile getirdim.

Siyaset ve din: Siyaset, din, ırkçılık gibi konularda herhangi bir aktivitede bulunmak (koloni, forum, ilan, haber vs) yasaktır.

http://www.garaj.org/icerik.php?id=3

Bahsi geçen koloniden bir örnek

akın mert, 26 Aralık 2007 / 14:17sayın arkadaşlar
    mrhb arkadaşlar içinde bulunduğumuz bu ülke emperyalist olan bir ülke ve burjuwaların yönetimi aldığı bi sistemdeyiz bunu bilmeyen o kadar çok arkadaşımız warki sizden ricam biraz halka öğretmenlik yapmanız sadece bu

ayrıca o kolonide pkk ; pekaka diye değilde pekeke diye telaffuz ediliyor neden acaba
    yoksa siyaseti aşıp biyerlerimi bombalıycaksınız :P
  • FuL_TeLiKe • 6 Şubat 2008 12:27 • #590231
    sanırm, 1 ateşli tartışma daha burada noktalandı..
    kah ağladık kah güldük..
    kah birbirimizi yedik kah aynı fikri paylaştık..
    acısıyla tatlısıyla bu caaanım tartışmanında b*kunu çıkardık..
    önümüzdeki tartışmalarda görüşene dek esen kalın..

..otto film sundu..

::SON::
  • sunmoon_13 • 6 Şubat 2008 13:15 • #590232
    katılıyorum burası siyaset birimi değil müzik birimi...milletin siyasi görüşünden kime ne?
  • Aria GalaCtiCa • 6 Şubat 2008 19:24 • #590236

siyaset olmayan yer bulunur ayrıca..
    misal gel buyur benim misafirim ol; bak siyaset olmayan yer nasıl olur..
    herkes birbirine saygı duyarsa zaten siyasaya 1 gerek kalmıyo..
    herkes neye inanıyosa onu savunsun; yeter..
    tabi "yerli yerinde"..

Kibar teklifin için teşekkür ederim, ancak saçımı yıkayacağım:)

Siyaset amacı güdülmeyen bir yer bulunabilir. Lakin içinde insanların fikir alış-verişinin yapıldığı bir ortamda siyasi hiçbir öğenin bulunmaması, öne sürülen tüm görüşlerin hiçbirinde en ufan bir siyaset damlası olmaması imkansızdır.

Unutulmaması gerekir ki siyaset adı kendi alanında zaman zaman sık sık geçen bir simadır* İnsanlar fikirlerini beyan ederken bunları kendi yaşan prespektifinden uzatılan bir tepsi içinde servis ederler. Yani insanların fikirlerini beyan etmeleri esnasında kendi görüşlerini açığa çıkarmaları kadar doğal ve samimi birşey olamaz.

Eğer insanların bir şekilde iletişim kurdukları bir ortamda "Abi nolacak bu türban sorunu", "Öf lan, Kuzey Irak'a da barbarca girdiler keşke diplomatik yollardan halletseydik" veya en bilindik örnekle "söyle bakayım delikanlı kime verdin oyunu son seçimde" gibi başlıkların altında süregelen diyaloglar sonucu siyaset yapılma amacı güdülür ve yapılır da.

Ancak siyaset dediğimiz bu Arabistan menşeili sözcük zaten bizim hayat görüşümüzün bir aynası olduğu için, eğer siyaset yapma amacı güdülmese de kişinin kendisi olduğu her yerde açığa çıkacaktır. Örneğin "abi kulağımı deldirdim, nasıl olmuş" sorusuna "abi hiç yakışmamış. Hem bi bak bakalım, senin çevrende kim var öyle kulağı delik, yakışıyor mu hiç sana" cevabını veren birisi sorgusuz sualsiz muhafazakardır. Başka örneklerle, ne biliyim, alt komşunuz Kürttür, oda arkadaşınız Sunnidir, babanız liberaldir; siyaetle yapma amacınde değilseniz, hatta siyasetle uzaktan yakından bir alakanız olmasa dahi bir şekilde diyaloglar siyasi, yani hayat görüşünden seçme damlalar taşımaya başlar.

Bir önce yazdığım mesajda Garaj'ın konseptinden uzak diğer konular (spor, felsefe, edebiyat...) siyasetin neden benim için olduğunu gayet net çizgilerle açıklamıştım ancak görünen o ki mesajım be sebeple silinmiş. O yüzden bu sefer biraz daha elim kolum bağlanmış şekilde anlatmaya çalışacağım.

En azından şunu söyleyebilirim ki bu ülkede 18ini doldurmuş herkesin bir seçme hakkı var. Neyi seçeceğini, kimin kendi fikirlerine yatkın olduğunu bilmeyen; daha doğrusu demokrasinin tanımında yatan "halkın kendi kendini yönetmesi" metnindeki kimin kendini yönetmesi gerektiğini bilmeyen ancak bir şekilde bu ülkedeki bozukluklardan şikayet eden bir nesin sorumlusu da işte bu "aman oğlum/kızım..." ile başlayan cümlelerde gizli siyaset korkusudur.

Bir önceki mesajımı özensizce özetle, tek yetkisi yazmak olan birisi olarak kişisel fikrim: Siyaset koloniler haricinde yasaklanmalı, ancak ufak sınır taşmalarına da müsamağa gösterilmelidir.

*: Halide Edip Adıvar
  • Single_FACTOR • 6 Şubat 2008 19:59 • #590237

DrumBanger
    5 Şubat 2008 Salı / 22:52

Ktulu
    6 Şubat 2008 Çarşamba / 00:23

konuyla alakalı değildi
  • Single_FACTOR • 6 Şubat 2008 20:04 • #590238

linde_
    6 Şubat 2008 Çarşamba / 01:45

FuL_TeLiKe
    6 Şubat 2008 Çarşamba / 02:02

konuyla alakalı değildi
  • beklicem321 • 6 Şubat 2008 20:25 • #590239
    Verdiğin örnekler, yazdığın yazıların çoğu "bizim siyaset anlayışımızı"a uymayan şeyler.
    Dallanıp budaklandırmaktansa "siyaset sadece politika değildir" de diyebilirdin. "tok görünmek" adına yazdığın yazını (şahsen böyle düşünüyorum) ben de dahil 10 kişiyi aşmamıştır. Eğer bu forumdan "kitleler"e ulaşmak istiyorsan (ki amaç Ktulu'nun sorduğu soruda da açıklamışsın) bu gidişine kendince bir "dur" demelisin. Yoksa yazdıklarının "konularla alakasız" olduğunu düşünen müdürler ortaya çıkacak ve buna "kendi deyimleri"yle bir "dur" diyeceklerdir.

Bak ben de uzattım. Pek "tok" olmadı ama olsun. Okuyan olacaktır elbet :)